Toto vám v záhradkárstve nepovedia: 19 najlepších trikov pre balkónové aj izbové kvety – poklad pre každého pestovateľa!

Prinášame vám niekoľko trikov, ako zlepšiť kondíciu vašich izbových aj balkónových kvetov. Nestoja nič a fungujú zaručene!

Triky pre izbové a záhradné kvety

Ak máte izbové rastliny s veľkými a širokými listami, pravidelne ich utierajte handričkou navlhčenou v pive. Listy budú len žiariť a prach sa na nich nebude usadzovať tak rýchlo, čím uľahčíte aj proces fotosyntézy.

Voda z umývania mäsa alebo rýb je dobrým hnojivom pre kvitnúce rastliny, dávajte ale pozor, aby vo vode neboli čiastočky mäsa. Rovnako dobre poslúži aj voda z akvária. 

Voda z varených zemiakov sa po ochladení môže použiť na zavlažovanie kvetov, živiny v nej obsiahnuté vyživujú a dodávajú vitamíny. Pozor, voda nemôže byť osolená.

Ak budete mať vodu na zalievanie kvetov v plastovej fľaši, pridajte do nej malý kúsok kvasníc a nechajte 24 hodín lúhovať. Takúto zálievku používajte zriedenú ako hnojivo na balkónové aj izbové rastliny.

Kávová usadenina – dobre vysušená a zmiešaná s vaječnými škrupinami sa môže pridať do kvetinovej pôdy; získate prirodzené hnojivo prospešné pre ich rozvoj.

Proti škodcom na muškátoch dobre fungujú strúčiky cesnaku zapichnuté do pôdy v črepníku.

Nakrájané banánové šupky môžete pridať do pôdy v črepníkoch, alebo do zeminy blízko koreňov ruží. Je to fantastický zdroj živín pre izbové aj záhradné kvety. Na zalievanie tiež používajte vodu, v ktorej sa lúhovala banánová šupka.

Ruže vydržia dlhšie vo váze, ak ich vložíte do surového zemiaka, položíte ich na dno vázy, potom nalejte vodu. Zemiakový škrob zvyšuje vitalitu ruží, ktoré vydrží dlhšie.

Akékoľvek rezaný kvet, vydrží vo váze dlhšie, ak namiesto klasickej vody použite minerálnu vodu. Zmeňte vody každé 3 dni a kvety vydrží dlhšie krásne.

Sú na sladké

Takmer všetky kvitnúce izbovky milujú sladké (dokonca aj kvitnúce kaktusy) – samozrejme, nie vo veľkej dávke, avšak trocha cukru v zálievky ich dokáže stimulovať a nabiť energiou. Cukor môžete jednoducho pridávať pred zálievkou – 1/2 lyžičky na črepník s priemerom najmenej 10 cm (jednoducho rozsypeme na pôdu), alebo pripraviť zálievku s cukrom. ½ lyžičky cukru na 250 ml vody. Používame ako simulant 1x za mesiac, v období pred kvitnutím (keď rastlina začína nahadzovať puky).

Podporíte bohaté kvitnutie

Ricínový olej dokáže podporiť kvitnutie orchideí, aj iných kvitnúcich rastlín. Pridávame ho však veľmi opatrne, pretože je veľmi silný a preto aj veľmi účinný. Na 1, 5 l vody pridávame 1 lyžičku oleja a zalievame rastlinu v čase, keď ide nasadiť puky na kvitnutie.

Najlepší prírodný fungicíd

Škoricový prášok môže byť použitý na riešenie rôznych problémov v záhrade. Jeho aplikácia prináša úžasné výsledky a môžete ich vidieť veľmi skoro. Škoricový prášok môžeme použiť ako prírodný fungicíd.  Škorica ničí huby, vydesí hmyz, chráni sadenice a podporuje hojenie drobných poranení. Okrem toho je 100% prírodná, zdravé a navyše aj neporovnateľne lacnejšia ako kupované fungicídy.

Dajte im popol

Drevený popol obsahuje minerálne soli, draslík, horčík a bór, ktorý vyživuje pôdu izbových ale aj záhradných rastlín. 1 lyžicu popolu zalejte 1 litrom horúcej vody a nechajte týždeň odstáť – raz za čas premiešajte. Zalievajte touto tekutinou 1x za 10 dní.

Kôra z granátov a citrusov

Kôru z nich dajte do misky, zalejte vodou a nechajte odstáť cez noc. Na druhý deň máte výživnú zálievku na svoje rastliny. Na zálievku riedime s vodou v pomere 1:1.

Aloe šťava

Môžete ju v zriedenej podobe použiť na všetky izbovky. 1 lyžičku rozpustíme v 500 ml vody.

Ďalšie tipy

Fikus – raz do mesiaca použite cukrovú zálievku – v 1 litri vody rozpustte 1 lyžičku cukru. Na čistenie listov je najlepšie mlieko – dodá mu lesk a zároveň ich vyživí.

Aspirín – posilňuje imunitu rastlín a bojuje proti plesni v pôde. 1 tabletku rozpustíme v 1,5  litri vody a používame na zalievanie rastlín, ktoré potrebujú vzpruhu, alebo sa u nich objavilo napadnutie plesňou.

Fialky – vezmite fľaštičku s vitamínom B12 a pár kvapiek pridajte do 1 litra vody. Fialky touto tekutinou zalievame 2x za mesiac.

Banánová kôra – je bohatí na draslík, horčík, fosfor a ideálna je na použitie pri presádzaní rastlín. Na drenážnu vrstvu jednoducho navrstvíte pomletú alebo rozmixovanú šupku, prikryte zeminou a zasaďte rastlinku.

A čo je najdôležitejšie?

Vždy, pokiaľ je to možné, zalievajte dažďovou, prípadne odstátou vodou z vodou. V zime je vynikajúci aj rozpustený sneh.

Za rady ďakujeme čitateľke a skúsenej pestovateľke Ivane K.

Dnes najobľúbenejšie