Ako zabrániť tomu, aby orchidea z obchodu rýchlo odkvitla a uhynula? 4 jednoduché kroky, ktoré musíte poznať!

Väčšina z nás si kupuje v obchode rozkvitnutú orchideu, ktorá pôsobí krásne a zdravo. Už po pár dňoch či týždňoch však môže u nás doma začať chradnúť, opadajú jej kvety a listy začnú podozrivo mäknúť a vädnúť

Väčšina z nás si kupuje v obchode rozkvitnutú orchideu, ktorá pôsobí krásne a zdravo. Už po pár dňoch či týždňoch však môže u nás doma začať chradnúť, opadajú jej kvety a listy začnú podozrivo mäknúť a vädnúť. Aby ste tomuto neutešenému stavu, je potrebné čo najskôr od urobiť niekoľko opatrení. Skúsená pestovateľka vám ukáže, ako na to.

4 jednoduché kroky

1. Ešte v obchode si dobre prezrite stonku a listy orchidey. Listy musia byť pevné, tmavo.zelené bez pigmentových škvŕn a poškodení. Rovnako musí byť bez poškodení a farebných zmien aj stonka.

2. Často sa stáva, že orchidea je zabalená v plastovom obale. Vzdušené korene samozrejme v plastovom obale so substrátom neprežijú. Potrebujú dýchať a voľne rásť. Plastový obal rozstrihnite, koreňový bal rozbaľte a uvolnite korene. Substrát odstráňte a očistite od neho korene.

3. Pripravte si nový črepník, ktorý vysteliete machom – nájdete ho v lese alebo v parku. Na machové lôžko uložte orchideu tak, aby vzdušné korene čiastočne prečnievali cez okraj črepníka. Črepník môžete uložiť do väčšieho keramického obalu.

4. Prvá zálievka – pri rozbaľovaní koreňov môžete podľa vlhkosti substrátu zistiť, či mala rastlina vlahu alebo nie. Často je však substrát presušený a bez vlahy, čo je logické, kedže inak by vzdušné korene rýchlo zhnili. Orchideu v črepníku vyplnenom machom podržte nad inou nádobou a do črepníka nalejte vodu. Prebytočná voda odtečie cez drenážne otvory a v machu ostane len toľko vlhkosti, koľko rastlina využije. Ak máte doma suchý vzduch, nezabudnite občas blízko orchidei rozprášiť vodu. Vlaha a dostatok slnečného svetla je re rastlinku veľmi dôležitá.

Keď orchidea odkvitne, môžete jej odstrihnúť stonku, vďaka čomu počas 2-mesačného obdobia odpočinku naberie silu na ďalšie kvitnutie.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Celý postup záchranných opatrení si môžete pozrieť vo videu: