Perfektne vyperie, rozžiari pleť a zabráni vzniku plesne: 11 extra využití prášku do pečiva, ktoré poznali už naše babičky!

Prášok do pečiva je omnoho užitočnejší, ako ste si mysleli. :-)

Prášok do pečiva dokáže omnoho viac, ako len vykúzliť nadýchaný koláčik alebo domáce buchty. Ak ho viete správne použiť, máte v ňom skutočne úžasného a neoceniteľného domáceho pomocníka. Využijete ho pri čistení, v kúpeľni a dokonca aj pre krásu!

Autorom prášku do pečiva je nemecký lekárnik Dr. Oetker, ktorý ho po prvýkrát vyrobil v roku 1898. Odvtedy sa stal neodmysliteľnou súčasťou obľúbených receptov a mnohé gazdinky si pečenie bez tejto prísady nevedia ani len predstaviť. Možno vás to prekvapí, no prášok do pečiva ani zďaleka nepatrí len do cesta. Toto všetko dokáže:

Dajte si ho do chladničky

Nasypte do malej misky prášok do pečiva a vložte ho do chladničky. Kypriaci prášok dokáže účinne pohlcovať nepríjemné pachy v chladničke a zabráni tak nepríjemnému zápachu.

Odstráni aj odolné škvrny z bielizne

Kypriaci prášok môžete pridať do prania pri praní bieleho aj farebného prádla (stačí, ak trochu prášku pridáte k obyčajnému prášku na pranie). Pomáha odstraňovať aj veľmi odolné škvrny. Ak sa chcete, aby boli zažltnuté záclony opäť žiarivo biele, nalejte do vandlíka cca 5-6 litrov vody a pridajte 5 práškov do pečiva. Nechajte rozpustiť a potom do vody namočte záclony, nechajte pôsobiť a následne vyperte.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Perfektný odmasťovač

Vedeli ste, že prášok do pečiva je dokonca ešte účinnejší ako čistiaci prášok? Perfektne vám odmastí sporák, mikrovlnku alebo kuchynskú linku. Stačí, ak na znečistený povrch nasypete prášok a vyčistíte vlhkou hubkou. Prípadne môžete z trochy vody, pár kvapiek citrónovej šťavy a prášku do pečiva vytvoriť účinnú pastu na odmasťovanie povrchov.

Rovnako dobre prášok do pečiva využijete aj pri čistení teflónového riadu. Do znečisteného či pripáleného riadu napustte vodu, nasypte prášok do pečiva a nechajte zovrieť. Potom jednoducho umyte ako zvyčajne, nečistoty sa budú od povrchu jednoducho oddeľovať.

Zmes proti hrdzaveniu

Vezmite šálku octu a rozpustte v ňom 2 vrecká prášku do pečiva. Potom zmes natrite na hrdzavý povrch.

Proti zápachu z odpadkového koša

Nasypte na spodok koša trochu prášku do pečiva. Pomôže absorbovať nepríjemné pachy, ktoré v koši spôsobujú najmä zvyšky potravín a tekutín.

Koberec zbaví zápachu

Ak máte v byte domácich miláčikov, určite tento tip využijete. Na suchý koberec nasypte trochu prášku do pečiva, nechajte chvíľu pôsobiť a vysajte vysávačom ako zvyčajne. Prášok do pečiva zbaví koberec zápachu.

Uvoľní upchatý odtok raz-dva

Problém je v okamihu preč: Keď budete v núdzi, tento zlepšovák našich babičiek si nebudete vedieť vynachváliť!

Upchal sa vám odtok, voda neodteká a vy nemáte poruke žiadne prostriedky z obchodu? Riešenie môže byť jednoduchšie, ako si myslíte. Stačí, ak doma nájdete prášok do pečiva, soľ a ocot. Celý postup, ako na to, nájdete TU.

Pohlcuje nadmernú vlhkosť

Nadmerná vlhkosť je hlavnou príčinou vzniku plesne. Ak sa vlhkosť zvykne koncentrovať napríklad v kuchyni pod umývadlom či pod vaňou, umiestnite na toto miesto misku s práškom do pečiva.

Pre krásnu, jemnú a rozžiarenú pleť

Namiesto peeligu za drahé peniaze, vyskúšajte prášok do pečiva. Stačí, ak si pomasírujte navlhčenú pleť trochou prášku do pečiva. Vďaka exofilačným vlastnostiam odstráni mŕtve bunky, vyhladí pokožku a zabraňuje aj prekysleniu pokožky.Pleť bude v momente rozžiarená a hladká.

Na unavé nohy a proti plesni

Ak nutne potrebujete po dlhom dni v práci uvoľnenie pre boľavé chodidlá, nalejte si do lavóra teplú vodu a nasypte do nej 1 bal. prášku do pečiva. Vaše nohy táto kúra okamžite osvieži, vzpruží a navyše zbaví ich nepríjemného zápachu, baktérií a bojuje aj proti plesni na chodidlách.

 

Extra tip pre vás: Ako zistiť, či je prášok do pečiva stále vhodný na použitie?

Ak prášok do pečiva skladuje v dóze, rýchlo môžete zabudnúť na to, aký mal vlastne dátum spotreby. Starý prášok do pečiva nemá žiadny účinok a aby sa vám cesto nepokazilo, spravte pred použitím prášku jednoduchý test. Nasypte štipku prášku do lyžičky a kvapnite pár kvapiek vody. Ak prášok vzkypí, znamená to, že kypriaca schopnosť je zachovaná, ak nenastane žiadna reakcia, môžete ho rovno vyhodiť, je neúčinný.

zdroj: tudasfaja