Učený z neba nespadol. Čo by malo laika zaujímať pri začínajúcom investovaní?

Investor by mal rozumieť tomu, do čoho vkladá peňažné prostriedky, a preto by si mal o tejto problematike zistiť čo najviac informácií. No ľudia väčšinou nemajú ambície a hľadajú jednoduché riešenie, o ktorom si nemusia zisťovať žiadne podrobnosti. Z tohto dôvodu investujú svoje peniaze neefektívne. V nasledujúcich riadkoch vám preto prezradíme, čo by vás ako začínajúceho investora malo zaujímať.

Väčšinou sú také akcie odsúvané na druhú koľaj, pretože vyžadujú určité znalosti. Ale na druhej strane sú podielové fondy, ktoré vám umožnia zaujímavo zhodnotiť a ochrániť pred infláciou vaše úspory.

Súčasný trh ponúka niekoľko variantov, a to kvalitných i nekvalitných. S podielovými fondmi sa stretnete prakticky u všetkých investičných inštitúcií, pretože sú jednoduché, pochopiteľné a takmer nerizikové. Záleží však na tom, aký profil zvolíte. Existuje konzervatívny, vyvážený a dynamický.

Konzervatívny, vyvážený a dynamický profil

Ak zvolíte konzervatívny fond, potom peniaze putujú do dlhopisov a dlhopisových fondov. Jedná sa o pomerne stabilný produkt, ktorého výkonnosť je trochu nižšia. Ďalšou možnosťou je dynamický fond, v rámci ktorého sa peniaze investujú do akcií a akciových fondov. Tu už je dosiahnuté vyšších ziskov, ale na druhú stranu hrozia výraznejšie výkyvy. Občas sa môže dynamický fond objaviť v strate.

A poslednou alternatívou je vyvážený fond, respektíve zmiešaný. Spravidla sa skladá z akciových a dlhopisových investícií zároveň. Tieto zložky sú väčšinou pol na pol.

S investovaním vám pomôže Prvá penzijná, ktorá vedľa fondov má v ponuke aj investičné sporenie a ďalšie projekty. Stačí všetko skonzultovať s finančným expertom, ktorý vám navrhne optimálne riešenie. Nemusíte mať príliš veľké skúsenosti, pretože so všetkým vám Prvá penzijná poradí.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.