Táto mini-zelenina patrí medzi najzdravšie na svete: Neuveríte, ako jednoducho ju dopestujete vo svojej záhrade!

Tento malý zázrak z prírody, môžete mať tento rok aj vo vašej záhrade. Pestovanie nemôže byť jednoduchšie! :-)

Mexická mini uhorka, melónová uhorka, alebo mini-melón. Tak sa zvykne označovať tento utešený mini plod, ktorý môžeme charakterizovať ako kríženca melónu, uhorky a citrusov. Vonia ako melón a chutí ako osviežujúca uhorková limonáda – uhorkovo-citrusovo-nasládlo, jeho chuť je vo všeobecnosti ťažké charakterizovať, jednoducho treba ochutnať. Okrem toho, že ide o veľmi chutný plod, je to mini zázrak pre vaše zdravie. A čo je najlepšie, jeho pestovanie zvládnete bez akýchkoľvek skúseností!

Mini vitamínová bomba

V Mexiku a Južnej Amerike, odkiaľ táto podarená zelenina pochádza, je považovaná za mini vitamínovú bombu, ktorá spája to najlepšie z ovocia a zeleniny. Plody obsahujú minimum kalórií a sú zdrojom vitamínov, vlákniny, minerálov, stopových prvkov antioxidantov a aminokyselín, ktoré majú vplyv na rozsiahle procesy v našom tele.

Ich pravidelná konzumácia podporuje:

  • rýchlu obnovu buniek
  • zlepšujú metabolizmus a trávenie
  • spomaľuje proces starnutia
  • prispievajú k silnejšej imunite
  • znižujú riziko srdcovo-cievnych chorôb
  • znižujú riziko mozgovej mŕtvice a demencie
  • znižujú riziko niektorých tipov rakoviny

Ako ich pestovať?

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Semienka mexickej mini uhorky nájdete v obchodoch aj na internete. Najlepšie je, že rastlina sa pestuje rovnako ako klasická uhorka, dokonca, je to jednoduchšie. Mini-melónik je veľmi odolný proti škodcom a chorobám, a dobre sa mu darí na slnečných stanoviskách.

Semienka stačí v marci-apríly vložiť do pôdy a priesady pestovať na mieste, kde nehrozí poškodenie jarnými mrazmi – napríklad v interiéri alebo v skleníku. Staráme o ne ako o klasické priesady uhoriek – pravidelne zalievame a keď príde čas na presadenie von, zabezpečíme im oporu, po ktorej sa budú ťahať. Keď rastlina začne raz plodiť, môžete sa tešiť na takmer nekonečnú úrodu plodov. Dostatočná vlaha a opora sú v podstate jediné dve zásady pestovania mini-uhoriek, ktoré by ste si mali zapamätať.

Mini uhorky používame do šalátov, príloh, osviežujúcich letných limonád, na jednohubky, alebo ich môžeme zavárať rovnako, ako uhorky.

zdroj: homegrown