Ako vyhrať nad bolesťou chrbta účinne a natrvalo?

Bolesť chrbta spojená so slabým chrbtovým svalstvom sa za posledné desaťročie prebojovala medzi top bolesti, ktoré zažíva 80 % ľudskej populácie. Príznaky niekedy prichádzajú pomaly a čím ďalej tým frekventovanejšie, inokedy nás zastihnú úplne nepripravených. Najhoršie na tom je, že sú veľmi bolestivé a pretrvávajú dlho.

Čo sa dá robiť, aby sa vám takáto bolesť chrbta vyhla, prípadne aby rýchlo odišla?

Základ je vždy prevencia

Tak ako pri každom ochorení, najlepším liekom na bolesť chrbtice je prevencia, a teda zabránenie, aby tento stav vôbec nastal. Je to tá najlepšia a najlacnejšia cesta k zdraviu! Ako na to?

Pomôže posilňovanie svalstva chrbtice

Dokonalou prevenciou pred bolesťou chrbta či už v krížovej oblasti, v oblasti krčnej chrbtice alebo ktorejkoľvek inej jej časti je posilňovacie cvičenie na chrbát, ktoré sa snaží akýmkoľvek budúcim problémom zabrániť. Dôležité je posilňovať stred tela, takzvaný core a rovnako aj chrbtové svalstvo.

Zdravý spánok

Bolesti krčnej chrbtice či v bedrovej časti chrbta často pochádzajú z nezdravého spôsobu spania. Pokiaľ sú vaše matrace príliš opotrebované, neúmerne tvrdé alebo naopak príliš mäkké, môžu vaše bolesti pochádzať práve zo spánku.

...

Správne držanie tela pri sedavom zamestnaní

Sedavé zamestnanie sa dokáže na stave chrbtice podpísať rovnako ako nedostatok pohybu. Preto ak sedíte za počítačom viac ako hodinu, je vhodné sa ponaťahovať, prejsť sa alebo si zacvičiť cviky zamerané na bolesť chrbta.

Ak takúto možnosť nemáte, skúste využívať na sedenie rehabilitačnú loptu, ktorá vás núti držať telo vzpriamene a nehrbiť sa. Nezabudnite si správne nastaviť výšku monitora, stola a stoličky.

Pravidelná masáž

Masáž chrbta vykonaná skutočným profesionálom dokáže s bolesťami chrbta zázraky. Ak teda chcete predísť novým bolestiam alebo odstrániť už existujúce, masáž je jednou z príjemnejších variantov ako na to. Kvalitná masáž odstráni nielen bolesti krčnej chrbtice, ale celotelová masáž dokáže uľaviť aj od bolesti v strede chrbta či v dolnej časti chrbtice.

Rovnomerné zaťažovanie chrbtice

Pre chrbticu je dôležité, aby bola rovnomerne zaťažovaná, a to najmä vtedy keď nosíme ťažké veci alebo dvíhame ťažký náklad. Náklad vždy dvíhame s pokrčenými kolenami, tak aby bola chrbtica čo najmenej zaťažená. Ak nesiete ťažké tašky s nákupom, je vhodné rozdeliť ho rovnako do oboch rúk, aby chrbát trpel čo najmenej.

Preč s nadváhou

Bolesti chrbtice dokáže spôsobiť aj veľká nadváha. Kilá navyše chrbticu neustále zaťažujú čo môže viesť k poruchám opornej funkcie, či nadmernému útlaku nervov chrbta, a tak vzniká stále sa vracajúca bolesť.

Čo však robiť, keď už je bolesť tu?

Bolesti chrbta môžu byť akútne alebo chronické. Pokiaľ trpíte akútnou bolesťou chrbta, znamená to, že vás bolesť zasiahla ako keby z ničoho nič počas dňa alebo noci. Pravda je, že bolesť neprichádza zrazu, ale iba ukazuje na to, že sa o chrbticu veľmi málo staráme. Ak však tento stav nastane, pre uľavenie od bolesti môžete použiť viacero prípravkov, a teda rôzne formy liekov na bolesti chrbta. Použiť môžete aj kombináciu, ako napríklad krém na chrbát a zároveň tabletu od bolesti.

Čo uľaví od bolesti chrbtice rýchlo a účinne?

Na úľavu od bolesti je možné použiť rôzne liečivá, ktoré sú dostupné v rôznych formách a na rôznej báze. Nájdete ich vo forme krémov a mastí, náplastí, práškov rozpustných vo vode a samozrejme tabliet.

  • Analgetiká

Od akútnej bolesti dokážu pomôcť lieky od bolesti, ktoré sú voľnopredajné a často ľahko dostupné v každej domácnosti. Dlhodobo však problémy s chrbticou neriešia a takisto nevyriešia príčinu vzniku bolesti.

  • Nesteroidné protizápalové liečivá

Druhotne sa na úľavu od bolesti tiež používajú nesteroidné protizápalové liečivá, ktoré nájdete na trhu v rôznych formách a na rôznej báze.

  • Podporné lieky proti kŕčom a bolesti

Na uvoľnenie svalstva a zastavenie kŕčov sa podávajú lieky obsahujúce látky, ktoré svalstvo uvoľňujú. Veľkým pomocníkom pri potrebe zmiernenia bolesti pri pohybe alebo aj v kľude sú liečivá s obsahom prírodných enzýmov.

  • Doplnky stravy a vitamíny

Pokiaľ sa chcete vyhnúť stále sa vracajúcej nepríjemnej bolesti medzi lopatkami alebo bolesti hlavy z krčnej chrbtice, je vhodné okrem cvičenia pridať do svojej životosprávy aj doplnky stravy a rôzne vitamíny. Veľký prínos majú produkty s obsahom magnéziavitamínov B-B1, B6 a B12.

Ak je potrebná akútna liečba, je najvhodnejšia kombinácia tabliet a lokálnej terapie, a teda masti, gélu alebo krému.

Bolesť chrbta nie je nič príjemné. Ak však začnete s včasnou prevenciou prípadne pri prvých príznakoch použijete správnu metódu, dokážete sa jej zbaviť alebo celkovú bolesť zmierniť. Tak to v prípade potreby vyskúšajte.