Šedý zákal – nepriateľ oka

Jedna z najrozšírenejších chorôb, ktorá postihuje zrak. Šedý zákal sa prejavuje hlavne u starších ľudí a spôsobuje im nemalé problémy. Jeho neliečenie môže vyústiť až do slepoty. Preto by si každý človek mal pozorne všímať rozličné príznaky a dbať o svoje oči a ich zdravie. Oči sú totiž jedným z najdôležitejších zmyslov a poskytujú nám až 90% informácii z okolia.

Čo je sivý zákal?

Sivý zákal alebo katarakta je najrozšírenejšie očné ochorenie na svete. Postihuje očnú šošovku, teda časť oka, ktorá je uložená hneď za dúhovkou. Zloženie očnej šošovky pozostáva hlavne z vody a proteínov.

Práve šošovka má unikátnu schopnosť, dokáže meniť svoju veľkosť. Týmto spôsobom zaostruje buď na blízko, alebo na diaľku.

Keď človek začne trpieť sivým zákalom, šošovka sa mu začne postupne zakaľovať. Šošovka začína zadržiavať taktiež viac vody, čo vyústi v jej nárast.

Ako vidí človek trpiaci sivým zákalom?

  • Nevidí ostro ako kedysi, hlavne do diaľky
  • Človek má pocit, akoby sa díval na svet cez mliečne sklo, všetko je zahmlené

Očný lekár odhalí zákernú chorobu pomocou mikroskopickej lampy, kedy je v šošovke jasne vidieť rôzne biele útvary.

Príčiny vzniku katarakty

  • UV žiarenie – je nutné nosiť slnečné okuliare, hoci sa vám možno zdajú nepohodlné a chrániť sa pred UVA a UVB.
  • Fajčenie – zvyšuje sa pravdepodobnosť vzniku katarakty, hlavne pokiaľ ide o dlhodobé fajčenie a človek vyfajčí denne viac ako 15 cigariet.
  • Cukrovka –pokiaľ trpíte cukrovkou, existuje väčšia pravdepodobnosť, že kataraktou budete vo vyššom veku trpieť aj vy.
  • Obezita
  • Genetická predispozícia – ak sa pred vami vo vašej rodine problém so šedým zákalom vyskytol, môže sa vývoj ochorenia urýchliť a katarakta sa prejaví aj v skoršom veku.
  • Liečba kortikosteroidmi – tvorené sú kôrou nadobličiek a využívajú sa na liečenie mnohých chorôb. Bohužiaľ prinášajú aj niekoľko nie veľmi príjemných vedľajších účinkov.

Liečba sivého zákalu

Bohužiaľ, šedý zákal nie je možné vyliečiť nijakými kvapkami či tabletkami. Operácia je v tomto prípade skutočne nutnosťou. Cieľ operácie je jednoduchý. Lekár odstráni zakalenú šošovku a nahradí ju novou umelou.

Operácie sivého zákalu sa nie je nutné báť. V dnešnej dobe totiž ide o bežný zákrok, ktorý je zároveň najbezpečnejší, najčastejší a najviac úspešný. Už o desať minút bude po všetkom a vy opäť uvidíte tak ako predtým.