Magický balzam pre rast paradajok: Recept od dlhoročného pestovateľa Vladimíra Zelenku!

Skúsený záhradník prezradil recept, ktorý používa každý rok a ktorý pôsobí ako simulant a výžiava pre rast paradajok.

Skúsený záhradník prezradil recept, ktorý používa každý rok a ktorý pôsobí ako stimulant pre rast paradajok. Odporúča ho vyskúšať každému pestovateľovi, pozostáva len z prírodných surovín, ktoré obsahujú minerály, stopové prvky a látky, ktoré paradajky pre svoj rast potrebujú. Poradí tiež, ako sa brániť proti plesni, ktorá dokáže zničiť celú úrodu paradajok.

Do 1/3 suda navrstvíme žihľavu, vedro divozelu, 1 lopatu dreveného popola a 1 kg kvasníc (namiesto kvasníc môžeme použiť staré namočené pečivo). Nakoniec pridáme 2 litre srvátky, 5 l vody a necháme 2 týždne odležať. Výsledné hnojivo sa riedi s vodou v pomere 0,5 l na 10 litrov vody. Paradajky zalievame priamo ku koreňom.

Ako si poradiť s Fytoftórou (plesňou zemiakovou na rajčinách)?

Najdôležitejšia vec je všimnúť si prvé príznaky plesne a okamžite odstrániť prvé napadnuté listy, inak sa pleseň rýchlo rozšíri. Pleseň sa zvykne objavovať na konci júna a riziko pretrváva počas celého leta. Skúsení pestovatelia vedia, že ak je v skleníku suchší vzduch, pleseň sa v ňom neobjaví. Preto majú vždy poruke suchú rašelinu, ktorú po zalievaní paradajok posypú na vlhkú pôdu. Okrem toho ej dôležité pravidelné vetranie a kyprenie pôdy.

V boji proti plesni sa odporúča aj toto jednoduché riešenie. Každých 10 dní až do konca vegetačného obdobia, postriekame rastliny roztokom zloženým z 10 l vody, 1 l odstredeného mlieka a niekoľkých kvapiek jódu. Tiež nezabúdajte na pridávanie superfosfátu do pôdy, pretože paradajky fosfor z pôdy rýchlo vyčerpajú. Pridávajte raz za 2 týždne.

Existuje ďalší jednoduchý tip, ako bojovať proti plesni. Jednoducho nakvapkáme jód na vatové tampóny a zavesíme do vnútra skleníka. Táto metóda dokáže zastaviť rozvíjajúcu sa pleseň. Nezabúdajte na čo najrýchlejšie odstránenie napadnutých listov, vetranie a pomôže aj vrstva mulču na pôde (7-12 cm). Mulč a vetranie je dôležité najmä počas vlhkých mesiacov.

Dnes najobľúbenejšie