Konečne poznám tajomstvo najkrajších izboviek aj prvotriednych muškátov: Celú sezónu zakvitnuté a plné sily aj v období pokoja – a vy neminiete ani Euro!

Nemusíte nutne utekať do obchodu a míňať peniaze za umelé hnojivá pre vaše izbové a balkónové kvety. Záhradkári poradili niečo oveľa lepšie. Rastliny rastú ako o závod po tejto domácej výžive a čo je najlepšie, nedáte za ňu ani Euro a účinok tohoto kŕmenia sa dostaví naozaj rýchlo.

Kedy kŕmiť rastliny

Ak vaša rastlina bola veľmi vytiahnutá a jej stonky sú tenké, ak sa zastavil alebo spomalil rast, listy sú bledé, alebo sa na nich objavujú  svetlé škvrny, rastlina odmietla kvitnúť, potom pravdepodobne chýba správna výživa. Poradíme vám tie najsilnejšie domáce hnojivá, na ktoré neminiete ani euro!

Ako urobiť výživu správne

Dôležité! V žiadnom prípade krmivo nemôže byť zapracované do suchej pôdy,pretože môžete poškodiť rastliny a spáliť korene. Najprv zalievame kvety a deň po zalievaní môžeme aplikovať hnojivo.

Najobľúbenejšie jedlá vašich izbových a balkónových rastlín

Najrôznorodejšie zloženie vitamínov a živín nájdete priamo vo vašej kuchyni. Domáce hnojivá nie sú o nič účinnejšie, ako tie chemické, ba práve naopak.

Cesnak

Moja babička vždy vedela zapichnúť pár strúčikov do pôdy k muškátom. Nikdy nemala problém s voškami a muškáty mala vždy tie najkrajšie z celej ulice.

Rýchla pomoc je to aj na mušky v pôde a okolo rastlín 4 strúčiky cesnaku pretlačíme a zalejeme vriacou vodou. Necháme úplne vychladnúť a zalejeme s touto zálievkou napadnuté rastliny.

Zázračný liek pre orchideu

Pripravte si teda tento jednoduchý roztok, ktorý obsahuje veľké množstvo dôležitých živín. Vďaka nemu bude orchidea doslova obsypaná kvetmi.

Potrebujeme:

1 liter vody
3 strúčiky cesnaku

Použitie:

Naozaj stačí tak málo. Potrebujete iba tieto 2 ingrediencie. Vodu nalejte do hrnca a nechajte ju prevariť. Následne ju odstavte a nechajte vychladnúť. Po vychladnutí do vody zamiešajte roztlačené strúčiky cesnaku a nechajte odstáť jeden deň. Potom túto vodu preceďte do plytkej a širokej nádoby. Orchideu v kvetináči potom do tejto nádoby postavte tak, aby voda dosahovala len cca 1-2 cm nad spodný okraj kvetináča. Voda by mala „olizovať“  korene.

Orchideu ponechajte takto ponorenú asi pol hodiny a následne ju z misy vyberte, nechajte odkvapkať a položte na miesto, kde je dostatok slnečného svetla. Pripravenú vodu nepoužívajte ako zálievku! Dôležité totiž je, aby živiny nasali len korene rastliny. 

Tento trik sa odporúča využívať raz za mesiac, pričom po 2 mesiacoch by ste mali pozorovať prvé puky. Do tohto roztoku môžete tiež pridať jednu tabletku kyseliny jantárovej (zoženiete v lekárni), ktorú stačí vo vode nechať rozpustiť. Podľa výskumov je kyselina jantárová účinná proti škodcom, plesniam, a podobne. A navyše, pomáha rastline sa zakorenením. Výsledky by mali byť vidieť už po 10 dňoch od použitia tohto domáceho hnojiva.

Usušená kávová usadenina

Káva má veľa dusíka a ten rastliny potrebujú najmä po zime. kávovú usadeninu vysušte a vmieste priamo do pôdy rastlín. Kávovú usadeninu rovno ku koreňom milujú kyslomilné rastliny. Zálievku zo zredenej kávy má rada aj orchidea a dodá energiu aj ďalším vašim izbovkám.

Čaj

Slabým čajovým výluhom je dobré z času na čas zaliať rastliny. Čierny čaj im dodá potrebnú energiu a vzpruhu. Ako hnojivo sa dajú použiť aj čajové vrecúška z použitého čaju. Tie sa vložia priamo do pôdy rastlín.

Voda z akvária

Voda z akvária obsahuje látky, ktoré stimulujú rast rastlín. Odporúča sa však hnojiť ňou iba na jar alebo začiatkom leta a tiež nie častejšie ako raz za mesiac. Voda z akvária je vynikajúca aj na zalievanie priesad paradajok a paprík. Zosilnejú pred vysadením do záhrady.

Cibuľová šupka

Z cibuľových šupiek je najlepší odvar. Plnú hrsť šupiek dajte do hrnca, zalejte dvoma litrami horúcej vody a varte 5 minút na slabom plameni. keď vývar pár hodín odleží, sceďte ho a použite na postrekovanie rastlín. Postup opakujte každý mesiac.

Škrupina z vajec a voda po varení vajec

Vaječná škrupina je bohatá na vápnik, ktorý je nevyhnutný pre zdravý vývoj rastlín. Škrupiny usušte, rozomeľte na prach a použite na suché kŕmenie rastlín. Vodu, ktorá vám ostane po varení vajec použite na zálievku rastlín 1-2 x do mesiaca. Rozdvené škrupiny vajec sa pridávajú aj priamo do jamiek určených na vysadenie priesad rajčín. 

Cukor

Predtým, ako zalejte rastlinu, nasypte do črepníka lyžičku, alebo trochu cukru rozmiešajte v 1 l vody a použite na zalievanie. Takúto zálievku aplikujte raz za dva týždne – v procese kvitnutia, alebo 2x za mesiac, keď je rastlina v aktívnej fáze.

banán

Draslík, ktorý je obsiahnutý v banánoch, je veľmi potrebný pre kvitnúce rastliny. Pomáha udržať rastliny zdravé a dodáva im energiu na kvitnutie. Banánové hnojivo sa pripraví jednoducho: banánová šupka sa vloží do nádoby z vodou a nechá lúhovať, kým voda nestmavne. Používa sa priamo sa zalievanie rastlín. Môžete použiť aj na kašu rozmixovaný celý banán. Lyžica kaše sa navrství rovno do črepníka a zaleje vodou. banánová šupka sa používa aj na potieranie listov – budú pevné, zdravé a úžasne lesklé.  

Sušená banánová šupka sa rozomelie na prach a vmieša priamo do pôdy izbových rastlín. Celé banánové šupky zakopte do blízkosti záhradných ruží, budú nádherné!

citrusy

Dobrá výživa pre izbové kvety pochádza zo sušených citrusových šupiek. Pripravte z nich výluh, alebo aplikujte priamo do pôdy. 

droždie

Pravdepodobne najznámejšou, najobľúbenejšou a najúčinnejšou výživou pre kvety sú obyčajné kvasnice. Koniec koncov, obsahujú veľa užitočných vecí, vrátane fytohopmónov, vitamínov B, stimulantov rastu a ďalších. Kŕmenie rastlín týmto hnojivom je ekvivalentné plnému minerálnemu hnojivu. Má priaznivý vplyv na koreňový systém, spôsobuje zvýšený rast a kvitnutie, ako aj zlepšuje mikroflóry pôdy. Vaše kvety aj zelenina budú rásť raketov!

Ak máte čerstvé lisované droždie, vezmite 10 gramov, zamiešajte v jednom litri teplej vody, pridajte lyžicu cukru. Suché droždie by malo dávkovať v pomere 1 gram na liter vody + 1 lyžičku cukru. Nechajte odležať aspoň pár hodín, ale ideálne aj deň. Pred aplikáciou sa zmes zriedi vodou na 1: 5 (1 pohár infúzie na 5 pohárov vody).

Drevený popol

Popol z dreva obsahuje draslík, fosfor, horčík, vápnik, železo, zinok a síru, čo z neho robí najúčinnejšiu výživu pre rastliny. Zmiešajte 100 – 150 g popola s vedrom vody a nechajte niekoľko dní stáť. Predtým, ako rastliny zalejeme týmto roztokom, znova premiešajte, pretože popol môže byť usadený na spodku vedra.

Dnes najobľúbenejšie