Všetky záclony v dome vyčistila do snehobieleho stavu za 3 hodiny: Zdieľam starý TRIK, o ktorom mnohí nevedia!

Snehobiele záclony úplne bez námahy: Stačí ich len namočiť do tohto roztoku a oprať v práčke!

Biele záclony dodávajú interiéru sviežosť a ľahkosť. Časom však žltnú a šednú od prachu, slnka a dymu. Chemické bielidlá síce dokážu záclony vybieliť, ale zároveň ich ničia a poškodzujú životné prostredie.

 

 

Našťastie existuje mnoho efektívnych a ekologických metód, ako bieliť záclony doma pomocou bežných domácich produktov. V tomto článku vám prezradíme tajné tipy a triky, ako vybieliť záclony bez použitia chémie. Naučíte sa, ako ich prať v práčke, namočiť v roztoku s bieliacim účinkom a ošetriť škvrny. Dozviete sa aj, ako predchádzať žltnutiu záclon a udržiavať ich biele po dlhší čas.

Metóda bielenia, ktorú poznali už naše babičky

 

Táto metóda bielenia je veľmi jednoduchá a nepotrebujete nič, len tieto 2 domáce roztoky, do ktorých záclonu namočíte v nasledovnom poradí. 

Ako prvé záclony poriadne vyprášte a namočte na 10 minút len do teplej vody, aby ste ich zbavili prachu.

 

 

Potom ich opláchnite v čistej vode. 

Pripravte si roztok horúcej vody, do ktorej nasypte 6 lyžíc soli.

Záclonu doň namočte opäť na 10 minút. 

 

 

Opláchnite v čistej vode.

Teraz zrieďte v horúcej vode 2 lyžice octu.

Namočte záclony do tohto roztoku ešte na ďalších 10 minút. 

Nakoniec záclony operte v práčke, zaveste a nechajte vyschnúť.

 

 

TIP:

Pomocou soli môžete bieliť aj ďalšie textílie, napríklad posteľnú bielizeň, či spodnú bielizeň.

Je to stará ovrená metóda, ktorú používali a dobre poznali už naše babičky.

Stačí len predĺžiť čas máčania a pridať množstvo soli.

Potom operte a bielizeň bude žiariť čistotou!

Bieliaca sila sódy bikarbóny

Naplňte vaňu alebo veľký umývadlo horúcou vodou (podľa pokynov na štítku údržby záclon). Pridajte ½ šálky sódy bikarbóny a dôkladne premiešajte, aby sa rozpustila. Namočte záclony do roztoku na 2-4 hodiny, v závislosti od stupňa zašednutia. Pre silnejšie žltnutie ich môžete nechať namočené aj cez noc.

Ocot pre extra žiarivosť

Postupujte rovnako ako pri bode 1, ale namiesto sódy bikarbóny pridajte do horúcej vody 1 šálku bieleho octu. Ocot je prírodný zmäkčovač tkanín a pomáha odstrániť minerálne usadeniny z tvrdej vody, ktoré môžu spôsobiť zašednutie.

Citrónová šťava pre extra bieliaci účinok

 

 

Pridajte ½ šálky citrónovej šťavy do horúceho bieliaceho kúpeľa (bod 1) pre extra bieliaci účinok. Citrónová šťava je prirodné bielidlo, ktoré však môže mierne zoslabiť látku, preto ju používajte s mierou.

Všeobecné pokyny pre pranie:

Po namočení záclony vyžmýkajte prebytočnú vodu. Perte ich v práčke s jemným pracím prostriedkom na šetrnom cykle a v studenej vode (podľa odporúčaní na štítku).

Môžete pridať ½ šálky sódy bikarbóny alebo ¼ šálky bieleho octu aj priamo do pracieho prostriedku pre ďalšie zosvetlenie.

Nepoužívajte sušičku, pretože vysoká teplota môže záclony zraziť alebo zažltnúť. Sušte ich radšej vonku na šnúre na bielizeň, v tieni alebo v dobre vetranej miestnosti.

 

 

Odstraňovanie škvŕn: Pred praním ošetrite všetky škvrny na bielych záclonách vhodným čističom škvŕn. Pre bežné škvrny skúste predpranie s enzymatickým pracím prostriedkom. Na odolné škvrny použite pastu z peroxidu vodíka a jedlej sódy (v pomere 1:1). Naneste ju na škvrnu, nechajte pôsobiť 15 minút a potom vyperte.

Prevencia žltnutia: Pravidelne perte záclony (každých 2-3 mesiace) v závislosti od prašnosti prostredia. Perte ich oddelene od pestrofarebnej bielizne, aby sa zabránilo púšťaniu farieb. Keď nepoužívate záclony, zložte ich a uskladnite v tmavej a suchej miestnosti. Pravidelne vysávajte prach z okien a záclonových tyčí, aby ste zabránili usadzovaniu nečistôt.

Bonusové tipy:

Pre dodatočnú vôňu a dezinfekčný účinok pridajte do posledného plákania ¼ šálky bieleho octu.

Ak chcete, aby vaše záclony mali jemný škrobený vzhľad, po poslednom plákaní ich postriekajte škrobom v spreji.

 

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: tjn
Foto: pixabay
Foto: pixabay

Dnes najobľúbenejšie