Len ich dajte do izby a pretrite listy: 15 nenápadných izboviek, ktoré dokážu vyliečiť „choré“ domy, 12-tku by mal poznať každý fajčiar!

V roku 1989 spustila NASA rozsiahlu štúdiu s názvom “Čistý vzduch”, ktorej cieľom bolo zistiť, ktoré izbové rastliny sú najlepšie na vyčistenie vzduchu v interiéri.

 

 

Možno budete prekvapení, no aj v interiéri sa nachádza množstvo toxínov a škodlivých chemikálií, akými sú napríklad benzén, trichlóretylén, čpavok a ďalšie.

Podľa výsledkov výskumov však existuje viacero druhov izbových rastlín, ktoré pôsobia ako zelené čističky vzduchu.

Niektoré z nich môžu dokonca absorbovať až 85% škodlivých látok a plynov.

V interiéroch bytov, alebo administratívnych priestoroch vám tak len svojou prítomnosťou pomáhajú viac, ako sa môže zdať!

 

 

Ktoré škodlivé látky sa bežne vyskytujú v interiéri?

Formaldehyd: Nachádza vo vybavení z drevo-triesky, plastoch a vo veľkej miere ho obsahuje cigaretový dym. Je pôvodcom alergií, astmy a rôznych kožných ochorení.

Trichlóretylén: Produkujú ho tlačiarenské farby, laky, nátery, čalúnené povrchy a koberce. Ide o silný karcinogén, ktorý spôsobuje nepríjemné spôsobuje podráždenie očí, poškodzujúe obličky, pečeň a spôsobuje psychomotorický nepokoj.

Benzén: Nachádza v náteroch povrchov, lakoch, čistiac prostriedkoch ale aj tekutých mydlách, gume a cigaretovom dyme. Tento karcinogén sa hromadí v tukovom tkanive a prispieva k celej rade ochorení (dýchavičnosť, vysoký krvný tlak, prispieva k rakovine,…)

Amoniak: Nachádza sa v počítačových komponentoch, cigaretovom dyme a čistiacich prostriedkoch. Spôsobuje vysušenie hrdla, bolesť v krku, kašeľ a vyvoláva opuch dýchacích ciest.

Xylén: Používa sa pri výrobe plastov, farieb, lepidiel a lakov. Môžeme ho nájsť aj vo výrobkoch z kože a tabakovom dyme. Je veĺmi nepríjemný pre sliznicu oka, vyvoláva dráždenie a rovnako dráždi aj dýchacie ústrojenstvo.

Tieto rastliny pôsobia v interiéri ako zelená čistička vzduchu:

Antúria (Anthurium andraeanum)

 

 

Zvlhčuje vlhkosť vzduch tak, že saturuje vzduch vodnými parami. Rastlina absorbuje xylén, toluén a mení ich na neškodné látky.

Gerbera (Gerbera jamesonii)

 

 

Táto kvitnúca rastlina je užitočná pri neutralizácií toxických činidiel, ako je napríklad benzén, formaldehyd a trichlóretylén.

Umiestnite ju na teplejšie miesto s dostatok svetla, aby mohla svoju prácu vykonávať na 100%.

Potosovec zlatý (Scindapsus)

 

 

Rastlina, ktorá je ako stvorená na pestovanie v priestoroch s nedostatkom svetla.

Prežije aj v zafajčenej kancelárii a spoľahlivo likviduje benzén a formaldehyd. Nezabúdajte však, že ide o jedovatú rastlinu, ktorá musí byť pestovaná mimo dosahu detí a domácich zvierat.

Aglaonema

 

 

Večne zelená a pritom nenáročná na pestovanie. Nepotrebuje veľa svetla, ale vyžaduje dostatočnú vlhkosť. Za to sa vám odvďačí filtrovaním škodlivých plynov, ako benzén alebo formaldehyd. Plody a šťava tejto rastliny sú jedovaté.

Zelenec chochlatý (Chlopophytum comosum)

 

 

Táto rastlina je podľa štúdie NASA favoritom pri čistení vzduchu vo vašom byte či kancelárii.

Je pekná na pohľad a len svojou prítomnosťou likviduje 85% škodlivých látok vo vzduchu.

Navyše, táto rastlina je neškodná pre ľudí aj zvieratá a je skutočne nenáročná na pestovanie.

Brečtan

 

 

Veľmi dobre znáša zlé svetelné podmienky.

Pohlcuje benzén, oxid uhoľnatý, formaldehyd a trichlóretylén. Tiež pomáha eliminovať niektoré alergény – napríklad plesne.

Azalka

 

Táto rastlinka s krásnymi a bohatými kvetmi vám pomôže udržať vzduch v interiéri bez formaldehydu, ktorý sa uvoľňuje z preglejky, nábytku a kobercov. Azalka má krásne kvety a kvitne pomerne dlho, ale vyžaduje vašu pozornosť a starostlivosť.

Svokrin jazyk

 

 

Foto: pixabay

 

Veľmi vytrvalá a veľmi odolná rastlina, ktorá sa adaptuje takmer na všetkých miestach a stále rastie.

Vyniká najmä jej schopnosť bojovať proti formaldehydu, benzénu, trichlóretylénu či už v byte alebo v kancelárii.

V noci táto rastlina absorbuje oxid uhličitý a uvoľňuje kyslík.

Dracéna lemovaná

 

Dracéna rastie veľmi pomaly, ale rozhodne sa oplatí počkať si.

Dospelá Dracéna vás zbaví xylénu, trichlóretylénu a formaldehydu.

Rastlina potrebuje dostatočný priestor, pretože je pomerne vysoká oproti iným izbovým rastlinám. Dracéna obľubuje miesta s miernym slnečným žiarením.

Filodendron

 

Vyniká v svojej schopnosti odstrániť formaldehyd a ďalšie toxíny z ovzdušia.

Preferuje skôr tienisté miesta v byte alebo v kancelárii.

Starostlivosť o túto rastlinu je veľmi jednoduchá, ale nezabúdajte, že môže byť nebezpečná pre deti a domáce zvieratá.

Nephrolepis

 

Vzduch v interiéri zvlhčuje a čistí od formaldehydu, oxidu uhoľnatého a xylénu.

Najlepšie sa jej darí na tienistom stanovišti. Nezabúdajte však na pravidelné zavlažovanie.

Lopatkovec

 

 

Krásna a veľmi vďačná izbová rastlina.

Je známa svojou vynikajúcou schopnosťou zbavovať vzduch toxických látok ako napríklad benzénu, formaldehydu, trichlóretylénu, toluénu a xylénu.

Nezabúdajte mu pravidelne z listov odstraňovať prach, jeho čistiace schopnosti budú ešte silnejšie. Výborná je aj do kancelárií a zafajčených priestorov.

Bambusová palma

 

Umiestnite ju vedľa lakovaného nábytku. Táto palma bude likvidovať benzén, formaldehyd a ďalšie škodlivé látky, ktoré takýto nábytok uvoľňuje do ovzdušia.

Šeflera

 

Jej krásne lesklé listy pôsobia ako lapače formaldehydu, toluénu a benzénu zo vzduchu.

Chryzantéma

 

Táto krásne kvitnúca rastlina s pestrofarebnými kvetmi je nielen peknou dekoráciou interiéru, ale vynikajúco vám poslúži aj v boji proti toxínom. Odstraňuje zo vzduchu formaldehyd, xylén, benzén a amoniak. Je to dôkaz, že chryzantéma nepatrí len do záhrady.

zdroj: brightside

Foto: pexels
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay

Dnes najobľúbenejšie