Video: Viete ako správne odstrániť kliešťa: Toto je najlepší spôsob!

Vykrúcanie kliešťa alebo dokonca jeho udusenie olejom? Zabudnite na mýty a naučte sa správny spôsob, ako nebezpečného tvora odstrániť rýchlo a jednoducho!

Teplejšie počasie doslova láka k tomu, aby sme vybehli do prírody a strávili pár pekných chvíľ na čerstvom vzduchu. V zelených lesoch, na lúke a dokonca aj doma na trávniku však na na nás čaká aj jeden veľmi obávaný tvor – kliešť.

Kliešť sa ľahko prisaje na naše telo a keď sa zahryzne do kože, odstrániť ho nie je vôbec jednoduché. Samozrejme, máme na mysli správne odstránenie pri ktorom dostaneme z tela najnebezpečnejšiu časť – hlavičku.

Medzi ľuďmi koluje viacero overených metód, ako kliešťa odstrániť a bohužiaľ, niektoré z nich nie sú správne a ide o mýty, ktorých aplikáciou sa môže ľahko stať, že kliešťa neodstránime správne. Zatiaľ čo v minulých rokoch sa hovorilo o vytáčaní v smere či proti smeru hodinových ručičiek, či dokonca o jeho udusení olejom, existuje však jednoduchý a účinný spôsob ako kliešťa odstrániť správne. Ako na to?

Kliešť nemá závit, nesnažte sa ho vykrútiť!

Lekári hovoria jasne, pri vytáčaní v smere či proti smeru hodinových ručičiek je veľmi pravdepodobné, že hlavička kliešťa sa odtrhne od tela a ostane pod našou kožou.

Pri vyberaní kliešťa používajte pinzetu (ideálne špeciálnu pinzetu z lekárne) a dezinfekčný prostriedok. Miesto najskôr vydezinfikujte a potom pinzetou čo najbližšie pri koži vyťahujte kliešťa miernym ťahom. Miesto opäť vydezinfikujte dezinfekčným prostriedkom s obsahom alkoholu.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Kliešťa vyťahujte kolmo na kožu. Ak sa stane, že hlavička ostane vo vnútri, najlepšou možnosťou je navštíviť lekára.

Nikdy sa nesnažte kliešťa udusiť olejom alebo masťou. Kliešť síce skutočne uhynie, ale ešte predtým vyvráti toxické látky do vášho tela a v prípade, že je nakazený, v podstate len urýchlite šírenie infekcie.

Kliešťa by ste mali odstrániť do 48 hodín. Ak ste ho objavili na koži neskôr, navštívte lekára.

Prečítajte si aj: Ako sa chrániť pred kliešťom?

zdroj: huffingtonpost