Dve hrste týchto lístkov zalejte octom a nechajte odstáť: To, čo po jednom dni z tejto kombinácie vznikne, vyvážite v domácnosti zlatom!

Mätu pestujem doma v kvetináči a keď som sa dotčítala o tomto octe, hneď som ho vyskúšala. Skutočne, mám s týmto prípravkom len tie najlepšie skúsenosti a vrelo ho odporúčam kade chodím - na pranie, upratovanie, boj proti škodcom, baktériám a plesniam.

Mätu pestujem doma v kvetináči a keď som sa dotčítala o tomto octe, hneď som ho vyskúšala. Skutočne, mám s týmto prípravkom len tie najlepšie skúsenosti a vrelo ho odporúčam kade chodím – na pranie, upratovanie, boj proti škodcom, baktériám a plesniam. A navyše, keď použijete nepotrebujete už žiadne drahé vône z obchodu, prevonia totiž celú domácnosť. Neváhajte a vyrobte si aspoň pár deci tohoto domáceho pomocníka. Využijete ho do poslednej kvapky.

Na pranie je neprekonateľný a to nie je všetko!

Aviváži sa vyhýbam ako sa len dá, dokonca, ani tá, ktorú v reklame ukazovali ako šetrnú mi spôsobovala nepríjemné podráždenie pokožky. Na druhej strane je však potrebné pridávať do práčky nejaké zmäkčovadlo a to nielen kvôli tvrdej vode, ale aj pre pracie prostriedky, ktoré používame.Začala som preto hľadať alternatívy a to, na čo nedám dopustiť už roky je táto jednoduchá vychytávka. Všetko, čo potrebujete, je obyčajná mäta a ocot.

Začala som preto hľadať alternatívy a to, na čo nedám dopustiť už roky je táto jednoduchá vychytávka. Všetko, čo potrebujete, je obyčajná mäta a ocot.

Hoci som ocot používala na čistenie práčky, nikdy som ho nevyskúšala pridávať namiesto aviváže. Našla som preto perfektnú alternatívu. Zvlášť výborná je na pranie spodného, detského prádla a pre ľudí ako som ja – s veľmi citlivou pokožkou. Prádlo bude úžasne jemné, mäkučké, voňavé a navyše, vyčistíte aj práčku.

Potrebujeme:

1 liter 9% octu

Zväzok čerstvej mäty (asi 2-3 hrste)

Sklenenú fľašu s uzáverom

Postup:

Čistú mätu (môžeme použiť lístky aj stonky) preložíme do pohára a zľahka popučíme, aby sa z listov uvoľnila šťava. Potom mätu zalejeme octom, zatvoríme a necháme  24 hodín odstáť. Potom scedíme a používame namiesto aviváže a zmäkčovadla 1/3 šálky  tohto prípravku. Prádlo bude úžasne mäkké a svieže. Na výrobu octu, ktorý použijeme na upratovanie domácnosti a boj proti škodcom nechajte odstáť aj týždeň.

Výhody mätového octu a jeho využitie:

  • prádlo bude mäkšie a jemnejšie,
  • krásna svieža vôňa bez použitia aviváže,
  • perfektné na pranie pre ľudí trpiacich alergiou a malé deti,
  • vyčistí práčku pri každom praní,
  • ak použijete na čistenie, táto zmes zabije baktérie, bojuje proti plesni a zanechá v dome krásnu vôňu mäty,
  • výborná zbraň proti pavúkom, myšiam a škodcom, ktorých chcete dostať z vášho bytu – potrite ním parapety, rámy okien a použite ho na umývanie podlahy.

Poznámka:

Prečo by ste mali pridať ocot do práčky vždy, keď periete uteráky?

Túto kúru na pranie môžete aplikovať aj v prípade, že používate aj aviváž, má to veľa výhod. Mätový ocot spôsobí, že prádlo bude mäkšie a nadýchanejšie, preto sa rozhodne oplatí. Urobte to tak, že do zásobníka nalejete najskôr aviváž tak, ako ste zvyknutí a ocot nalejte až na aviváž. Aviváž je totiž hustejšia ako mätový ocot a preto sa postupným uvoľňovaním zásobníka mätový ocot do prania dostane až na záver počas plákania.

Ak používate aviváž, ktorá nie je dostatočne hustá a ocot sa vám s ňou zmieša, skúste iný postup. Počas posledného plákania pracieho cyklu, nalejte šálku octu do dávkovača aviváže.

Dnes najobľúbenejšie