Mojej orchidei sa už mesiace nedarilo a chcela som ju vyhodiť: Potom som ju namiesto substrátu položila do tohto a o týždeň nahodila puky, je to ako zázrak!

Nikdy by som tom neskúsila, keby nie som z mojej orchidey zúfalá, no funguje to ako zázrak. Namiesto substrátu som ju položila na toto a do týždňa nahodila puky!

Dobrý deň, k tomuto nápadu by som sa asi nikdy neodhodlala, keby moja orchidea nebola na tom tak biedne. Už som si myslela, že ju budem musieť vyhodiť, ale našťastie, nebolo to treba. Sami vidíte, aká úžasná je rastlinka teraz – akoby som ju úplne vymenila za novú, plnú sily.

Na internete som našla podobný prípad jednej pani, ktorá vyskúšala hádam všetko a orchidea sa nechytala – práve naopak, stále len upadala a chradla. Potom ju namiesto substrátu posadila do kokosových chipsov (kúpite ich normálne v terarijnych potrebách). Musíte to ale urobiť správne, inak to nebude fungovať. Poradím, ako na to.

Urobte to takto

Koskové chipsy dajte na sitko a poriadne prepláchnite pod vodou – aby sa odplavili drobné čiastočky kokosu. Potom ich dáme nasiaknuť do dažďovej alebo odstátej vody, v ktorej nabobtnajú. Namočené som nechala celú noc.

Na druhý deň si pripravíme črepník s dostatočnými drenážnymi otvormi, aby orchidea nestála vo vode a dostal sa k nej vzduch. Drenážnych otvorov by malo byť aj viac a dosť veľké.

...

Na spodok kvetináča dáme trochu mokrých chipsov, a uložíme na ne orchideu očistenú od starého substrátu. Ak sa pri transplantácii natrhne koreň alebo stonka, nasypte na toto miesto mletú škoricu alebo čierne uhlie. Celý bal uložíme na chipsy a obsypeme ďalšími chipsami. Zhora ich nezatláčame, len veľmi jemne. Aby sa chipsy dostali medzi korienky, ja som jemne otáčala a potriasala črepníkom. Chipsy by mali rastlinku pekne držať v kvetináči, ale netreba ich utláčať ako klasickú zeminu. Ak nejaké vzdušné korene ostanú na vrchu a trčia z kvetináča, ja odporúčam nechať ich tak a nesnažiť sa ich nasilu vtesnať dnu. Ja som raz poslúchla dobrú radu zastrihnúť korene a do pár dní bolo po rastlinke.

Takto presadenú orchideu minimálne 5 dní vôbec nezalievame. Potom sa už staráme o orchideu ako zvyčajne, zalievame, prípadne vlažíme formou ponoru – ako ste zvyknutí, ja napríklad ponáram. A odkedy používam chipsy, nedávam ani hnojivo, orchidea kvitne ako na baterky a omnoho dlhšie a bujnejšie, ako kedykoľvek predtým.

Adriana J.