Všetci sa divili, že sadíme zemiaky v auguste: Keď susedia videli úrodu o 60 dní, tento rok neváhajú ani sekundu – stačí to spraviť takto!

Mnohí si myslia, že sadiť zemiaky koncom leta je bláznovstvo, no vôbec tomu nie je tak. My sa chystáme sadiť túto sobotu a nie je to žiaden pokus. Takto sadíme každý rok, približne v polovici augusta. Sadíme klasicky do zeme, do riadkov po cibuli, takto sme zvyknutí robiť to roky. A vždy máme bohatú úrodu, koncom októbra zberáme krásne zdravé zemiaky. A susedia sa nestačia diviť, že sa nám to vždy takto podarí. Tento rok sa chystajú sadiť aj oni, nie však do zeme, ale do slamy. To môže byť tiež veľmi zaujímavý nápad a určite stojí za vyskúšanie.

A ešte jeden dôvod, prečo sadiť zemiaky koncom leta – budete mať omnoho menší problém so škodcami. Takéto pestovanie je naozaj celkom bez starostí, len zasadíte a poznačíte v kalendári čas 60 dní!

Stačí, ak myslíte na toto!

Základom je vybrať odrodu zemiakov, ktorá je veľmi skorá, skorá alebo stredne skorá. Takto máte istotu, že zemiaky môžete zberať 2x do roka. Ja odporúčam každému odrodu ADORA. Ide o zemiaky s výbornou chuťou, pestujú sa bez starostí a nech vás nemýli, že niekedy ani len nekvitnú. Odpočítajte si jednoducho 60 dní a zberajte, to je moja zaručená metóda. Inak nemusíte riešiť žiadne mandelínky, ani špeciálnu starostlivosť. Úrodu máte koncom októbra.

Ďalšie odrody vhodné na vysadanie ešte v auguste, odskúšané slovenskými záhradkármi

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Carrera je vysokoúrodná veľmi skorá odroda zemiakov. Je varný typ AB. Vyznačuje sa veľkými oválnymi hľúzami so žltou šupkou a žltou farbou dužiny.  Sadivo je potrebné sadiť o 3-4 cm hlbšie ako zvyčajne, pretože Carrera zakladá hľuzy pomerne plytko v pôde.

Monika – je to veľmi skorá odroda. Varný typ B, po uvarení je pevnej konzistencie a netmavne.

Victoria – Výkonná odroda zemiakov typu Agria, ale s vyrovnanejšími hľuzami, ktoré neprerastajú a netrpia dutosťou. Oválne až dlhooválne hľuzy majú žltú šupku a žltú dužinu. VICTORIA je rezistentná voči rakovine zemiaka rase D1 háďatku zemiakovému Ro1,4. Je stredne náchylná na chrastavitosť a pleseň na vňati. Výborne sa skladuje.

Talentine – špeciálna luxusná šalátová odroda. Odroda má dlhú dobu dormancie a pred výsadbou sa odporúča sadivo pripraviť- zohriať. Sadivo by malo pred výsadbou m vytvorené malé klíčky  veľkosťou do 5 mm.

Ďalšie odrody zemaikov nádjete TU, je si z čoho vyberať.