Najlepší trik na KVITNUTIE orchideí: Ak už dlho nekvitla, vezmite 50 g ryže a skúste tento tip, čoskoro nahodí prvé puky!

Kvetinárka odporúča používať obyčajné veci z kuchyne, ktoré denne končia v koši – nič viac, nič menej.  Obsahujú totižto všetky látky, ktoré rastlina potrebuje- fosfor, draslík, dusík, sacharidy a horčík – „zlaté“ látky pre zdravý životný cyklus kvetu. Tieto stopové prvky vstupujú do rastliny postupne a ak ich viete správne použiť, zabezpečia vám krásnu rastlinku na dlhé roky.

Táto výživa podporuje orchidey počas obdobia kvitnutia a pred ním.

Kúzelná voda na orchideu a ďalšie izbovky – toto dokáže obyčajná ryža

Foto: tjn

Nejde o nič iné, ako o obyčajnú vodu po namáčaní ryže. Tá voda, ktorú mnohí z nás vylievajú do odtoku je plná vitamínov a živín, ktoré rastlinky potrebujú hlavne v období kvitnutia a rastu.

Voda z ryže obsahuje množstvo látok, ktoré nachádzame v kupovaných hnojivách pre rastliny. Sú v nej vitamíny skupiny B (najmä B1 a B2),  „NPK“ prvky (dusík, fosfor, draslík). škroby, tuky, sacharidy, ale aj komplexné živiny, ktoré rastlinka premení na energiu, silu a odolnosť voči škodcom. Vodu môžete pokojne odložiť do chladničky a použiť kedy potrebujete.

Orchideu a ďalšie rastlinky zalievame raz za 15-20 dní. Nikdy však nezalievajte so studenou vodou, je potrebné, aby voda mala izbovú teplotu!

Príprava je jednoduchá – 50 g ryže stačí namočiť do  500 ml vody, nechať vylúhovať 24 hodín a následne scediť.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Foto: tjn

 

Foto: tjn

Dávkovanie:

Túto zmes možno použiť len raz (maximálne 2x) za mesiac počas vegetačného obdobia naliatím na pôdu. Dajte si však pozor na prehnojenie: známkou prílišného hnojenia je biely povlak na pôde a zhnednuté či dokonca vysušené listy rastliny.

Ako podávať výživu pre orchideu

Výživu podávajte počas obdobia rastu, keď kvet produkuje nové listy a výhonky. Použite pri každej druhej zálievke, ale opatrne – stačí len mierne. Ak vidíte, že rastlina pokračuje v rašení – nové listy a výhonky, pokračujte v podávaní výživy. Ak sa rast zastaví, prestaňte podávať výživu.

Výživu podávajte počas kvitnutia. Dôležité: toto sa nevzťahuje na kvitnúce rastliny, ktoré ste práve priniesli z obchodu. Nechajte ich kvitnúť a začnite podávať výživu až o  3-4 mesiace.

V jesennom-zimnom období a v letných horúčavách phalaenopsis spomaľuje rast, takže sa neodporúča podávať výživu viac, ako raz za mesiac .

Choré, veľmi oslabené a presadené rastliny by nemali byť hnojené.

 

Foto: tjn
Foto: tjn
Foto: tjn