Ženy, toto je najlepšia rada, ako prezimovať muškáty, bez roboty: Na kupovanie nových priesad zabudnite, na jar budú ako z časopisu!

Tento nápad mi poslala sestra už pred pár rokmi, pretože vždy na jeseň sme riešili známy problém, ako prezimovať muškáty, resp. kam ich všetky aj s truhlíkmi napratať. Riešili sme to tak, že muškáty sme na zimu dali do kompostu a na jar kúpili nové priesady. No bolo mi to ľúto a tak som sa tomuto nápadu veľmi potešila. Neviem, kto je autorom, ale veľká vďaka zaň. Už skoro 5 rokov sa toho držím a muškáty sú krásne každý rok – susedy si chodia po odrezky na množenie.

Ešte chcem dodať, že to mám naozaj odskúšané a podľa mňa je to geniálny nápad. Žiadne zalievanie, žiadne oberanie suchách lístkov a kvetov, žiadne zakopávanie o črepníky v pivnici!

A chcem upozorniť, aby ste sa nebáli, ak muškáty budú po zime vyzerať biedne. Pozviechajú sa rýchlo a z mojich viem, že sú oveľa silnejšie a bohatšie zakvitnuté ako tie z obchodu.

Krabicová metóda – všetky muškáty v jednej krabici – bez starostí na celú zimu!

Áno, čítate správne, všetky muškáty v jednej krabici, bez hliny, na ploche pár centimetrov. je to úplne jednoduché, potrebujete len veľkú krabicu a muškáty.Žiadna hlina, je to úplne čistá a jednoduchá metóda!

...

Ako na to?

Píšem to presne tak, ako mi to poslala pred rokmi sestra a podľa čoho postupujem aj ja.

 • Muškáty pred uskladnením prestaneme polievať, hlinu necháme doslova vyschnúť – nesmie byť mokrá.
 • Vyberieme rastlinu z hlinu, otrasieme len mierne, NEODLAMUJEME kvety, puky, ani listy !!!
 • Vložíme do krabice DOLU HLAVOU.
  Postupne uložíme všetky rastliny (husto) vedľa seba alebo urobíme druhú vrstvu, ak je krabica dostatočne vysoká.
 • Prikryjeme novinovým papierom, krabicu uzavrieme a odložíme do pivnice alebo na miesto, kde nemrzne.
 • Na jar (asi koncom februára) vyberieme z krabice, NIČ neodlamujeme a tieto doslova úbožiatka zasadíme do čerstvej zeminy. Polejeme a dáme im čas na prebudenie.
 • Ako zázrak sa po 2 týždňoch začnú objavovať prvé lístočky.
 • Po 4-5 týždňoch oberieme všetko, čo tam nepatrí, odstránime suché a mŕtve výhonky.
 • Po 8 týždňoch prihnojíme.
 • A už budú len rásť a kvitnúť do krásy.

Priznám sa, že prvýkrát, keď som skúšala túto metódu, bola som zhorzená, ako muškáty vyzerali. Ale môžeme vám povedať, pozviechali sa nesmierne rýchlo a kvitli naozaj celú sezónu, dokonca prežili aj na severnej strane. Mala som aj pár sadeníc z obchodu, ale to sa nedalo porovnať. Za mňa už len takto, odprúčam!

Ľuba Valachová