Ak máte doma túto rastlinu, čím skôr si rozmnožte: Vaše kĺby sa vám poďakujú!

Táto rastlina je užitočnejšia, ako si myslíte. Takto jednoducho si ju môžete rozmnožiť!

Tučnolist poznáme väčšinou ako pekný zelený stromček, ktorý je krásnou živou ozdobou. Videli ste však už tučnolist kvitnúť? Môžete nám veriť, je to skutočná krása.

Crassula (tučnolist) je v našich končinách veľmi obľúbenou rastlinou. Môže za to najmä nenáročná starostlivosť a krásne zelené mäsité listy, ktoré sú samé o sebe krásnou ozdobou. Táto rastlinka je vďačnou voľbou aj pre začiatočníkov, keďže sami rýchlo zistia, že s tučnolistom nie je takmer žiadna práca. Na druhej strane sa aj veľmi jednoducho rozmnožuje – listy alebo odrezky stačí jednoducho zapichnúť do pôdy – to je všetko, čo potrebujete k získaniu nových rastliniek.

Ako docieliť, aby kvitol?

Mladý tučnolist vám určite nezakvitne. Rastlina kvitne až po 4-7 rokoch, ale to tiež nemusí byť pravidlom. Niekedy tučnolist nemusí zakvitnúť vôbec, ak sa mu nedostáva správnej starostlivosti. Ak však zakvitne raz, môže vám kvitnúť každý rok celé mesiace.

jade

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Svetlo, správna teplota a takmer žiadna voda

Úspech alebo neúspech kvitnutia súvisí najmä s tým, či rastlinku správne zamilujete. Ak nie, rastlinka nebude mať energiu na vyhnanie púčikov a dokonca, listy môžu začať schnúť a opadávať.

Počas zimy je potrebné rastlinku premiestniť na svetlé miesto, kde aj počas krátkych dní získa čo naviac svetelných lúčov. Dôležitá je aj správna teplota 10-15 stupňov. Práve pri takejto teplote má tučnolist najviac energie na vyhnanie púčikov a zakvitnutie. Tučnolist zazimujte už začiatkom jesene, nízke nočné teploty vonku by ho ľahko zahubili.

Čo sa týka zálievky, odporúča sa minimálna alebo žiadna zálievka. Tučnolist patrí do rodiny sukulentov a vlahu si zhromažďuje v mäsitých listoch. Rovnako zabudnite na akékoľvek prihnojovanie počas zimy (ak hnojiť len od marca-apríla do augusta – niektorí pestovatelia však odporúčajú nehnojiť vôbec).

Rastlina peňazí a šťastia

crassula-morgans-pink-blooms__92733-1406313628-555-555

Tučnolist je podľa učenia Feng Shui rastlinou peňazí a šťastia. Do bytu prináša radosť, pozitívnu energiu a vyháňa tú zlú. Okrem krásneho doplnku do bytu v nej podľa Feng Shui máte aj silnú spirituálnu hodnotu. :-)

Podľa starej čínskej povery by mal byť tučnolist umiestnený vždy pri vchode do domu, na pravej strane. Vtedy vraj dokáže pozitívne vplávať na každého, kto prekročí prah vášho domu.

Využitie tučnolistu pre zdravie

Tučnolist sa oddávna používal aj v oblasti zdravia. Predtým, ako sa rozhodnete vyskúšať ho týmto spôsobom, radšej sa vyhnite vnútornému použitiu. Tučnolist obsahuje množstvo liečivých látok, avšak aj malé množstvo arzénu, ktorý vám uškodiť, najmä pri vysokých dávkach!

Pri liečbe oparu

Šťavu z tučnolistu sa odporúča potierať bolestivé miesto každých 30 minút.

Artróza a bolesti kĺbov

Vezmite 10-15 listov tučnolistu, roztlačte ich v mažiari a túto zmes si priložte na bolestivé miesta pred spaním.

Popáleniny, strie,rany a abscesy

Rovnako, ako v predošlom prípade si pripravíme kašu z rotlačených listov tučnolistu. Priložíme na problémové miesta, obalíme fóliou, obväzom a necháme pôsobiť. Meníme každé 2-3 hodiny.

Pomáha zmierniť svrbenie a bolesť po uštipnutí hmyzu

Šťavou z listov si jednoducho potrite bolestivé miesta.

zdroj: sovkusom, redakcia