Ako prať froté uteráky, aby ostali krásne jemné: Perfektné tipy, vďaka ktorým budú uteráky mäkké a nikdy nebudú škriabať!

Uterák je nevyhnutná súčasť každodenného života a nie je nič príjemnejšie, ako sa po príjemnej sprche alebo kúpeli zahaliť do mäkkučkej osušky, ktorá neškriabe. Avšak vo väčšine domácností uteráky časom stvrdnú a sú drsné ako drôtenka. My sme pre vás našli overený postup, vďaka ktorému ostanú vaše uteráky aj osušky dlho krásne mäkké.

Domáci trik, pre mäkučké uteráky

Foto: pixabay

Ak ste si kúpili nový uterák, ktorý prvýkrát používate, viete, aký je to skvelý pocit. Uteráky však postupný praním stratia mäkkosť a schopnosť sať, sú nepríjemné na dotyk a voňajú najvábnejšie. Aby ste tomuto pocitu predišli, pri prvej príležitosti nasypte do prania aj 1 šálku soli. Tá sa postará o perfektný stav uterákov.

 

8 zlatých pravidiel, aby si froté uteráky zachovali svoju mäkkosť:

  • Vždy perte uteráky oddelene od ostatnej bielizne a nenaplňte práčku viac ako do polovice. Uteráky by mali mať dostatok priestoru.
  • Spolu s uterákmi vložte do práčky aj špeciálne zmäkčovacie gule, ktoré zoženiete napríklad aj cez internet.

  • Uteráky perte vždy pri nižších teplotách. Nakoľko slúžia na utretie čistých častí tela po umytí, nie sú natoľko znečistené, aby si vyžadovali pranie pri vyšších teplotách. Tie len spôsobia ich stvrdnutie.
  • Uteráky pri praní potrebujú dostatok vody. Preto je lepšie vyhnúť sa programom, ktoré šetria vodu a použiť namiesto nich radšej klasický štandardný program.
  • Na žmýkanie používajte nižšie otáčky.
  • Nikdy nevkladajte mokré uteráky do koša na špinavú bielizeň. Nechajte ich vždy vopred vyschnúť, inak vlhkosť naruší štruktúru tkaniny čo vedie k tomu, že uterák stráca jemnosť. Navyše vlhké alebo mokré uteráky budú mať nepríjemný zápach, ktorého je ťažké zbaviť sa.
  • Vo všeobecnosti prevláda názor, že uteráky strácajú mäkkosť aj žehlením. Nie je to však pravda. Ak použijete metódy na zmäkčenie uterákov pri praní a žehlíte ich naparovaním, ostanú mäkké aj po žehlení.
  • Na pranie uterákov používajte vždy prací gél a nie prášok.

Postup:

1. Uteráky vložte do bubna práčky tak, aby mali dostatok miesta.

...

2. Vložte do bubna špeciálne zmäkčovacie gule.

3. Do hlavného dávkovača na prací prášok nalejte prací gél, pridajte 1 – 2 lyžice stolovej soli a môžete tiež pridať jedlú sódu. Soľ aj sóda poslúžia ako zmäkčovače vody a uteráky budú čisté, mäkké a voňavé.

4. Ak používate aviváž, nalejte ju do dávkovača. Ak nepoužívate aviváž, skúste pridať trochu octu. Nemusíte sa báť. Hoci po vyvešaní môže mať bielizeň špecifický octový zápach, ten pri sušení vyprchá a uteráky budú krásne voňavé.

5. Nastavte štandardný prací program minimálne na 1 hodinu pri teplote 40 °C.

6. Režim žmýkania nastavte na 600 – 800 otáčok.

Ako obnoviť mäkkosť uterákov

Aby ste obnovili mäkkosť stvrdnutých uterákov, pripravte si roztok z teplej vody a soli.

Potrebujeme:

5 l teplej vody

2 – 3 PL soli

Postup:

Nasypte soľ do teplej vody a nechajte rozpustiť. Namočte uteráky do pripraveného roztoku na hodinu a potom dajte oprať podľa hore uvedeného postupu. Dajte vysušiť na čerstvý vzduch a potom prežehlite parou. Namiesto aviváže použite pri stvrdnutých uterákoch ocot, je efektívnejší. Toto je tajomstvo mäkkých uterákov. 

Zdroj: youtube.com