Vedeli ste, že pestovať cuketu zo semien je úplne jednoduché a zvládne to skutočne každý! Stačí, ak sa inšpirujte tipy, trikmi a radami skúsených pestovateľov, ktorí sa bohatou úrodou tejto šťavnatej zeleniny môžu pochváliť každý rok.
Cuketu môžete pestovať v pôde, vertikálne alebo v nádobách. Je to len na vás a vašich priestorových možnostiach. Dokonca, v nádobách môžete cuketu pestovať aj na balkóne. Úroda síce nebude taká veľká, ale určite to stojí za pokus!
10 tipov, pre úspešné pestovanie
Semienka vložíme do vlhkej pôdy a necháme v interiéri alebo skleníku na slnečnom stanovisku 4-6 týždňov pred výsadbou von. (semienka môžete nechať naklíčiť na vlhkej servítke, dobre sa však uchytia aj priamo v pôde). Semienka môžete kúpiť v obchode, alebo použiť semienka z vašich plodov, ktoré ste si uchovali po minuloročnej úrode.
Jednoduchý návod, ako ich získať nájdete vo videu:
Cuketu v záhrade vysadíme na miesto, kde je aspoň 10 hodín slnečného svetla denne. Cuketa potrebuje veľa svetla.
Medzi každou rastlinou v záhrade nechajte 10-13 cm priestoru pre dostatočnú cirkuláciu vzduchu medzi rastlinami.
V lete im každý mesiac doprajte hnojivo.
Ak ju pestujete vertikálne, zabezpečte jej dostatočnú oporu (sieť, pletivo..), ak horizontálne, zabezpečte jej vrstvu mulču, ktorá udrží pôdu okolo cukety dostatočne vlhkú a zároveň ju ochráni pred výskytom buriny.
Pôda, v ktorej sú vysadené musí byť neustále vlhká (preto je vrstva mulču veľmi praktickou pomôckou).
Všímajte si hnedé škvrny na listoch, ktoré sú následkom napadnutia škodcov. Tí spôsobia, že réva na ktorej cuketa rastie začne schnúť a hynúť. Napadnuté časti odstráňte a použite niektorý z dostupných insekticídov.
Plody zbierajte vtedy, keď sú menšie a majú dĺžku približne 15 cm. Čím dlhšie ich necháte na réve, tým väčšie je riziko, že začnú horknúť a vnútro nebude šťavnaté ale múčnaté.
Idálne pH pôdy je medzi hodnotou 6-7.
Vždy zalievajte ku koreňom, predídete tak možným problémom s plesnivením listov.
Tip č. 10 – vyrobte si domáce hnojivo na uhorky a cukety!
Pestovateľ a autor mnohých kníh Steve Solomon odporúča použiť tento recept na prípravu domáce hnojiva na cukety a uhorky. Zmiešate 4 diely drobných odrezkov trávy (napríklad po kosení, tráva však nemôže byť chemicky ošetrená), ½ dielu poľnohospodárskeho vápna a ½ dielu dolomitického vápna. Pridajte 1 diel kostnej múčky, 1-2 granule superfosfátu a ½ – 1 diel morských rias na hnojenie.
Zmes navrstvíme do uzatvárateľnej nádoby, skladujem v suchu a používame v priebehu vegetačného obdobia na hnojenie uhoriek a cukiet. 1 šálku hnojiva podávame 1 týždeň po zakvitnutí. Opakujeme počas troch týždňov – 1 x za týždeň – potom prestaneme, pretože v opačnom prípade podporíme bujný rast révy na úkor plodenia. Hnojíme tak, že 1 šálku rozsypeme do pôdy okolo rastliny a následne zalejeme, aby sa výživa dostala do pôdy.
Inšpirujte sa najlepšími receptami z cukety, bohatú zbierku inšpirácií nájdete TU.
zdroj: ehow