Hotelový trik, ako v momente prevoňať celú kúpeľňu: Len sa otvoria dvere a hneď cítiť tú úžasnú vôňu!

Tento osviežovač používam už roky rokúce, dlho vonia a hneď, ako otvoríte dvere, prekvapí vás krásnou vôňou. Vôňa je ale veľmi jemná, príjemná a vonia naozaj dlho. Jej základom je detský olejček, ktorý sme všetci ako deti dobre poznali a takto ho môžete skvele využiť, aj keď vám ratolesti už odrástli.

Olejový osviežovač pripravte zmiešaním detského oleja – s esenciálnym olejom. Asi 10 kvapiek vône na 100-150 ml oleja. Zmes nalejte ideálne do užšieho pohára a vložte do nej niekoľko špajlí. Ich dĺžku najprv upravte tak, aby zhruba polovica vyčnievala z nádoby. Môžete využiť fľaštičku od parfumu, ale aj tú, čo zostala po kupovanej vôňe do bytu. Pokiaľ už osviežovač nevonia tak intenzívne, pridajte pár kvapiek esenciálneho olejčeka olejček (prípadne aj potravinárske farbivo ak chcete farbu).

Svieža citrónová vôňa za lacný peniaz!

Veľmi obľúbená, čistá a svieža vôňa je z citróna. Ak preferujete osviežovača v podobe spreja, potom si môžete práve citrónový ľahko vyrobiť. Okrem uvedených ingrediencií potrebujete len staršie fľaštičku s rozprašovačom

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Na pol litra vody potrebujete lyžičku sódy a polievkovú lyžicu cez plátno alebo jemný cedník precedenej citrónovej šťavy. Všetko zmiešajte. Neľakajte sa toho, že zmes intenzívne pení. Až reakcia sódy skončí, preleje zmes do rozprašovača a používajte tak, ako ste zvyknutí.

Lacná a rýchla vôňa, ktorú si vyrobí každý

Budete potrebovať len nejakú nádobku – v prvej variante bez viečka, ale za to do nej budete potrebovať sviečku a v druhej tiež použijete pohár s viečkom.

Do nádoby potom dáte jedlú sódu a následne pridáte esenciálny voňavý olej, ktorý kúpite na každom rohu a alebo ho už doma máte z nejakých vonných tyčiniek.

V prvej variante do zmesi vložíte sviečku, zapálite a je hotovo. V druhej najskôr urobíte do viečka od pohára diery a následne nasypete rovnaký obsah zmesi ako vo variante číslo jedna, tu sviečka nie je potrebná.

Hotelový trik, ako okamžite prevoňať WC

Stačí naliať trochu obyčajnej aviváže, alebo pracieho gélu do nádržky a spláchnuť, to je všetko.

Už žiaden zápach z odtoku

Ak vám pri zmene tlaku vždy zapácha odtok, skúste túto skvelú radu. Do odtoku pripevníte voňavú tabletu do WC, nielen si tak poistíte krásnu vôňu, ale látky, ktoré tableta obsahuje zároveň zabezpečia, že sa odtok neupchá.

Prvá pomoc proti zápachu z odtoku: Večer nasypeme 2 bal. prášku do pečiva do odtoku na noc,ráno už len spláchneme silným prúdom vody. Máte pokoj aj na viac dní.

Pokojne vyprážate aj 20 rezňov, nebude to cítiť

Základom je dať do oleja aj pár koliesok mrkvy, nebude sa tak rýchlo prepaľovať a nebude zapáchať. Potom

vložte do mikrovlnky tanierik so škoricou, vanilkou alebo inou aromatickou koreninou. Zapnite na 15 sekúnd a budete prekvapení, ako rýchlo sa celá vaša kuchyňa naplní krásnou vôňou.

Využite šišky, tento trik vám rozvonia celý byt

Šišky z lesa dajte na pol hodiny do rúry pri teplote 200 stupňov. Šišky sa vysušia a vydezinfikujú. Potom ich vložte do vrecka a medzi šupinky nakvapkajte pár kvapiek vášho obľúbeného esenciálneho oleja. Zatvorte a nechajte pár hodín odstáť. Potom len rozložte do priestoru. Máte krásnu dekoráciu a osviežovač vzduchu v jednom.

Vysávanie

Nenávidíte typický zápach, ktorý vzniká pri vysávaní, vyskúšajte toto. Pred vysávaním nasypte na koberec zmes sódy bikarbóny a vanilkového cukru. Pre ešte lepší výsledok nasypte trochu tejto zmesi aj do vrecka vo vysávači.

Odpadkový kôš

Ak chcete zabrániť zápachu, nasypte do koša trochu sódy bikarbóny. Dokáže to rýchlo odstrániť zápach a ťažký vzduch v miestnosti.

Zvieratá

Ak máte v byte domácich miláčikov. Odstrániť zápach zo zvieracích a mačacích pelechov môžete rýchlo a úplne jednoducho, ak ho posypete sódou, počkáte 15 minút a vysajete. Sódu použite aj pri zvieracích toaletách. Keď budete meniť podstielku, nasypte na dno trochu sódy a až potom dajte podstielku.

Kožušinový kabát

V skrini môže zatuchnúť. Ak chcete, aby bol na sezónu nachystaný v perfektnom stave, takto jednoducho ho zbavíte zápachu. Stačí ako ho vyšistíte kefou, tkroú pospyte jedlou sódou.

Gauč, posteľ, pohovky aj iný čalúnený nábytok

Rovnako, ako kabáty, aj čalúnený nábytok zbavíte zápachu pomocou jedlej sódy. Stačí posypať (najlepšie to ide cez sitko), nechať pôsobiť aspoň 15-20 minút a vysať. Zápach sa stratí, akoby nikdy ani nebol.

Lesk a vôňa v celom byte

Aviváž rozžiari aj vašu plávajúcu alebo PVC podlahu. Stačí, ak ju pridáte do teplej vody namiesto bežného prostriedku na umývanie podláh. Stratený lesk je späť ako lusknutím prsta. A navyše, tešte sa na krásnu vôňu v celom byte.

Domáci osviežovač, ktorý vás zbaví múch

Poznáme omnoho jednoduchší a lacnejší spôsob, ako vyčariť krásnu vôňu, z ktorej vás rozhodne nerozbolí hlava.

Potrebujeme:

10 kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja (ideálne, eukalyptový, levanduľový, mätový)

1 lyžicu jedlej sódy

500 ml destilovanej vody

Prázdnu a čistú nádobu s rozprašovačom

Postup:

Vodu zmiešame so sódou a prelejme do fľaše s rozprašovačom. Pridáme esenciálny olej, fľašu uzavrieme a pretrepeme. Potom jednoducho rozprášime do priestoru na miesta, ktoré chceme prevoňať.

Toto odstráni zápach zo záclon, závesov, kobercov aj čalúneného nábytku

Čalúnený nábytok sa nedá vyprať ako bežné prádlo a keďže neustále stojí v otvorenom interiéri, stáva sa doslova lapačom prachu. Rovnako aj záclony, kreslá, pohovky, športové tašky, školské tašky topánky či matrace. To všetko môžete zbaviť zápachu z prachu a typického zatuchnutia v jednom kroku. Tento zázrak vám úplne zmení vzduch v miestnosti, odporúčam. Používali sme ho aj v hotely vo Švajčiarsku a nedám naň dopustiť ani na mojom súčasnom pracovisku v Budapešti.

Potrebujeme:

500 ml prevarenej vodky

50 g číreho alkoholu 40%

1 lyžicu jedlej sódy

10-15 kvapiek esenciálneho oleja pre vôňu

Fľaša s rozprašovačom

Postup:

Vodu prevaríme a necháme vychladnúť na 30-40 stupňov, nalejeme do rozprašovača, pridáme sódu, alkohol, olej, zavrieme a pretrepeme.

Teraz už stačí len poriadne nastriekať na povrch pohoviek, závesov, ale aj koberca či záclon – väčšina pachov zmizne po prvej aplikácii. V prípade staršieho nábytku – sedačky, kresiel, pohovky, aplikáciu po vysušené opakujeme.

Voňavé kúzlo od Valiky

Kedysi som kupovala vône a voňavé spreje v obchode, ale tomu už je koniec. Navyše, vďaka tomuto nápadu vám môže voňať nielen domácnosť, ale aj prádlo. Celé kúzlo je v obyčajnej aviváži, avšak nepridávajte ju do práčky, naučím vás niečo oveľa lepšie. Aviváž mi veru pri praní vôbec neslúžila dobre. Zlepené uteráky, zanesená práčka, to všetko podľa opravára práčok urobí práve ona. Ak ju používate dlhodobo tak, ako ja, môže vám poriadne skomplikovať život. Teraz namiesto nej dávam do práčky ocot, no aj tak ju naďalej kupujem, aby mi prádlo a domácnosť krásne voňala, akurát ju používam inak. V televízii som totiž videla tento perfektný nápad a odporúčam ho aj vám!

Potrebujeme:

375 ml aviváže (ja kupujem levanduľovú, ale môžete ktorúkoľvek)

9 plátov želatíny

Formu na ľad

Postup:

Želatínu dáme napučať do studenej vody.

Aviváž nalejeme do hrnca a preložíme na plameň, zahrievame na slabom plameni tak, aby bola zahriata, ale aby nezačala vrieť.

Napučané pláty vložíme do hrnca s avivážou a miešaním rozpustíme, potom zložíme z plameňa a nalejeme do formičiek na ľad, alebo do iných ľubovoľných formičiek.

Necháme aspoň 24 hodín stuhnúť a potom vložíme do pláteného vrecka, alebo môžeme nechať aj len tak. Potom jednoducho vložíme do skrine, do kúpeľne, na chodbu, alebo jednoducho tam, kde chcete mať krásnu vôňu. Vyberte si vôňu aviváže, ktorá vám je príjemná – ja používam levanduľu, tú má rada celú rodina. Je to naozaj skvelý tip a navyše, aj prádlo krásne vonia a to bez kvapky aviváže!

Vlaďka L.