Rodia až do jesene a plody sú ako z obrázka: Návod od pestovateľky, ako na super bohatú úrodu jahôd každý rok!

Jahody patria medzi rastliny, ktoré sú v našich podmienkach na pestovanie veľmi prispôsobivé. Najvhodnejšie sú pre ne otvorené slnečné polohy. Hoci sa jahody zvyknú vysádzať najmä koncom leta a na jeseň, veľmi populárna je aj jarná výsadba.

Tá je vhodná najmä počas apríla. Na konci sme si pre vás pripravili výborné video s návodom na pestovanie stáleplodiacich jahôd priamo od pestovateľky.

Voľba odrody

Pre výsadbu a úrodu je dôležité, akú odrodu jahôd si vyberieme.

Spomedzi raz ročne rodiacich odrôd je ešte stále vhodná odroda Senga Sengana, zo skoršie rodiacich Andrea, zo stredne skorých Magura, Induka, Bounty, Karmen, Elsanta, Dagmar, Kama, Dar Select a iné. Ja mám výbornú skúsenosť so stále rodiacimi odrodami najmä Lidka a Ostara.

Ako vysádzať

Pôda na pestovanie jahôd by mala byť úrodná, dobre odvodnená a ľahšia. Ak máte na záhrade ťažšiu pôdu, pridajte do nej piesok a rašelinu, aby sa prevzdušnila.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Pred výsadbou odstráňte z pôdy burinu a ak máte problém s veľmi kyslou pôdou, na jeseň sa odporúča pridať vápno (na jar už vápno vynechajte). Pred výsadbou je dobré do pôdy pridať vyzretý kravský hnoj a drevené uhlie.

S hnojením pôdy to však rozhodne nepreháňajte (najmä, ak používate kravský hnoj) je dobré dodržať časový odstup medzi hnojení a výsadbou. Aby ste sadenice nepoškodili. Pôda musí byť odležaná – aspoň 2 týždne.

Osvedčeným spôsobom je vysadiť jahody do riadkov cca 60 cm od seba vzdialených, s odstupom asi 30 cm medzi rastlinkami.

Vykopte plytké jamky podľa veľkosti koreňového balu (koreňový bal pred výsadbou namočte do vody), uložte do nich priesady a opatrne ich prisypte zemou tak, aby listové srdiečko vždy zostalo nad povrchom zeme. Nezabudnite pôdu okolo koreňa trocha pritlačiť alebo zaťažiť.

Orientácia

Ak jahody sadíme do riadkov, volíme radšej ich orientáciu smerom sever – juh. Pri tejto orientácii je pôsobenie slnečných lúčov na všetky rastliny najúčinnejšie.

Vzdialenosť jednotlivých riadkov dodržiavame v rozmedzí 60 – 70 cm. Ak máme záhradu v miernom svahu, môžeme viesť riadky po svahu, pričom musíme rátať so zavlažovaním „podmokom“.

Na strmších svahoch riadky vždy vedieme po vrstevnici, aby sme zabránili splavovaniu pôdy.

Srdiečko nesmie byť pod zemou

Pri výsadbe dbáme na to, aby srdiečko rastliny  nebolo zakryté pôdou, pretože by mohlo vo vlhkom počasí začať hniť.

Plytko vysadené sadenice môžu však zasychať, lebo korienky sú príliš plytko pod povrchom pôdy. V takomto prípade zasychajú aj nové korienky vyrastajúce z koreňového krčka a rast celej rastliny sa spomaľuje.

Rastlina je správne zasadená vtedy, ak jej časť, kde srdiečko prechádza do koreňového krčka, je po pritlačení zeminy na úrovni okolitého povrchu pôdy.

Hnojenie a zavlažovanie

Pozor – najmenej mesiac po výsadbe (a mesiac pred výsadbou) nehnojiť! Potom sú najvhodnejšie špeciálne BIO hnojivá na jahody, ale v dobrej pôde môžu jahody vydržať aj bez hnojenia dva či tri roky (potom sa presadia na iné stanovisko).

Zavlažovanie podľa potreby, výdatné zálievky v jarnom období (najmä ak je suchá jar) výborne podporujú rast a rodivosť.

Overený postrek proti škodcom a chorobám!

Najlepšie sa mi overil teplý výluh z púpavy. Potrebujeme naň 500 g zmesi púpavových listov, kvetov a koreňov (koreňov môže byť menej ako listov a kvetov). Túto zmes zalejeme 10 l vlažnej vody a necháme odstáť 2 dni na naj-slnečnejšom mieste v záhrade. Jahody postriekame výluhom 2x – pred a po kvitnutí.

Pestovanie pod fóliou – úroda bez buriny, jednoducho a jahody zberáte až do jesene

Pestovanie pod fóliou Veľmi výhodným spôsobom pestovania jahôd je výsadba do čiernej alebo netkanej fólie, ktorá udržuje dostatok vlahy, uľahčuje ošetrovanie, potláča rast burín, urýchľuje vývin a dozrievanie plodov a chráni jahody pred znečistením blatom.

Výborný video-návod na celoročnú starostlivosť o jahody a pestovanie pod fóliou – plus návod, ako získať vlastné sadenice

Urýchlenie zberu prvých jarných jahôd

Zber prvých jarných jahôd je možné urýchliť. Keď začiatkom jari jahodovisko vyčistíme, prekryjeme ho  prenosným tunelom. Keď pôda pod ním rozmrzne, prekypríme a pridáme do pôdy kompost. Vlažíme len odstátou vodou  len ku koreňom. Vždy, keď je teplejšie a ostré slnko, vetráme. Takto urýchlime zber o celé týždne!

Tip na záver – domáce hnojivo na jahody

oistite si bohatú úrodu jahôd a stavte na overené tipy, ako stimulovať rastliny tak, aby nám priniesla bohatú úrodu plodov a plodila čo najdlhšie. Nepotrebujete umelé hnojivá z obchodu plné chémie, poradíte si aj s radami našich predkov.

Hnojivo z doždia

Môžete ho použiť nielen na jahody, ale aj na iné druhy ovocia a dokonca aj na hnojenie muškátov a izbových rastlín.

Potrebujeme (dávku upravte podľa množstva rastlín):

5 l vody

1 kg droždia

Postup:

Droždie necháme rozpustiť vo vode v pomere 1 kg droždia na 5 litrov vody. Výsledný produkt sa potom riedi v 50 litroch vody (0,5 l zmesi na 10 l vody). Z našej skúsenosti spotrebuje 10 „kríčkov“ jahôd približne 5 l vody. Hnojíme 2 x za sezónu.

Okrem čerstvého droždia môžeme použiť aj sušené droždie: 1 bal zmiešame s 2 lyžicami cukru a necháme rozpustiť v troche vlažnej vody. Potom sa zmes rozriedi vo vedre vody a nechá sa lúhovať 2 hodiny. Používame tak, že do krhly na zavlažovanie napustíme vodu a pridáme 0,5 l roztoku.

Čím ešte hnojiť jahody?

Výrobky z kyslého mlieka ako napríklad srvátka. Je známe, že srvátka obsahuje minerály, dusík, vápnik, síru, fosfor a viac ako 19 esenciálnych aminokyselín. Pre jahody je mierne kyslá pôda najprospešnejšia pre vývoj plodov. Odporúča sa hnojivo z fermentovaných mliečnych produktov (ako už spomínanej srvátky), spolu s popolom, slepačím hnojom a humusom.

Tip navyše: ak si urobíte sprejový postrek zo zriedeného mlieka, môžete zabudnúť na vošky a roztoče.

Starý chlieb je alternatívou k použitou droždia. Kváskový chlieb namočíme do vody a zaťažíme, aby nevyplával a necháme 6-10 dní stáť. Výsledný roztok rozriedime v pomere 1:1 s vodou.

Žihľava – na túto pŕhlivú rastlinu nedá dopustiť množstvo pestovateľov. Z našej skúsenosti tiež vieme, že žihľava pôsobí na jahody ako elixír života. Do väčšej nádoby nazbierame žihľavu, tak, aby bola skutočne nahusto. Zalejeme dažďovou vodou, prikryjeme, necháme lúhovať a dvakrát za deň dobre premiešame. Po niekoľkých dňoch je hnojivo pripravené a riedime v pomere 1:20 s vodou. Žihľava obsahuje veľké množstvo dusíka v podobe, ktoré je veľmi dobre vstrebateľná koreňmi jahôd.

Slepačí trus – je veľmi prospešný pre vysoký obsah dusíka, bez ktorého jahody nie sú schopné produkovať plody. Použitie kuracie hnojiva v tekutej forme sa dávkuje nasledovne: na 10 l tekutiny 0,5 l hnoja, zmes sa musí nechať 3 dni odstáť.