Teraz je najvyšší čas, aby ste okná prestavili na zimný režim: Väčšina ľudí však netuší, že je to vôbec možné!

Pri montáži vám asi len málokto povie, že na plastových oknách by ste si mali každý rok nastavovať zimný a letný režim. Tento drobný detail však môže za to, že vaše okná lepšie izolujú a nepoškodzujú sa.

Všetko je o kovaní. Výhod kvalitného kovania je viacero. Stará sa o pevnosť, odolnosť a životnosť okna a takisto vám umožňuje nastaviť si okno presne podľa vašich preferencií alebo ročného obdobia. Zmena nastavenia okna vlastne znamená, že zmeníte prítlak krídla na rám okna.

Dôvod, prečo treba prestaviť okná na zimný režim

Určite to nie je zbytočné, pretože aj taký detail, ako je nastavenie kovania, dokáže vašu domácnosť v zime zohriať aj o niekoľko stupňov. Vo všeobecnosti sa preto odporúča, ak kovanie na vašom okne v zime nastavíte o niečo tesnejšie. Vďaka tomu zamedzíte možným únikom tepla a zbytočne neprichádzate o drahú energiu.

V lete sa zase kvôli horúčavám odporúča kovanie mierne povoliť a umožniť tak o niečo lepšiu cirkuláciu vzduchu. Práve to vám umožňuje letné nastavenie okna.

Ako prestavíte okno?

Nejde o nič náročné. Potrebujete k tomu vo väčšine prípadov len klasický imbusový kľúč. Na niektorých oknách to dokonca zvládnete aj ručne. Vo všeobecnosti platí, že od výroby máte okno vždy nastavené na letný režim. V zime je teda potrebné ho prestaviť.

Kovanie, ktoré treba prestaviť, zväčša nájdete na samotnom okne, na hrane v blízkosti kľučky, najčastejšie niekoľko centimetrov pod ňou. Pomôcť vám môže aj tento obrázok:

Význam prestavenia okna určite netreba podceňovať. Ak je režim okna nastavený celoročne napr. na letný režim, plastové okno nevyužívate tak, ako by ste mali a jeho izolačné vlastnosti nie sú využité do plnej miery. Okno sa takisto oveľa rýchlejšie opotrebuje. Prestavenie kovania nie je nijako komplikované a zaberie vám maximálne pár minút.

Aby vám neunikalo teplo a netvorila sa okolo okien pleseň

Platové okná má dnes už doma hádam každý a ak ste si ich práve nechali namontovať a chcete, aby slúžili skutočne dlho, máme pre vás tipy, ktoré by ste mali poznať. Určite sa vám budú skvele hodiť a navyše, môžu vám ušetriť aj veľa problémov!

Okná sa rosia a tvorí sa okolo nich pleseň

V tomto prípade sa stretáva vysoká vlhkosť interiéru s chladným povrchom okien, prípadne problém môže byť v tom, že okná sú zle zaizolované. Prvý dôvod tohto problému najjednoduchšie vyriešite správnym vetraním, odstránením rastlín z parapety okna (tie sú často pôvodom nadmernej vlhkosti) aumiestnením lapačov vlhkosti do okolia okna (príklady účinných domácich lapačov vlhkosti nájdete TU).

Ak je príčinou zlá izolácia, k problémom s plesňou sa pridá aj unikanie tepla cez okná. Situáciu napravíte tak, že do vnútornej strany okenného rámu v interiéri aplikujete parotesnú pásku a do vonkajšej strany rámu v exteriéri aplikujete difúznu fóliu. Ďalší spôsob, ako zabrániť unikaniu tepla cez okná nájdete TU.

Premazanie je veľmi dôležité

Veľmi dôležité je, že všetky pohyblivé časti kovania vyžadujú pravidelné mazanie. Mazanie je potrebné vykonať aspoň raz do roka. Na mazanie je ideálna technická vazelína, alebo iné tukové mazivo. V žiadnom prípade nepoužívajte silikónové spreje, pôsobia len krátkodobo a postupne vyplavia všetko mazivo (aj z predošlých náterov).

Nezabúdajte ani na priechodnosť otvorov, ktoré slúžia na odvádzanie vody – raz za čas z nich odstráňte nečistoty, aby slúžili tak, ako majú a nezadržiavali v sebe vodu, ktorá v zime môže zamrznúť a spôsobiť veľký problém.

Pre všetkých majiteľov plastových okien: Toto treba robiť, aby sa okolo okien nezačala tvoriť pleseň a neunikalo vám cez ne teplo!

Ak ste čerstvo po inštalácií okien

Z rámov dôkladne odstráňte zvyšky lepidla a malty, ochranné pásky by mali byť na oknách maximálne 3 mesiace, v opačnom prípade vplyvom poveternostných podmienok sú viac na škodu, ako na osoh. Okná čistenie vždy len na mokro, teplou vodou a šetrnými prostriedkami na čistenie.

Dnes najobľúbenejšie