Profík poradil, ako počas zimy zatočiť s vlhkosťou a plesňou: Toto by si mali prečítať hlavne tí, ktorí sušia prádlo v byte!

Počas zimy je spravidla vlhkosť vonku vyššia. Ak nemáte doma sušičku prádla a na byte máte plastové okná, riziko plesní je vyššie ako kedykoľvek inokedy. Pleseň totiž doslova zbožňuje teplý vzduch, ktorý plastové okná dobre držia vo vnútri bytu.

Počas zimy je spravidla vlhkosť vonku vyššia. Ak nemáte doma sušičku prádla a na byte máte plastové okná, riziko plesní je vyššie ako kedykoľvek inokedy. Pleseň totiž doslova zbožňuje teplý vzduch, ktorý plastové okná dobre držia vo vnútri bytu. Profík poradil, čo teba robiť, aby ste predišli riziku vlhkosti a to aj vtedy, ak v byte sušíte mokré prádlo.

Teplý vzduch je špongia, ktorá drží vlhkosť

Bielizeň by mala mať medzi sebou čo najväčšie medzery, aby bola dodržaná cirkulácia vzduchu. Počas sušenia v pravidelných intervaloch otvárajte okná a nechajte vetrať 5 minút. Teplý vzduch v interiéri je ako špongia, ktorá kumuluje a drží vlhkosť. Nedovoľte, aby bola táto vlhkosť vo vašom interiéri.

Pozor na pranie

V zime je potrebné, aby sa prádlo vo vašom byte (ak ho nemáte možnosť sušiť inde) uschlo čo najskôr. Základom je dávať do bubna menej prádla ako obvykle. Vždy dodržte pravidlo maximálne polovičného zaplnenia bubna. Tým zabezpečíte, že z prádla sa odstredí viac vlhkosti a rýchlejšie uschne. Predsušené je takto už pri vešaní.

Tenisová loptička alebo ponožky

Ak chcete urýchliť sušenie prádla, dajte do bubna spolu s ním aj 2-3 tenisové loptičky, ktoré zabránia kumulovaniu vlhkosti v zlepenom vlhkom prádle v bubne. Ak nemáte poruke loptičku, jednoducho zložte ponožky do tvaru loptičky a dajte do bubna. Má to rovnaký efekt.

 

Nikdy nie na radiátore

Bielizeň sa vysuší rýchlo, ale nezabúdajte, že vlhkosť z prádla sa kumuluje okolo zdroju tela a uniká do najbližšieho okolia – absorbujú ju steny a škáry v nich, tie sa potom stávajú ideálnou liahňou plesne, ktorá je dobre ukrytá pred vaším zrakom (pleseň sa výborne šíri najmä za tapetami).

Nie tam, kde sú kvety

Kvety a prádlo – to je veľmi zlá kombinácia, ktorá vo vašom interiéri navodí doslova klímu vlhkého dažďového pralesa. Kumulovanie vlhkosti v jednej miestnosti v interiéri môže byť nebezpečné, preto nikdy nesušte prádlo tam, kde máte aj izbovky.

Nechajte ju vymrznúť

Akonáhle teploty klesnú pod bod mrazu, môžete dať bielizeň pokojne sušiť von. Keď prádlo zamrzne, usuší sa omnoho rýchlejšie. Môže za to proces známy ako sublimácia – sušenie suchým mrazom. Navyše, mráz bielizeň dokonale vydezinfikuje.

Dnes najobľúbenejšie