Dve hrste levandule zalejte octom a nechať stáť: Čo z tejto kombinácie o 2 týždne vznikne vám kompletne vyčistí a vydezinfikuje celý dom a aj vašu bielizeň!

Levanduľa je viac než len nádherná letná vôňa. Slovo levanduľa samo o sebe pochádza zo slova lavare, čo znamená „umývať sa“. Levanduľa má silný antibakteriálny a anitivoritocký účinok. Zároveň tiež jej vôňa odplaší škodcov z vášho bytu. Tento prostriedok je výborný na čistenie podláh a ja ho používam aj na nábytok, aj do prania a perfektný je aj na čistenie okien.

Čo dokáže levanduľový ocot?

Geniálny univerzálny čistiť

Do kúpeľne, kuchyne, na vyčistenie dlažby alebo okien – okrem bezchybnej čistoty vám zaručí aj krásnu vôňu.

Proti usádzaniu prachu a namiesto osviežovačov vzduchu

Nastriekate a pretrite suchou handričkou. Prach sa bude na povrchu usádzať omnoho menej a všetko bude vňať po levanduli. Navyše, ide aj o výborný odstraňovač vodného kameňa v kúpeľni. Ocot však radšej nepoužívajte na prírodný kameň, mramor a pravé drevo!

...

Do práčky

Keď budete prať tmavé prádlo, alebo budete chcieť práčku vyčistiť a zbaviť zápachu – jednoducho ho pridajte do prania namiesto aviváže. O hygienickú čistotu a krásnu vôňu máte postarané. Nepridávajte ho však v bielej bielizni – tekutina má tmavšiu farbu.

Pavúky a myši nemajú šancu

Nalejte ocot do rozprašovača a nastriekate okolo okien, za kuchynskú linku či všade tam, kde máte problém s pavúkmi, myšami, alebo inými škodcami. Okrem vône vo vašom byte, máte razom aj perfektný bio odpudzovač škodcov.

Ako ho vyrobiť?

Potrebujeme:

1 šálku octu

¼ šálky sušenej levandule

Destilovanú vodu

Postup:

V miske zmeišame ocot a levanduľu. Necháme na slnečnom mieste lúhovať 10 dní. Potom scedíme riedime vždy 1 diel levanduľového octu a 2 diely vody. Čistiť stačí jednoducho nastriekať na povrch a zotrieť. Nepoužívajte len na mramor a žulový povrch.

Perfektný čistiť podláh – ešte nikdy sa tak neleskli

Mám s ním skúsenosť už 3 roky a neviem si ho vynachváliť. Je skvelý a zatiaľ čo dom krásne rozvonia, muchám, komárom a pavúkom nevonia vôbec. :-)

Potrebujeme:

800 ml prevarenej teplej vody

50 g kryštalickej sódy

150 g tekutého  mydla

12 kvapiek esenciálneho oleja z grapefruitu

65 kvapiek levanduľového esenciálneho oleja

Postup:

Do misky nasypeme 50 g sódy, zalejeme 200 ml vody, premiešame a počkáme kým sa sóda úplne rozpustí. Medzitým si do nádoby, v ktorej budeme skladovať čistič odvážime tekuté mydlo, pridáme esenciálne oleje, prilejeme rozpustenú sódu a dolejeme zvyšných 600 ml vody. Uzavrieme a dobre premiešame. Skladujeme 6 mesiacov. Pred každým použitím pretrepeme nádobu s čističom a pridáme dva vrchnáčiky (cca 60 ml) prostriedku do 5 litrov teplej vody. Dlažbu pozmývame ako zvyčajne.