Moliam v mojej kuchyni odzvonilo: Chémiu som vôbec nemusela kupovať, toto zabralo na prvý pokus a odvtedy je s nimi pokoj!

Mole (potravinové aj šatové) vedia poriadne znepríjemniť život. Často sa objavujú náhle a rýchlo sa rozmnožujú. Zbaviť sa ich natrvalo môže byť veľmi problematické. V dnešnom článku vám prezradíme, ako sa nenávideného škodcu zbaviť a prekaziť mu v ďalšom návrate.

V boji proti moliam je kľúčom vedieť, čo sa tomuto hmyzu nepáči

 Pozrite sa do skríň, kuchynskej linky aj špajze

Starostlivo prezrite všetky skrinky v kuchyni a komore a pokúste sa zistiť, odkiaľ hmyz lieta – cez deň sa často stane, že po otvorení dvierok mole vyletia z tmavej skrine von – tak viete, kde sa usadili a môžete konať. Zvlášť prezrite otvorené balenia s potravinami – keksy, ryža, múka…Ak si nie ste istí, preosejte drobné potraviny a uvidíte, či nájdete stopy po hmyze (pavučiny, larvy..)

Mole sa môžu skrývať aj v potravinách, ktoré si prinesiete z obchodu.

Ak ste mole objavili, zbavte sa napadnutých potravín, skrinky vyložte a umyte saponátom

Po umytí skriniek však nedávajte hneď veci a potraviny späť, urobte toto opatrenie – zohrejte ocot a keď je horúci, zložte z plameňa a dajte do misky. Misku dajte do skrinky a zatvorte – ocot sa bude odparovať a zaručene odoženie aj hmyz, ktorý je dobre ukrytý. Navyše, odparený ocot bude v skrinkách cítiť ešte dlho (aj keď vy ho už necítite) a mole odradí od ďalšej návštevy.

Šatová mola môže poškodiť vaše odevy

Ak ste našli mole v skrini, najúčinnejšia metóda je šaty zo skrine vybrať a všetko prežehliť. Skriňu umyte levanduľovým alebo mätovým octom a potom si narobte balíčky sušenej levandule, oregana a citrónovej kôry. Rozložte do skrine a nechajte účinkovať – každá z týchto vôní mole odpudí.

...

V boji proti moliam je tiež vhodné použiť korenie ako bobkový list, mäta, alebo klinček. Silne aromatické koreniny spôsobia, že mole utekajú tam, kde túto vôňu necítia. Vložte zmes korenia do každej uzavtretej skrine a skrinky kde je šatstvo, alebo potraviny. Navyše stojí za to spomenúť na gaštany , ktoré nielen odrádzajú mory, ale aj pavúky.