Surfínie – pýcha balkóna i terás: Krásne farebné kvety, ktoré bude obdivovať celá ulica!

Surfínie sú kaskádové petúnie, ktorých dĺžka závisí od konkrétnej odrody. Tieto kvety sa zvyčajne vyberajú ako balkónové rastliny a ich výhoda oproti pelárgóniám je tá, že kvitnú už skoro na jar a preto budú vaše kvetináče so surfíniami bohato zakvitnuté skôr, ako tie s pelargóniami. Aby však boli vašou pýchou, treba sa o ne vedieť správne postarať.

Výsadba surfínií

Po zakúpení sadeníc by sa mali tieto kvety čo najskôr presadiť do kvetináčov alebo hrantíkov. Použite vhodný substrát, ktorý poskytne surfíniám správnu výživu. Ak máte možnosť, zasaďte ich do priestranných, hlbších kvetináčov. Samozrejme, v každom z nich by mali byť na dne otvory, ktorými odtečie prebytočná voda.

Ako pestovať surfínie

1. Stojan

Surfínia má rada slnko. Na tienistých miestach môže mať problém a nebude sa jej dariť. Slnko je pre tieto kvety základ a nie sú odolné proti mrazu, preto by sme ich mali dávať von až keď už žiadne mrazy nehrozia. Vysadiť ju môžete do hrantíkov, alebo do závesných kvetináčov. Oba spôsoby budú vyzerať úžasne.

2. Dážď a prievan

Prievan a dážď jej neprospievajú. Mokré kvety nevyzerajú atraktívne a sú často zničené. Našťastie však surfínia kvitne veľmi rýchlo a nové kvety rýchlo nahradia tie poškodené.

3. Polievanie

Mladé sadenice nepotrebujú toľko vody ani hnojiva. Väčšie rastliny však vyžadujú pravidelnú zálievku. Pokiaľ ide o polievanie, ak má surfínia málo vody, ukáže sa to na tom, že začne vädnúť. Vtedy ju treba určite poliať. V lete, keď je horúco, je lepšie kvety poliať ráno, prípadne neskôr večer. Často ich treba počas leta zalievať aj 2-krát za deň. Pozor však na premokrenie, je to pre ne horšie, ako keď majú krátky čas suchú pôdu. Zvädnutá surfínia sa zotaví po poliatí, avšak ak má poškodené korene kvôli premokrenej pôde, už sa nebude dať oživiť. Pravidelná vlaha je však pre surfíniu nevyhnutná a preto ak idete na dovolenku, alebo by ste ju pár dní nepoliali, uschne.

4. Hnojenie

Existujú špeciálne hnojivá na surfínie a ak si kladiete otázku, ako často môžete surfíniu hnojiť, existuje niekoľko možností. Samozrejme sa vždy môžete riadiť pokynmi na obale hnojiva, alebo pozorovať signály kvetov a prispôsobiť hnojenie priamo potrebám rastliniek. Keď nemá dostatok potrebných látok, stráca živé farby, bledne a to je signál, že potrebuje pohnojiť.

TIP: Ak chcete mať tie najkrajšie surfínie, pridajte malé množstvo hnojiva pri každej zálievke. Ak ho budete takto zriedené dávkovať v minimálnych množstvách, rastliny budú mať všetko, čo potrebujú a nemusíte myslieť na to, kedy ste ich naposledy hnojili.

Starý trik na podporu kvitnutia mojej starkej:

Moja starká radí toto: 1 kocku droždia rozdrobte v 1 litri vody a nechajte 14 dní kvasiť. Pridávajte trohu tohoto hnojiva do každej zálievky, alebo zalievajte raz za týždeň zriedené v pomere 1:3. Babička tiež zapichovala do pôdy okolo kvetov strúčiky cesnaku – vraj poslúžia na odplašenie škodcov a ako prevencia chorôb.

Farby surfínie

Najobľúbenejšou odrodou je fialová. Má dlhé výhonky a bohato kvitne. Jej kvety sú pomerne veľké.

Biele surfínie rastú rovnakým spôsobom a sú tiež pomerne rozšírené. Krásne červené a žlté surfínie sú menšie a oveľa kratšie ako fialová odroda. Populárna je napríklad aj odroda Night Sky.

Surfínie krásne vyniknú aj vtedy, keď do jedného kvetináča alebo hrantíka nakombinujete niekoľko farieb.

Zdroj: genialne.pl

 

 

 

 

Picture of Miroslava

Miroslava

Redaktorka magazínu To je nápad!

Dnes najobľúbenejšie