Zlodeji majú šikovný trik, ako sa dostať k vaším peniazom a ani o tom neviete: Toto urobte pred každým použitím bankomatu a budete chránení!

Paradoxom je, že vďaka peniazom na účtoch odpadáva starosť o stratu väčšieho obnosu peňazí v hotovosti, no niečo podobné sa môže stať aj pri bankových podvodoch. Gangy podvodníkov sú totiž poriadne prešpekulované.

Mať peniaze na účte je istota, že pri niekdajšom nosení veľkého množstva v hotovosti z nej časť nestratíte alebo vám ju neukradnú. No s modernou dobou prichádza neistota už aj v tomto smere. Podvodníci skúšajú rôzne metódy, ako sa dostať k údajom nič netušiacich klientov bánk, a nemáme na mysli len siahanie na úspory ľudí, ktorí využívajú internet banking.

Náklady sa im vrátia

Vynaliezaví podvodníci totiž veľmi rýchlo zistili, čo všetko dokáže ponúknuť 3D tlačiareň. Aj na prvý pohľad vyššie náklady sa im vrátia, pretože svoj podvod majú premyslený do posledného detailu. Reč je o metóde skimming, pri ktorej sa najprv potrebujú dostať k údajom z vašej karty.

Podvodníci v tomto prípade upravujú bankomaty a keď sa im podarí dostať k údajom, už im nič nebráni v tom, aby peniaze vyberali prakticky kdekoľvek na svete.

Skimmer je zariadenie, ktoré sa namontuje na otvor, do ktorého vkladáte kartu do bankomatu. Skimmer naskenuje údaje z karty, ako sú jej číslo, dátum platnosti a kontrolný CVV (CVC) kód uvedený na zadnej strane karty. Zvyčajne býva doplnený ešte aj o kameru, ktorá sníma zadávanie PIN kódu, čím dáta získava útočník, vysvetľuje český portál zive.cz. Skimmery sú väčšinou dokonale padnúce, takže ich klient v podstate ani neodhalí. Kvalitná tlačiareň síce môže stať aj 10- až 20-tisíc eur, no pri podvodnom získavaní súm aj desaťnásobne vyšších sa to gangu útočníkov aj tak oplatí.

To, čo musíte pri každom výbere z bankomatu urobiť, je dôkladne si ho prezrieť a ak sa vám na ňom zdá len čokoľvek podozrivé, nepoužiť ho. Zistíte to napríklad podľa obruby na otvore, do ktorého vkladáte kartu.

Ako skontrolovať bezpečnosť čítačky kariet!

  •  Najskôr skontrolujte čítačku vizuálne – ak sa vám zdá obruba čítačky „zláštna“ akoby bola do bankomatu vložená dodatočne, pravdepodobne ide o skimmer. Medzi čítačkou a bankomatom môže byť navyše použitý zvláštny výplňový materiál. Teraz pristúpte k manuálnemu testu.
  •  Ak sa čítačky dotknete a je uvoľnená – nie vložená napevno, ale dá sa s ňou čo i len trochu pohnúť, bankomat nepoužívajte a kontaktujte políciu. Zlodeji totiž nedokážu skimmer vložiť do bankomatu celkom napevno a hoci na pohľad nemusí byť viditeľná zmena, na dotyk ju spoznáte.

Polícia s tým už má skúsenosti

O tom, že sa podobné podvody môžu týkať aj Slovákov, svedčí i správa slovenskej polície ešte spred troch rokov. „Doposiaľ neznámy páchateľ si neoprávnene obstaral predmet spôsobilý plniť funkciu platobnej karty, tzv. skimmer platobných kariet. Následne ho v presne nezistenom období umiestnil na bankomat, ktorý sa nachádza v Ružomberku na ulici Žilinskej ceste pri obchodnom dome. Podozrivé zariadenie spozoroval v nedeľu 20. júla 2014 na bankomate občan pri výbere finančnej hotovosti a vec oznámil na polícii,“ informovala vtedy polícia. Banky sa preto snažia zakročiť tak, aby sa podobné situácie neopakovali.

Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: flickr.com/OTA Photos

Podľa polície treba dodržiavať niekoľko krokov, aby bolo vyberanie hotovosti z bankomatu bezpečné. Ľudia by si mali uvedomiť, že platobná karta je rovnocenným ekvivalentom peňazí, aj preto by ju mali uchovávať na bezpečnom mieste. V žiadnom prípade si PIN nezapisujte na papierik, ktorý vložíte do peňaženky, v najhoršom prípade rovno ku karte. Tak svoje peniaze prípadnému zlodejovi ponúkate ako na tácke. Rovnako tak nepodceňujte odporúčanie, aby ste si pri výbere peňazí zakrývali klávesnicu, do ktorej zadávate PIN, rukou. Keď vám bankomat peniaze vydá, skontrolujte si údaje na potvrdenke.

„Pri výbere z bankomatu si dôkladne skontrolujte bankomat, najmä otvor, do ktorého sa vkladá karta a priestor nad klávesnicou, či na týchto miestach nie je nainštalované cudzie zariadenie. Ak máte podozrenie, ihneď kontaktujte políciu,“ radí ešte polícia.

ešte viac informácií nájdete TU.

Dnes najobľúbenejšie