9 tajomstiev pestovania cibule, ktoré by mal poznať každý, kto chce bohatú úrodu zdravých plodov!

Chystáte sa pestovať cibuľu a chcete sa tešiť z bohatej a zdravej úrody? Prinášame vám 9 tajomstiev skúsených záhradkárov, ktoré by ste rozhodne mali poznať.

Chystáte sa pestovať cibuľu a chcete sa tešiť z bohatej a zdravej úrody? Prinášame vám 9 tajomstiev skúsených záhradkárov, ktoré by ste rozhodne mali poznať.

1.

Cibuľa nemá rada ílovitú pôdu. Ak ju v záhrade máte, je nutné do riadkov pridať zmes piesku a rašeliny a poriadne premiešať s pôdou. Cibuľa potrebuje mierne zásaditú pôdu preto, ak máte kyslé pôdy, na jeseň a na jar posypte pôdu dolomitovou múčkou pre deoxidáciu.

2.

Pred výsadbou namočíme semienka do roztoku manganistanu draselného na 10-20 minút. Ide o výbornú formu dezinfekcie.

3.

Pri výseve cibule použite aj takzvané „značkovacie“ rastliny ako je šalát, či reďkovka. Vďaka nim môžete účinne ničiť buriny na hriadke skôr, ako cibuľa vzíde.

4.

Riadok s cibuľou posypte z času na čas trochou kuchynskej soli, kvôli ochrane pred hmyzom – kvetárkou cibuľovou.

5.

Vedľa riadku cibule vysaďte mrkvu. Mrkva chráni cibuľu pred cibuľovými škodcami a naopak cibuľa chráni mrkvu pred škodcami, ktoré napádajú mrkvu.

6.

Dodržte 3 cykli hnojenia. 1. hnojenie vtedy, keď bude mať cibuľa 2 listy (1 liter hnoja zmiešame s vedrom vody, prípadne 1 šálku kuracieho hnoja, zmiešame s vedrom vody, 30-40 g superfosfátu rozpusteného vo vode a 1 šálkou dreveného popola). 2. hnojenie po dvoch týždňov od prvého (30 g superfosfátu zmiešame s 10 g močoviny, 5 g draslíka a vedrom vody). 3.hnojenie na konci júna (30 g superfosfátu zmiešame s 10 g močoviny, 5 g draslíka). Ak sa chystáte na hnojenie začiatkom júla, dusík (močovinu) rozhodne nepoužívajte.

7.

Nikdy nepoužívajte čerstvý hnoj a chlorid draselný – ten by cibuľu okamžite spálil. Nezanedbávajte však fosfor, veľkosť a sila plodu závisí do veľkej miery práve od toho prvku.

8.

Ak chcete, aby cibuľa vydržala čo najdlhšie, musíte ju včas pozberať. Spoľahlivým znakom, podľa ktorého pripravenosť cibule na zber spoznáme, je zasychanie vňate v krčku. Listy postupne žltnú, ovísajú a keď je polovica vňate porastu poľahnutá a rastliny majú zatiahnutý kŕčik, treba ich pozberať. Počas suchého počasia ju necháme v radoch na hriadke niekoľko dní, aby sa presušila. Potom ju zbavíme uschnutej vňate a korienkov a cibuľu dôkladne pretriedíme.

9.

Proti larvám v cibuli môžete efektívne bojovať pomocou soľného roztoku (1 šálku soli rozpustíme v 10 litroch vody. Prvé zalievanie týmto roztokom urobíme, keď vňať dosiahne 5 cm výšku. Opakujeme každých 20 dní:

Dnes najobľúbenejšie