Prefukuje vám do bytu? Tento triky by mal poznať každý majiteľ plastových okien!

Problém môžete vyriešiť za pár sekúnd. Musíte len vedieť, ako na to!

Ak vám do bytu prefukuje studený vzduch, nepríjemne to môžete pocítiť práve v týchto dňoch. Vonkajšia teplota postupne klesá k nule a hoci sa vykurovacia sezóna už začala, studený vzduch zvonku dokáže teplotu v byte citeľne znížiť. Pre udržiavanie teploty v byte je dôležité, aby neklesla pod hranicu 18 stupňov, to je dôležité najmä vtedy, ak máte doma malé deti.

Jednoduchá vec o ktorej mnohí ľudia nevedia

V ráme okien sa nachádza kovanie, ktoré je od výroby nastavené na takzvaný letný režim. Ten je dôležitý aj z pohľadu izolačných vlastností okien – v lete sú prispôsobené letným teplotám a v zime naopak zimným. Ak je režim nastavený celoročne v jednom móde (zimnom alebo letnom), nevyužívate okno tak, ako bolo pôvodne navrhnuté. To však nie je všetko, okno sa omnoho rýchlejšie opotrebuje a sťažené podmienky má predovšetkým počas obdobia, na ktoré nie je nastavené kovanie. Vy to môže pocítiť napríklad aj ako nepríjemné prefukovanie studeného vzduchu, ktoré je v lete naopak žiadúce.

Ak chcete prestaviť režim okna, stačí nastaviť kovanie pomocou vhodného nástroja. Kolíky nastavíme do požadovanej polohy.

Režim okna sa dá vo väčšine prípadov zmeniť obyčajným imbusovým kľúčom (na niektorom type okien to ide aj ručne). Zmena režimu znamená, že sa zmení prítlak krídla na rám okna, aby správne fungovalo v každom ročnom období.

okna (1)

Ak problém nezmizol aj napriek správnemu nastaveniu, problém je s najväčšou pravdepodobnosťou v tesnení okien. Jedinou možnosťou je v takomto prípade tesnenie jednoducho vymeniť. Najskôr musíte odstrániť staré tesnenie a miesto po ňom dôkladne vyčistiť čističom okien alebo alkoholom.

3

Potom začneme s nasadením nového tesnenia, pričom je vhodné začať v hornej časti okna a postupovať po malých kúskoch po stranách a smerom nadol. Na konci je nutné skontrolovať, ako zapadá tesnenie do drážky okna a či je problém s prenikaním vzduchu konečne vyriešený. Vo videu si môžete pozrieť postup krok za krokom, ako na to!

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

 

Dnes najobľúbenejšie