Jediná veta, ktorou zastavíte detský záchvat hnevu!

Na to, aby ste dokázali upokojiť svoju nahnevanú či plačúcu ratolesť, vám stačí táto jednoduchá veta. Detskí psychológovia prezradili, ako je možné, že tak skvele funguje.

Každé dieťa má jednu špeciálnu vlastnosť. V mihu sekundy sa dokáže zmeniť z usmiateho malého človiečika na kôpku nešťastia, ktorej sa stala veľká nespravodlivosť. Možno ste mu nedovolili zjesť cukrík pred obedom, pokazila sa mu hračka alebo sa s ním niekto o tú svoju nechce podeliť. Výsledkom však často býva veľký plač. Vychovať potomka dá zabrať a ak aj vašu ratolesť niekedy pochytí záchvat hnevu, môžete vyskúšať túto metódu. Stačí vám na to jediná veta.

 

Prekvapte ho touto otázkou

Portál Brightside prišiel so spôsobom, vďaka ktorému sa vám hnev dieťaťa nikdy nevymkne spod kontroly. Stačí, keď ho zaskočíte touto „dospeláckou“ no detsky jednoduchou otázkou: „Je to veľký, stredne veľký alebo malý problém?“ Nech už to bude akokoľvek veľký problém, keď vám dieťa odpovie, môžete sa spoločne pustiť do hľadania riešenia na tento problém. Riešení vám istotne napadne veľa.

Položte dieťaťu otázku a rozprávajte sa s ním o tom, ako problém môže vyriešiť.
Položte dieťaťu otázku a rozprávajte sa s ním o tom, ako problém môže vyriešiť. Foto: Maxpixel

 

Ako je možné, že to funguje?

Táto metóda pritom nie je žiadnym výmyslom. Detskí psychológovia vysvetľujú, že sú hneď 3 dôvody, prečo táto otázka dokáže deti upokojiť. V prvom rade dieťa vidí, že prijímate a rešpektujete jeho pocity. Zároveň ňou zamestnáte jeho myseľ, vďaka čomu by malo prestať analyzovať situáciu. Namiesto toho ho vediete ku tomu, že jeho problém sa dá vyriešiť a spoločným rozhovorom prichádzate na to, ako.

Ukážte dieťaťu, že jeho problém sa dá vyriešiť aj bez kriku a hnevu.
Ukážte dieťaťu, že jeho problém sa dá vyriešiť aj bez kriku a hnevu. Foto: Pexels

 

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Niekedy sa totiž dieťaťu zdá, že je jeho problém väčší než v skutočnosti je, no musíme si priznať, že to často robíme aj my dospelí. Pri deťoch však môžete vyskúšať túto metódu, pri ktorej s chladnou hlavou dieťa naučíte, že na každý problém existuje riešenie.