Po lete sa pozrite na levanduľu: Rada, s ktorou vám na budúcu sezónu rozkvitne ako ešte nikdy!

Levanduľa môže byť ozdobou aj vašej záhrady. Táto užitočná rastlina nielen krásne vonia, ale pôsobí ako prirodzený prírodný repelnt, ochráni pôrodu pred inváziou slimákov a iných škodcov a navyše – vyzerá krásne a tiež úžasne vonia. Hoci jej pestovanie nie je náročné, je nutné vedieť, ako na to.  Ak chcete mať na budúci rok nádhernú levanduľu obsypanú kvetmi, určite nezabudnite na jesenný rez!

Levanduľu je potrebné strihať každý rok, v opačnom prípade z nej vyrastie veľký a neforemný ker, ktorý záhradu určite neskrášli. Rezom rastlinu tvarujeme, zároveň jej však poskytneme dostatočný priestor na rast, hustnutie a vytvoríme najlepšie podmienky pre bohaté kvitnutie, ktoré sa naplno prejaví v 3. až 4. roku po zasadení rastlinky.

Rez vykonávame 2x do roka – na jar (v marci) a po odkvitnutí. Strihania levandule sa netreba báť, nikdy však nestrihajte až do drevnatých častí rastlín. Rastlinu skracujte tesne nad rozvetvením vo výške cca 5 – 8 cm. Na tejto časti rastliny musí zostať dostatok aktívnych pukov, z ktorých sa vyvinú listy a kvety.

Jesenný rez levandule

Rez levandule na jeseň, zabezpečí, že rastlina na ďalšiu sezónu zakvitne hustejšie a krajšie. Jesenné strihanie levandule má aj významný praktický význam. Ak by sme ho nevykonali, vetvičky rastliny by sa pod váhou snehu lámali, čo by mohlo rastline poriadne uškodiť.

Ako rezať?

Počas rezu by ste sa mali zbaviť všetkych odkvitnutých častí kvetov. Rez by ani v tomto prípade nemal byť príliš hlboký – rastlinka má totiž oveľa kratší čas na zacelenie rán, nakoľko jej rastová aktivita s blížiacou sa studenou zimou ustáva.

Odrezky, ktoré získame po strihaní levandule po odkvitnutí, môžeme využiť ako priesady na jej rozmnoženie.

Rozmnožovanie pomocou odrezkov, ktoré získate z jesenného rezu

Ak hľadáte najjednoduchší spôsob, ako rozmnožiť voňavú levanduľu, jednoznačne vyskúšajte rozmnožovanie pomocou odrezkov. Je to jednoduché a skutočne rýchle.

Jednoduchý sprievodca krok za krokom vám ukáže, ako na to:

Potrebujeme:

Zdravú nekvitnúcu levanduľu

Ostrý nôž

Črepník s priemerom 10 cm

Substrát – záhradný substrát obohatený o živiny a priepustný

Stimulátor zakoreňovania

Plastové vrecko

Postup:

Na rozmnožovanie zvolíme postranné výhonky zdravej rastliny. Výhonok odoberieme aj so spodnou časťou, ktorou je prichytený k hlavnej stonke. Toto miesto je dôležité pre správne zakorenenie rastliny.

image

Pomocou ostrého noža odstránime malé výčnelky na spodnej strane výhonku.

image (1)

Potom odstránime spodné páry listov, aby nám vznikla na spodnej časti rastliny holá stonka, ktorú môžeme celú vložiť do substrátu. Miesta, z ktorých sme listy odstránili, budú slúžiť na pevnejšie zakorenenie rastliny.

Potom na holú stonku použijeme stimulátor zakoreňovania, vďaka čomu pôjde celý proces rýchlejšie a rastlina je chránená pred možnými problémami ako sú plesne či hniloba.

Odrezky vložíme do pôdy po obvode kvetináča (ja som použila substrát zmiešaný s pieskom v pomere 1:1).

image (3)

Pôdu dostatočne zalejme vodou a potom črepník zakryjeme plastovým vreckom, čo pomôže udržať vlhké prostredie okolo odrezkov.

image (4)

Črepník uložíme na teplé, tienisté miesto. Keď začne proces zakoreňovania (po 4-6 týždňoch) odrežte z plastového vrecka roh, vďaka čomu zlepšíte cirkuláciu vzduchu. Po niekoľkých týždňoch vrecko úplne odstráňte. Rastliny nechajte v črepníku, kým nie sú dostatočne zakorenené a potom presaďte do samostatných kvetináčov, alebo do pôdy.

image (5)

Alternatívny spôsob:

Niektorým z našich čitateľov sa osvedčil nasledujúci spôsob:

Výhonok oddelili zo zdravej rastliny rovnako, ako pri prvom spôsobe a odstránili aj spodné páry listov. Potom jednoducho vložili do vody do skleného pohára a uložili do okna. Po približne 8-10 dňoch rastlinka zakorenila a stačilo ju presadiť do črepníka.

zdroj: gardensworld

Praktické video, ako rezať levanduľu počas roka

Dnes najobľúbenejšie