Najlepšia rada, ako si na jar namnožiť muškáty: Už žiadne priesady z obchodu, takto máte aj 20 nových muškátov úplne zdarma!

Muškáty sa veľmi dobre rozmnožujú odrezkami. Odrezky môžeme odoberať počas celého roka z rastlín, ktoré nám slúžia na okrasu. Volíme preto väčšinou taký termín odberu, aby sme ich nepoškodili po estetickej stránke a zároveň vypestovali pekné muškáty. Odrezky sa najčastejšie získavajú na jeseň, ale smelo ich môžete odoberať aj na jar, pokiaľ nie sú rastliny príliš zoslabnuté prezimovaním – slabé výhonky si teda nevšímame a sústredíme sa len na tie zelené a zdravé. Takže keď budete v blízkej dobe strihať muškáty, zelené zdravé výhonky stačí takto ošetriť a máte z nich na leto krásnu ozdobu svojich okien!

Na rozmnožovanie používame väčšinou vrcholové odrezky. Každý má mať tri až päť uzlov, obvyklá dĺžka odrezka je podľa stavu rastliny 5 až 10 centimetrov. Príliš bujne rastúce odrezka s dlhými internódiami horšie zakoreňujú a sú náchylnejšie na hubové choroby.

Odrezok má byť nielen dobre vyzretý aj s maximálnym počtom listov, vtedy lepšie zakoreňuje. Pri úprave odstránime iba dva spodné listy. Odrezok sa má končiť asi 5 milimetrov pod posledným uzlom. Veľmi dobre zakoreňujú dôkladne vyzreté odrezky, odlomené aj s pätkou starého drevnatého výhonku.

Odrezky picháme ihneď po odbere do dezinfikovaného substrátu  s nízkym obsahom živín (ideálne zmes perlitu, rašeliny a piesku). Zalejeme vodou a asi na 10 dní prikryjeme miniskleníčkom alebo pri menšom množstve zaváracím pohárom. Takto zakryté chránime pred priamym slnkom, aby sa neprehriali.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Ideálne podmienky na zakorenenie

Najvhodnejšia teplota na zakorenenie je 18 až 20 °C. Po desiatich dňoch odstránime krytie a odrezky necháme voľne a zalievame tak, aby neboli premokrené, ale ani vyschnuté. Približne o 15 až 25 dní zakorenia.

V črepníku sa na začiatku zakoreňovania môže stať, že spodné listy začnú žltnúť. Musia byť odstránené a po nejakej dobe budú na ich miesto rásť nové. Rovnako odstraňujeme priebežne aj všetky suché a poškodené listy.

Ak chcete vytvoriť krásny tvar muškátov, musíte urobiť nasledovné: Po zasadení do normálneho substrátu rastliny zaštipneme, ak sú veľmi vytiahnuté, zrežeme ich.

Teraz trochu o tom, čo milujú pelargónie. Milujú slnko, teplo, pravidelné zalievane, hnojenie a nie až veľmi na živiny bohatú pôdu. Ak je pôda príliš plodná, riskujete, že dostanete rozrastený zelený ker, ale ten nikdy nezakvitne.

Pestovateľ ukáže, ako rozmnožiť aj väčšie množstvo muškátov pomocou zakoreňovačov