Mastnota a špina zmiznú doslova pred očami: Domáci trik, ako vyčistiť aj veľmi zanedbanú kuchynskú linku!

159

Čistenie vybavenia v nájomných bytoch môže byť niekedy poriadna fuška. Svoje o tom vie aj chyžná Paola, ktorá sa neraz stretáva s hotovou spúšťou. Našťastie pre nás, našla si niekoľko skvelých vychytávok, ktoré pri čistení využijete aj vy. Tento jej nápad vám napríklad pomôže pri čistení veľmi znečistenej kuchynskej linky, ktorá je doslova potiahnutá mastnotou. Neuveríte, ako jednoducho si môžete s týmto problémom poradiť.

Takto vyzerala kuchynská linka predtým

Foto: youtube

Na čistenie celej kuchynskej linky použila:

Jedlá sóda (200 – 300 g)

3 lyžice saponátu na riad alebo tekutého mydla

2 lyžice oleja

60 ml octu

2 vytlačené citróny

Postup:

Všetko zmiešame a výsledkom by mala takáto tekuté zmes.

Foto: youtube

Zmes nanesieme na zamastený povrch kuchynskej linky. Necháme 5 minút pôsobiť.

Foto: youtube

Potom pomocou hubky vyčistíme.

Teraz stačí už len zotrieť – rozdiel by ste mali vidieť hneď.

Foto: youtube

S mastnotou v rohoch si poradíte pomocou špáradla.

Foto: youtube

To je všetko, linka je teraz krásne čistá, bez mastnoty a usadených nečistôt.

Ďalšie triky, ktoré sa oplatí poznať

Okná v kuchyni vydržia bezchybne čisté omnoho dlhšie

Foto: tjn

Ak ste práve umývali okná v kuchyni a nechcete, aby sa rýchlo znečistili mastnotou a výparmi z varenia, máme pre vás skvelý tip. Keď okná umyjete, prejdite po čistom skle s mäkkou handričkou s pár kvapkami tekutého glycerínu. Sklo vydrží bez prachu a nečistôt omnoho dlhšie!

Na čistenie podlahy, proti myšiam a pavúkom v kuchyni

Mnohé gazdinky ho používajú ako univerzálny čistič na všetky povrchy v kuchyni. Okrem toho, že skvele vyčistí, odoženie z vášho bytu myši, pavúky a ďalších škodcov, ktorí radi pochutia na potravinách v kuchyni. Dá sa používať na všetko, okrem povrchov z pravého dreva, mramoru a prírodného kameňa. Stačí, ak pomarančové alebo mandarínkové šupky nabudúce jednoducho zalejte octom a necháte 10 dní až 2 týždne lúhovať na chladnom mieste. Potom sceďte a máte pomocníka do domácnosti, akého v obchode určite nekúpite!

Čistá mriežka z digestora

Foto: tjn

Potrebujeme:

Vriacu vodu

½ šálky jedlej sódy

Postup:

Do väčšieho hrnca (do ktorého sa zmestí filter) nalejeme vodu a privedieme do varu. Do vriacej vody pridáme sódu a rozmiešame. Zložíme z plameňa a do vriacej vody pohoríme filter. Necháme 15 -20 minút odmočiť.

Potom filter prepláchneme pod tečúcou vodou. Ak je filter znečistený veľmi silným nánosom nečistôt, postup zopakujte, prípadne nechajte máčať dlhšiu dobu.

Sporák čistý v jednom kroku

Potrebujeme:

+ kotúč kuchynského papiera,
+ peroxid vodíka
+ jedlú sódu.

Ako na to?

Naplňte pol šálky jedlou sódou a pridajte peroxid vodíka (3%). Pridajte tak, aby ste vytvorili konzistenciu pasty. Naneste na škvrny a na znečistený povrch a nechajte pôsobiť. Potom jednoducho zotrite kuchynským obrúskom – spolu s pastou vezmete aj škvrnu. Pasta je výborná aj na čistenie vnútra rúry. Všetko máte čisté jedným ťahom a bez námahy.

Ak na sporák vykypelo mlieko, posypte ho soľou a prikryte ho navlhčenou papierovou utierkou. Zápach sa nebude šíriť po miestnosti a o ľahko vyčistíte aj veľmi  znečistený povrch.

Kachličky na stene kuchynskej linky

Foto: tjn

Tie sú často potiahnuté mastnotou, striekancami z jedla a zaschnutými výparmi z varenia. Najjednoduchšie tieto nečistoty odstránite tak, že v 4 litroch teplej vody rozpustíte 4 lyžicu bóraxu, 100 ml octu a 100 ml kvapalného amoniaku. Povrch zmesou navlhčite a jemne zotrite nečistoty. Funguje to ako kúzlo!

Titulná foto: tjn

Témy:


Pridajte svoj komentár