Toto ju dá do gruntu aj staré hrnce po babke: Stavte na tento domáci prípravok za centy, výsledok vás ohúri!

Pripálená špina na vonkajšej strane hrncov a panvíc je tvrdým orieškom aj pre chemické čistiace prostriedky, ktoré sú na to určené. Avšak s týmto domácim roztokom je čistenie hrncov hračka. Vyskúšajte a presvedčte sa sami!

Pripálená špina na vonkajšej strane hrncov a panvíc je tvrdým orieškom aj pre chemické čistiace prostriedky, ktoré sú na to určené. Avšak s týmto domácim roztokom je čistenie hrncov hračka. Vyskúšajte a presvedčte sa sami!

Potrebujeme:

1 šálku teplej vody

1 PL jedlej sódy

1 PL 9% octa

1 PL citrónky

1 PL strúhaného obyčajného mydla

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Postup:

Všetko spolu dôkladne rozmiešajte. Nechajte stáť 5 – 10 minút a môžete začať týmto prípravkom umývať hrnce. Namáčajte hubku do tohto roztoku a s ľahkosťou čistite. Netreba na to veľké úsilie. Behom pár minút sa vaše hrnce a panvice znovu lesknú čistotou!

Videonávod

Ďalšie domáce čističe pre celú domácnosť

Na pripálené hrnce

Na pripálené hrnce, špinavé formičky na pečenie, plechy – toto funguje jednoducho na všetko. Radím to úplne každej gazdinke. Ja som to prvýkrát skúsila, keď som v hrnci pripálila pukance, je to naozaj bomba.

Potrebujeme:

kypriaci prášok do pečiva

teplú vodu,

Hubku na riad

Postup:

Z panvice najskôr oškriabeme všetko, čo ide. Potom do panvice napustíme teplú vodu – celé dno musí byť pokryté. Pridáme 1 balík kypriaceho prášku a privedieme do varu. Varíme 5-10 minút, zložíme z plameňa a necháme vychladnúť. Potom  vyčistíme ako klasicky s hubkou na riad a opláchneme. Pôjde to samo, pripálenina sa z povrchu odlepovala jedným ťahom. – žiadne drhnutie do bezvedomia. :-) Panvica aj hrnce sú vďaka tomu krásne čisté, aj ťažké pripáleniny sú hneď dole.

Už nikdy nebudete umývať každú zvlášť – všetky formičky na pečivo vyčistíte naraz a budú ako nové!

Nemusíte drhnúť každú zvlášť: Toto je geniálna finta, ako vyčistiť všetky formičky na vianočné pečivo naraz a bez práce!

Tento nápad sa pred pečením sviatočných dobrôt hodí každej gazdinke. Prvým krokom k príprave sviatočného pečiva, je vyčistiť si formičky. Aby ste však nemuseli čistiť každú formičku zvlášť a uľahčili si tak nielen námahu, ale aj množstvo času, vyskúšajte tento šikovný tip. Všetky formičky vyčistíte naraz, rýchlo a jednoducho.

Potrebujeme:

Formičky

3. bal kypriaceho prášku do pečiva

Vodu

Postup:

Formičky vložíme do hrnca a zalejeme vodou tak, aby boli všetky pod vodou. Preložíme na plameň a keď voda zovrie, nasypeme do nej všetky kypriace prášky. Povaríme ešte 2-3 minúty a zložíme z plameňa. Formičky necháme vo vode ponorené cez noc (minimálne 6 hodín). Potom vložíme preložíme do umývadla prepláchneme pod tečúcou vodou, necháme vysušiť a môžeme používať!

Výsledok:

Predtým

screenshot-tortyodmamy

Potom:

screenshot-tortyodmamy1

Mriežka ako nová

Pripravíme si uzatvárateľné plastové vrecká, ocot a hlbší plech. Do vreciek vložíme mriežku a nalejme ocot s vodou v pomere 1:1. Zavrieme, vložíme na plech a necháme cez noc odmočiť. Na druhý deň stačí pretrieť handričkou, špina ide dole sama. Prepláchneme pod tečúcou vodou a je to!

Poznámka: Ak máte väčšiu mriežku stačí, ak ju namočíte do vandlíka s vodou a octom. Nechajte odmočiť.

Rúra opäť ako nová bez námahy

Neznášate čistenie rúry? Stačí urobiť TOTO a bude opäť ako nová!

Potrebujeme:

250 ml bieleho octu

1 liter vody

Pekáč

1 balenie kypriaceho prášku

Postup:

Do pekáča s vyššími okrajmi nalejeme vodu a ocot. Vložíme do rúry a nastavíme ju na 150 stupňov. Keď sa voda s ocotom rozvarí, necháme tekutinu v rúre pôsobiť ešte 30 minút a potom rúru vypneme.

Pekáč z rúry vyberieme a pridáme balík kypriaceho prášku. Keď rúra vychladne, zmesou octu, vody a prášku jednoducho vytrieme vnútro rúry – keďže nečistoty a mastnota vplyvom tepla a octovej zmesi povolia, pôjde to skutočne jednoducho. Potom postačí vnútro vytrieť handričkou namočenou v čistej vode a máme hotovo.

Odmasťovač rúry a sporáka!

Na bežnú údržbu rúry nepoužívam žiadne odmasťovače ani čističe z obchodu. Toto mi perfektne vyhovuje. Domáci sprej, ktorý vám vydrží dlho, nestojí skoro nič a rúru perfektne odmastí a vyčistí. Vydrží celý rok a údržba s ním je hračka. Výborný aj na sklokeramickú dosku.

Potrebujeme:

60 ml saponátu na riad
120 ml Citrónová šťava
235 ml biely ocot
300 ml destilovaná voda alebo prevarená

Postup:

Všetko zmiešame vo fľaši s rozprašovačom. Ja to robím tak, že sprej nanesiem na povrch rúry, keď je ešte teplá a nechám pôsobiť celú noc. Ráno len zotriem mokrými utierkami a je to. netreba ani hubku. Na údržbu rúry aj na sporák a sklokeramickú dosku.

Pavla H.

Okná v kuchyni ochránite pred mastnotu a vydržia bezchybne čisté omnoho dlhšie!

Ak ste práve umývali okná v kuchyni a nechcete, aby sa rýchlo znečistili mastnotou a výparmi z varenia, máme pre vás skvelý tip. Keď okná umyjete, prejdite po čistom skle s mäkkou handričkou s pár kvapkami tekutého glycerínu. Sklo vydrží bez prachu a nečistôt omnoho dlhšie!

Ako odmastiť kuchysnkú linku?

„Ja mám bielu kuchynskú linku s vysokým leskom  na čistenie nikdy nedávajte prostriedky s obsahom piesku – čokoľvek drsnejšie povrch poškodí. Ja používam obyčajný zelený šampón, pár kvapiek do vody a umyjem. Je to overený spôsob, ideálny je šampón na mastné vlasy – žihľavový. Ja mám doma vždy nejaký poruke, aj keď si s ním neumývam vlasy. Mastnota je preč hneď, jedným ťahom a povrch ostane krásne lesklý bez šmúh. Používala som aj saponát na riad, ale jednoznačne sa mi viacej osvedčil šampón na vlasy.  je možné použiť aj bežné saponátové prostriedky bez obsahu piesku, prášku a iných drobných čiastočiek, ktoré by mohli plochu lesklých fóliovaných dvierok poškodiť – poškriabať.“

Čistá mriežka z digestora

Potrebujeme:

Vriacu vodu

½ šálky jedlej sódy

Postup:

Do väčšieho hrnca (do ktorého sa zmestí filter) nalejeme vodu a privedieme do varu. Do vriacej vody pridáme sódu a rozmiešame. Zložíme z plameňa a do vriacej vody pohoríme filter. Necháme 15 -20 minút odmočiť.

Potom filter prepláchneme pod tečúcou vodou. Ak je filter znečistený veľmi silným nánosom nečistôt, postup zopakujte, prípadne nechajte máčať dlhšiu dobu.

Toto vytiahne mastnotu z drevenej kuchynskej linky

Ako odstrániť z kuchynskej linky mastný povlak? Pomôže vám jedna prekvapivá vec!

Potrebujeme:

1 diel rastlinného oleja

2 diely jedlej sódy

Postup:

Obe ingrediencie jednoducho zmiešame – mala by nám vzniknúť konzistencia pasty. Pastu nanesieme handričkou na znečistený povrch. Na zárezy a škáry môžeme použiť starú zubnú kefku. Hmota do seba absorbuje všetky nečistoty a mastnotu. Vám už ostáva len tešiť sa z perfektne čistej linky.

kitchen-gunk-remover-14

Kachličky na stene kuchynskej linky

Tie sú často potiahnuté mastnotou, striekancami z jedla a zaschnutými výparmi z varenia. Najjednoduchšie tieto nečistoty odstránite tak, že v 4 litroch teplej vody rozpustíte 4 lyžicu bóraxu, 100 ml octu a 100 ml kvapalného amoniaku. Povrch zmesou navlhčite a jemne zotrite nečistoty. Funguje to ako kúzlo!

Na odstránenie mastných škvŕn zo steny (stena musí byť vodou umývateľná)

Potrebujeme:

1 diel bieleho octu

4 diely vody

Postup:

Suroviny zmiešame, roztok nanesieme na stenu a opatrne zotrieme handričkou.

Mastný povrch digestora

Potrebujeme:

jedlú sódu

Vodu

Postup:

Zo sódy a vody vytvoríme konzistenciu pasty. Pastu nanesieme na mastný povrch a vyčistíme hubkou. Pretrieme čistou navlhčenou handričkou.

Chladnička bez zápachu

4

Ak chcete vnútro chladničky dokonale vyčistiť a zbaviť ho zápachu, najlepším riešením je opäť staviť na jedlú sódu. Zmiešajte 4 lyžice sódy s 1 litrom vody, prelejte do nádoby s rozprašovačom a nastriekajte do vnútra chladničky. Zmes nechajte chvíľu pôsobiť a potom jednoducho zotrite. Chladnička bude hygienicky čistá a bez zápachu.

Po mastných škvrnách na koberci ani stopy

Ak ste nechtiac rozliali na koberec niečo, po čom vnikli nepekné mastné škvrny, stačí, ak nasypete na škvrnu trochu vanilkového pudingu a nechať pôsobiť 20 minút. Potom jednoducho vysajte. Rovnakým spôsobom odmastíte aj kožený nábytok – nechajte však pôsobiť dlhšie aspoň cez noc a na druhý deň pretrite čistou hadričkou.

Žiadne mole ani hmyz v potravinách

 

7

Ak nechcete, aby sa vám do múky dostal hmyz alebo mole, vložte do nej niekoľko strúčikov neošúpaného cesnaku.

8

Skôr, ako budete brúsiť nôž, vložte ho na niekoľko minút do roztoku vody a soli.

9

Najjednoduchší spôsob, ako vyčistiť mlynček na mäso, je jednoducho v ňom zomlieť surový zemiak.