Obklady z kapustových listov, cibule a tvarohu: Prírodné riešenie mnohých zdravotných problémov!

Zozbierali sme pre vás niekoľko overených prírodných metód, ako sa zbaviť bolesti, horúčky alebo kašľa. Pomôžu vám k tomu bežné suroviny, ktoré máte doma!

Zozbierali sme pre vás niekoľko overených prírodných metód, ako sa zbaviť bolesti, horúčky alebo kašľa. Pomôžu vám k tomu bežné suroviny, ktoré máte doma!

Kapustový obklad na boľavé kolená a kĺby

Foto: youtube/şahin Video

V minulosti sa kapustovým listom hovorilo medicína chudobných, v skutočnosti by však mal každý poznať účinky listov tohto lacného plodu z našich polí. V prípade kapusty kupovanej, používajte listy z hlbších úrovní plodu.

Kapustové listy sa podľa youtube používajú na liečbu opuchov, kožných odrenín a reumatických bolestí kĺbov.

Obsahujú veľký podiel vitamínov, fytonutrientov, antokyanínov a glutamínu, ktoré sa vyznačujú silnými protizápalovými vlastnosťami.

Uvedené vlastnosti z nich robia veľmi cenný prírodný liek na bolesti kĺbov kolien, členkov či prstov.

Dokonca poskytujú úľavu aj u pacientov s chronickými ochoreniami kĺbov ako sú reuma, artritída či dna, u ktorých klasická liečba nepomáha. Najlepším spôsobom, ako aplikovať kapustové listy, sú zábaly.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Liečivý zábal proti bolesti kĺbov

Oddelíme vrchné listy kapusty.

Foto: youtube/şahin Video

Do hrnca dáme variť vodu, keď zovrie, dáme do nej kapustové listy tak, aby boli ponorené.

Foto: youtube/şahin Video

Potom necháme  asi 2 minúty dusiť pod pokrievkou. Listy musia zmäknúť.

Foto: youtube/şahin Video

Potom listy z tekutiny vyberieme.

Koleno najskôr dôkladne namežeme olejom,  ja som použila olivový.

Foto: youtube/şahin Video

Potom na koleno uložíme listy kapusty a zabalíme do gázy alebo tkaniny.

Potom obalíme pomocou kuchynskej fólie.

Foto: youtube/şahin Video

Necháme pôsobiť cez noc (minimálne však 3 hodiny).

Obklad proti kašľu

Či už máte suchý, alebo vlhký kašeľ, jedno majú spoločné. Oba druhy kašľa sú nepríjemné a únavné. Preto vám dnes prinášame tip na účinný zábal proti kašľu podľa tohto jednoduchého návodu z youtube.

Potrebujeme:

250 ml vodky

250 g kryštálového cukru

Postup:

Vodku nalejeme do hrnca, pridáme cukor a privedieme do varu na slabom ohni za stáleho miešania. Prelejeme do misky a do tejto zmesi namočíme utierku. Dávajte pozor, zmes je horúca! Vyžmýkame, rozprestrieme, prikryjeme papierom na pečenie (alebo fóliou) a uterákom.

Obklad znesiteľnej teploty priložíme chorému na hruď a presne taký istý aj na chrbát. Previažeme, aby obklady držali a je vhodné, aby si chorý obliekol hrubšie bavlnené tričko. Obklady necháme pôsobiť 2 – 3 hodiny.

Tento liečivý zábal je veľmi účinný a zmes sa dá skladovať, takže ju máte stále po ruke. Opakujte podľa potreby, až kým kašeľ úplne nezmizne.

Prajeme veľa zdravia!

Tvarohový zábal na chodidlá

Foto: pixabay

Účinok: Znižovanie horúčky

Tvarohový zábal na chodidlá má rovnaké, niekedy aj lepšie účinky ako lýtkový.

Studený tvaroh nanesieme do starých ponožiek. Ponožky navlečieme chorému, tak aby bola pokrytá hlavne plocha chodidla. Cez ne dáme suché teplé ponožky a nohy zabalíme pod perinu. Po 20 min. môžeme zložiť a opakujeme za hodinu ak je to potrebné.

Lýtkový zábal

Foto: tjn

Účinok: Znižovanie horúčky

Lýtkový zábal je osvedčená metóda, ktorá znižuje teplotu. Je doporučovaná pri teplotách nad 39 ° C. Znižuje teplotu o pol až jeden stupeň a odľahčuje bolesti hlavy – malátnosť, nepokoj.

Bavlnenú plienku niekoľkokrát zloženú namočíme v studenej vode, dobre vyžmýkame a zabalíme každú nohu zvlášť okolo lýtka. Cez plienku položíme o málo väčšiu flanelovú šatku alebo suchú plienku, ktorú prekryjeme vlnenou látkou. Necháme pôsobiť pol hodiny, potom zábal zložíme a nohy osušíme. Zábal môžeme opakovať za hodinu.

Zázvorový zábal

Foto: pixabay

Účinok: lieči upchaté dutiny a pomáha zvlášť pri zápale čelových dutín

Lyžičku sušeného zázvoru a dve lyžice hladkej múky spolu s vodou zmiešate v miske tak, aby z toho bola hustá kaša. Tú nanesieme na poskladanú vreckovku. Vreckovku aj so zázvorovou kašou dáme na čelo, prekryjeme plienkou a oviažeme vlneným šálom. Necháme pôsobiť ½ hodiny. Môžeme opakovať niekoľkokrát denne, kým sa nespustia hlieny a dutiny sa neuvoľnia.

Zábal proti všiam

Umyjeme hlavu dieťaťu (platí aj pre dospelých) šampónom s prídavkom Tea Tree Oil. Po umytí nakvapkáme originálne Tea Tree Oil na temeno, za uši a na zátylok a zabalíme hlavu do potravinovej fólie na 20 minút. Po 20 minútach fóliu zložíme a vlasy vyčešeme špeciálnym hrebeňom na odstraňovanie vší. Vlasy necháme preschnúť. Môžeme opakovať každý deň.

Preventívne kvapkáme každý deň Tea Tree Oil do vlasov, kým v kolektíve, ktorý dieťa navštevuje, vši nevymiznú.

Tvarohový zábal

Foto: pixabay

Účinok: pomoc pri bolesti v krku, zápaloch v ústnej dutine, angíne

Na zloženú vreckovku nanesieme vrstvu tvarohu. Vreckovku aj s tvarohom priložíme pacientovi na krk, zabalíme látkovou plienkou a vlneným šálom alebo veľkou bavlnenou šatkou. Necháme pôsobiť cez noc.

Ak má pacient v krku i zápal, skombinujte tvaroh s cibuľou. Viď. „Cibuľový zábal“.

Cibuľový zábal

Foto: tjn

Účinok: pomoc pri angíne, bolesti v krku, bolesti pri prehĺtaní, zápale stredného ucha

Je výborný pri angíne, bolestiach v krku a bolestivých zápaloch v krku. Cibuľa je všeobecne výborná na zápalové ochorenia.

Na zloženú vreckovku položíme vedľa seba kolieska cibule. Krk natrieme najlepšie husím sadlom alebo nejakým veľa mastným krémom. Na krk priložíme vreckovku s cibuľou, potom látkovú plienku a na ňu vlnený šál alebo silný bavlnený šatku. Necháme pôsobiť najlepšie cez noc, ale nie menej ako dve hodiny.

Pri zápale stredného ucha nasekáte cibuľu na jemno, vložíte do vreckovky, tak aby ucho od cibule oddeľovala len jedna vrstva vreckovky. Priložíte na ucho, zabalíte do plienky a vlneného šálu. Dieťa položíte do postele na postihnutú stranu a pod vankúš mu dáte termofľašu, aby sa teplom uvoľňovali lepšie silice do ucha.

Citrónový zábal

Foto: tjn

Účinok: pomoc pri angíne a bolesti v krku

Tento zábal má podobné účinky ako cibuľový. Takže ak pacient neznáša zápach z cibule, môžete použiť ako alternatívu tento zábal. Používame ako cibuľový zábal.

Chrenový zábal (placka)

Účinok: Pomoc pri zápale pľúc

Je výborný na zápal pľúc aj na uvoľnenie dýchacích ciest. Pozor chren je veľa pálivý nie len zvnútra, ale aj zvonku na kožu.

Zmiešame dva surové a jemne nastrúhané zemiaky s jednou vrchovatou lyžicou najemno nastrúhaného chrenu. Z tejto zmesi vytvoríme na plienke placku a priložíme chorému na hrudník namazaný sadlom. Priložíme ďalší plienku a ovinieme vlneným šálom. Zabalíme chorého do paplóna a necháme pôsobiť 20 minút. Pomer zemiakov a chrenu miešame podľa toho či je to pre dieťa alebo pre dospelého. Opatrne, chren páli a zanechá na koži červenú škvrnu, ktorá po chvíli zmizne.

Foto: pixabay