Tak čisté UTIERKY som ešte nemala: Musím sa podeliť o túto domácu fintu – žiadne vyváranie a sú čisté ako z obchodu!

Určite sa aj vám už stalo, že hoci ste prali a hodiny vyvárali kuchynské utierky, niektoré odolné škvrny z nich napriek tomu nezišli. S týmto problémom som zápasila aj ja a pravdu povediac, hľadala som spôsob, ako vyčistiť utierky aj bez vyvárania.

Vynikajúci tip do domácnosti zo stránky napadovy.blog.

Určite sa aj vám už stalo, že hoci ste prali a hodiny vyvárali kuchynské utierky, niektoré odolné škvrny z nich napriek tomu nezišli. S týmto problémom som zápasila aj ja a pravdu povediac, hľadala som spôsob, ako vyčistiť utierky aj bez vyvárania. Preto ma tento nápad veľmi potešil a rozhodla som sa ho vyskúšať.

Výsledok? Utierky sú dokonale čisté, zišli škvrny, mastnota a aj biele staršie utierky sú ako nové.

Prinášame vám návod, ako pripraviť domáce bielidlo a dezinfekciu na kuchynské utierky.

...

Je vynikajúci aj na odolné škvrny a výsledky vidíte hneď.

Ako prostriedok vyrobiť?

Potrebujeme:

Jedlá sóda (1 pohár)

Peroxid vodíka (120 ml)

Ocot (80 ml)

Tekuté mydlo na pranie (350 ml)

Alkohol (350 ml)

Postup:

1. Do misy dáme všetky suroviny.

2. Zmiešajte, aby sa zložky spojili.

3. Zmes prelejte do plastovej nádoby (fľaše).

4. Zmes nechajte 15-20 dní odpočívať a túto nádobu odložte na tmavé a suché miesto.

5. Po 20 dňoch môžete použiť.

Postup:

1. Do 4 litrov horúcej vody pridajte 100 ml z domácej zmesi a dobre premiešajte.

2. Vložte utierky do vedra so zmesou na 12 hodín.

3. Po uplynutí 12 hodín opláchnite veľkým množstvom vody a nechajte vysušiť.

Ďalšie triky priamo od vás

Takže, utierky periem ako každé iné kusy bielizne. Nedávam ich ani odmočiť. Dám do práčky a vnodím do vnútra úplne obyčajnú tabletu do umývačky – zatvorím a periem. Je to malé kúzlo, čo prášok na pranie nikdy nezvládok, tableta zvládla hneď. Utierky odmastené, čisté a bez fľakov. Odkedy som skúsila, robím to len takto. Dokonca, periem takto aj mužovi pracovné montérky – nikdy ich nemal takto dokonale čisté, skúste, je to perfektná vec.

Jaruška V.

Nevyváram už roky, skúsila som trik s práškom do pečiva, ktorý som našla tu a veľmi ma prekvapil výsledok. Dám klasicky prach na pranie, 1 balík prášku do pečiva. Uvidíte, že utierky budú len-tak žiariť. Dokonca sa na to dala aj moja mama a tá celý život utierky vyvárala.

Mima Cíbiková

Používam prášok do umávačky, alebo rovno tablety do umývačky. Krásne to vyperie. Ale nedávam to len na utierky, aj na záclony a bielu bielizeň. Som spokojná s výsledkom. A sem-tam hodím do práčky a nechám pri navyšej teplote naprázdno vyprať. Práška sa vyčistí.

Libka

Ja používam aj keď periem športové oblečenie pre syna na tréningy. Umývačková tableta sa mi osvedčila naviac. Leštidlom do umývačky skúste umyť okná a sprchový kút – nič tak nefunguje, je to naozaj úžasný lesk.

Petra Kollárová Vašková

Ja som staré utierky zachránila takto – do vandlíka horúcu vodu, do vody 1 tabletu a preprala som trochu v rukách a nechala máčať, kým voda nevychladla. Keďže boli utierky veľmi znečistené, dala jednu tabletu aj do práčky – tablety majú bieliaci účinok a ja ich používam na biele prádlo namiesto chlórového bielidla. Navyše, má to ešte jeden skvelý efekt – tablety rozpustia usadený tuk v práčke a perfektne ju tak vyčistia a zbavia zápachu. Ja, keď čistím práčku tak urobím jednoducho to, že do nej dám 2 tablety, zapnem najdlhší cyklus na 90 stupňov a je to. Odporúčam, mám odskúšané!