Najlepšia rada, ako prezimovať ťahavé muškáty: Držte sa toho a na jar sa nebudete stačiť diviť – ozdoba celej ulice!

Pomaly, ale isto prichádza čas prvých mrazov (niekde na Slovensku už majú dokonca prvé prízemné mrazy za sebou). Je preto dobré vedieť vedieť, ako prezimovať muškáty. Tieto metódy sa však pre rôzne druhy líšia. Zatiaľ čo obyčajné muškáty môžete perfektne prezimovať napríklad aj v obyčajnej krabici a bez hliny, previsnuté (ťahavé) muškáty sú iný prípad. potrebujú iné podmienky aj starostlivosť. Toto je návod, ako úspešne prečkať zimu, aby boli na jar opäť krásne a silné! :-)

Ako prezimovať previsnuté a veľkokveté muškáty? Toto funguje najlepšie!

Dajte ich do piesku

Tento spôsob nevyžaduje, aby ste muškáty nejak strihali či skracovali, muškáty sa teda nechajú v pôvodnej dĺžke. Všetko, čo treba urobiť je z muškátov obrať všetky listy a presadiť ich do vlhkého piesku. Muškáty necháme v čo najsvetlejšej miestnosti, v ktorej je teplota okolo 10 stupňov celzia. Pre ptieto muškáty je svetlo omnoho podstatnejšie, ako pre iné druhy muškátov a to aj počas zimy. Nezabudnite piesok sem-tam poliať, aby bol stále aspoň mierne vlhký. Výhonky, ktoré sa počas zimy na výhonkoch objavujú,  pravidelne odstraňujeme.  Na jar potom rastlinu presadíme do čerstvého substrátu. Výhoda je, že muškáty majú už na začiatku sezóny bohaté a dlhé výhonky.

V pôvodných kvetináčoch

Druhá možnosť a možno výhodnejšia aj pre tých, ktorí majú menej menej miesta je nechať muškáty v pôvodných kvetináčoch. Všetky muškáty skrátime na dĺžku 15 až 20 centimetrov, odložíme do svetlej miestnosti s teplotou okolo 10 stupňov a sem-tam polejeme.  V oboch prípadoch v  polovici januára začneme s intenzívnejším prihnojovaním, aby rastliny začali kvitnúť začiatkom marca.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Tip od Janky

„Ťahavé (previsnuté) muškáty na rozdiel od klasických muškátov vždy nechávam prezimovať v kochlíkoch, na jeseň – ja to robím po sviatku Všetkých svätých – ich preriedim, zostrihám na cca 15-20 cm, vystrihám všetky suché konáriky, prekopem starou vidličkou a dám ich odpočívať do chladnej, ale svetlej miestnosti, polievam ich len symbolicky raz za mesiac, keď je zemina viac suchá ako mokrá. Koncom januára, alebo v  polovici februára im pridám svetlo, začínam prihnojovať. Keď púšťajú prvé výhonky a sú slabé, odstrihávam ich asi 3 cm od očka, kde vyrašili. Pravidelne prihnojujem hnojivom až do apríla, potom vykladám na balkón. Kvitnú celú sezónu.“