Pár rajčinových listov len odtrhnite a zalejte: Po tomto elixíre ruže kvitnú ako o závod a na problém so škodcami môžete zabudnúť!

Tento recept praktizovala už môj dedko, ktorý si pestovaním rajčín privyrábal a vedel o nich naozaj všetko. Ja síce rajčiny v takom množstve nepestujem, ale naučila sa perfektnú vec, ako ich možno využiť v záhrade – respektíve, ako využiť rajčinové listy. Dedko vždy, keď rajčiny prevzdušňoval, listy nevyhadzoval do kompostu, ale vyrábal z nich ochranný postrek na ruže. Praktizujem to dodnes.

Rajčinové listy dokážu ochrániť ruže a podporiť ich kvitnutie

Rajčinové listy sa u nás v rodine roky používajú na výrobu ochranného postreku na ruže, egreše, ale aj chren. Špecifická látka v listoch solanín (alkaloid, ktorý sa používa aj v insekticídoch), dokáže rastlinu chrániť a zároveň ostatné látky obsiahnuté v šťave listov prospievajú zdraviu ruží a dodávajú im energiu potrebnú na kvitnutie. Ja to tak robím roky a mám ruže naozaj ukážkové.

Ako na to?

Listy rajčín je potrebné dobre popučiť, alebo odšťaviť, pretože to, čo potrebujete získať je šťava. Tú následne zalejeme väčším množstvom vlažnej vody a pridáme aj trochu kukuričného škrobu. Ja to robím od oka s tým, že si vždy vytvorím asi 1 vedro tejto zmesi. Škrobu treba naozaj len štipku, je dôležitý na to, aby sa roztok na listoch ruží udržal. Týmto roztokom potom rajčiny jednoducho postriekame. Ja počas sezóny opakujem aj viackrát.

Majka C.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.