Nevyhadzujte čajové vrecúška. Toto je 10 dôvodov, prečo by ste ich mali zasadiť do zeme

Koho by nepotešila šálka chutného a kvalitného čaju? No to, čo sa deje s čajovými vrecúškami, už takmer nikoho netrápi. Namiesto ich bezmyšlienkovitého vyhadzovania skúste nabudúce niečo iné.

Koho by nepotešila šálka chutného a kvalitného čaju? No to, čo sa deje s čajovými vrecúškami, už takmer nikoho netrápi. Namiesto ich bezmyšlienkovitého vyhadzovania skúste nabudúce niečo iné.

Keby ste tušili, čo všetko dokážu čajové vrecúška, nikdy predtým by ste ich nevyhadzovali do koša. Teraz však máte jedinečnú možnosť to napraviť a my vám poradíme ako. Čajové vrecúška totiž nájdu skvelé uplatnenie najmä v záhrade ale aj pri izbových kvetinách a ak máte možnosť, zamierte s nimi rovno do pôdy.

1. Dodajú živiny

Naozaj kvalitné čaje dodajú pôde tanín a živiny, čo je zároveň prírodné hnojivo. Keď sa čajové lístky rozložia, uvoľnia do pôdy živiny, ktoré podporia zdravší rast.

2. Eliminujú odpad

Vyhadzovaním vrecúšok do koša prispievate k hromadeniu odpadu, takže možnosť zasadiť ich do zeme, prípadne hodiť do kompostu pomáha eliminovať prebytočný odpad.

3. Rozkladajú sa

S predošlým bodom súvisí aj tento, pretože ako uvádza UK Tea & Infusion Association, väčšina britských čajových vrecúšok je vyrobená z banánov, respektíve z ich príbuzných ako manilské konope, čiže z listových stopiek rastliny abacá. Nemusíte sa teda báť, že by sa rozkladali tak dlho a nebezpečne ako plasty. Rozloženie takýchto čajov pôde len a len prospeje.

4. Odpudzujú škodcov

Vôňa čajových vrecúšok alebo kávovej usadeniny odrádza škodcov od parazitovania na rastlinách.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

5. Fungujú na mačky

Respektíve na to, aby nemočili na vaše obľúbené rastliny. Môže za to vôňa čaju, ale aj kávovej usadeniny, pričom tento trik sa odporúča použiť aj pri izbových rastlinách.

Foto: flickr.com/zeevveez

6. Vytvoria záhradu

Podľa portálu Kiwi Conservation Club vám na to stačí 21 čajových vrecúšok, papierová utierka, malé plastové nádobky, semienka – napríklad sirôtky, hlávkový šalát či brokolica, a voda. Keď začnú semienka klíčiť, presťahujte vašu malú provizórnu záhradku do tej skutočnej.

7. Rýchlejšie rozložia iný odpad

V komposte priaznivo pôsobia na rýchlejšie rozloženie ďalšieho odpadu, vďaka kyseline.

8. Potrava pre červíky

Zasadením čajových vrecúšok do zeme ulahodíte aj červíkom, ktoré môžu čajové lístky bezpečne konzumovať. Po ich strávení sa postarajú o bohatšie živiny, takže pôda je pre pestovanie rastlín zdravšia.

9. Dodajú rastlinám vlahu

Zahrabte vrecúška ku koreňom rastlín, kvetov či zeleniny. Vďaka tomu si udržia viac vody a budú zdravšie. Vrecúška však pravidelne vymieňajte, aby nespôsobili pleseň.

10. Nedajú šancu burine

Práve porciovaný čaj bráni rastu buriny, stačí len zasadiť vrecúška do vašej záhrady.