Repenty z obchodu už nekupujem: Vďaka jednej rade záhrádkára mám s kliešťami pokoj celý rok, odporúčam to každému!

Pomaly, ale isto sa rozbieha najkrajšie obdobie v roku. S ním ale prichádza aj obávaná hrozba – všadeprítomné kliešte, ktoré sú pôvodcami mnohých nepríjemných zdravotných problémov. Aby ste sa im vyhli, nepotrebujete nutne chemické repelenty.

Repenty z obchodu už nekupujem: Vďaka jednej rade záhrádkára mám s kliešťami pokoj celý rok, odporúčam to každému!

Jeden z nich pochádza aj od záhradára Lukáša. Jeho tip spočíva v 3 zložkovom domácom repelente, ktorý je postavený na zázračnom olejčeku Tea Tree.

Môj odskúšaný odpudzovač kliešťov

Je známe, že kliešte niektoré vône nemajú v láske. Na prvom mieste je jednoznačne levanduľa, mám ale odskúšané, že sama o sebe na kliešte nestačí. Práve preto je ideálne vyrobiť si zmes v spojení levandule s tea tree olejom. Tento repelnt je pre ľudí neškodný a okrem kliešťov odpudí aj komáre a otravné muchy. Ja si ho dávam na topánky, okaj nohavíc a rukávy, ale aj na pokožku – je naozaj silný. A s kliešťami nemám problém celú sezónu.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Ako ho vyrobiť?

Na 10 ml rastlinného oleja dajte kvapku levandule a kvapku tea tree oleja. Tento repelent môžete používať bez obmedzení, ale nie je vhodný pre deti do dvoch rokov.

Bonus: Ako použiť olej z čajovníka na odstránenie kliešťa

odstraňovač kliešťov pre ľudí: zmiešajte 2-3 kvapky oleja z čajovníka s 1-2 kvapkami nosného oleja, ako je napr. mandľový a aplikujte priamo na kliešťa. Kliešťa potom jednoducho vytiahnete.

šampón pre domáce zvieratá: ak chcete zbaviť kliešťa vášho psa, pridajte do jeho šampónu 20 kvapiek oleja z čajovníka a dobre premiešajte. Dôkladne okúpte psa zvláštnu pozornosť venujte ťažko dostupným miestam. Nechajte šampón pôsobiť najmenej 10-15 minút. Dobre opláchnite.Upozornenie: Aj keď je čajovníkový olej bezpečný, nemal by sa nikdy používať pre domáce zvieratá priamo , vo vysokých koncentráciách. Pred použitím akéhokoľvek éterického oleja u vášho štvornohého priateľa konzultujte s veterinárom.