Garáž je nielen užitočná, ale tvorí aj celkový dojem z domu

Dom bez garáže ako keby domom ani nebol. Mnoho ľudí si však neuvedomuje, že samotná garáž či garážová brána môžu zohrať v celkovom dojme veľmi veľkú úlohu. Nejde preto len o to mať garáž kvôli možnosti parkovať v nej auto alebo do nej nahádzať všetko nepotrebné. S trochou nadhľadu sa dá totiž povedať, že garáž môže byť vďaka správnemu výberu garážovej brány prestížou, no zároveň zárukou bezpečnosti.

Len si predstavte, že máte dom, ktorý vyzerá dobre, no brána na garáži pôsobí priam odpudivo alebo je doslova nemotorná. Netreba polemizovať o tom, aká užitočná garáž je, to je jednoducho fakt, ale skôr o tom, aby nekazila kvôli dverám celkový dojem. Našťastie, trh ponúka toľko možností, že vašu garáž by vám mohli susedia len a len závidieť.

Garážová brána by mala byť praktická, bezpečná, no určite aj vkusná, aby nekazila celkový dojem. Veľmi dôležitou vlastnosťou je aj jednoduché používanie, aby sa jej otváranie či zatváranie nestalo nočnou morou. Nielen praktické, ale aj krásne garážové brány sú realitou, ktorá je cenovo dostupná. Všetko však závisí od mnohých individuálnych faktorov, niekto sa napríklad rozhoduje podľa toho, aby sa čo najviac odlíšil. Pri rozhodovaní o samotnom type brány však treba brať do úvahy aj fakt, aby neuberala príliš veľa priestoru. To sa totiž môže stať v súvislosti so spôsobom otvárania brány. Takže brány, ktoré sa otvárajú tak, že zaberú priestor pred i vnútri samotnej garáže sú skôr vhodnejšie pre tých, pre ktorých nie je ušetrenie každučkého centimetru až také smerodajné.

No napríklad ten, kto má malú garáž i malý pozemok okolo domu, by chcel určite ušetriť čo najviac miesta a pri otváraní garážovej brány sa nijako neobmedzovať. Pre takýchto ľudí sú preto vhodné napríklad sekcionálne garážové brány. No aj tie výklopné majú svoje výhody, môžu totiž pôsobiť dosť luxusne. Nikto pritom nemusí vedieť, že ste ich získali za priaznivú cenu, pretože to je jednoducho možné a reálne. V súvislosti s výklopnými bránami sú na výber napríklad modely z dreva a ocele, čo je veľmi dobrá kombinácia. Zaujímavé sú aj rolovacie bránky, ktoré využívajú tú najmodernejšiu techniku pohonu, samozrejme, bez zbytočného hluku. Doba totiž ide dopredu a s ňou ruka v ruke aj technika. Zdokonaľovanie produktov i ich dizajnu prekonávajú možnosti, o ktorých ľudia kedysi možno ani netušili. Príkladom je samotná garážová brána.

Určite je mnoho ľudí, ktorí majú ešte staré klasické plechové brány, ktorých ošarpaný vzhľad prekryjú farbou, no tým vlastne len prekryjú samotný problém s bránou. Tým môže byť napríklad obtiažne otvárenie či zatváranie brány. Takisto samotný dom môže prechádzať zmenou, ľudia si svoje domy skrášľujú, stále okolo nich pribúda niečo nové, no stará brána môže výsledný efekt napokon celkom pokaziť. A na vysokej priečke je aj bezpečnosť, ktorá je v súčasnosti dôležitejšia ako kedykoľvek predtým. Ak nemáte kvalitnú bránu, ktorá sa nemôže pochváliť ani praktickým otváraním, môže sa stať aj nebezpečnou, nielen pre dospelých, no hlavne pre deti.

Povážlivý je tiež fakt, že mnoho ľudí, hoci majú garáž, nechávajú svoje auto zaparkované pred domom. Jediným dôvodom je fakt, že sa im ho nechce zaparkovať až do garáže. Niekto to robí iba z lenivosti alebo sa chce svojím autom pochváliť, pričom si neuvedomuje riziko ukradnutia. Iní to však robia aj preto, že v garáži nemajú dosť miesta alebo ich nebaví ju otvárať. Garáž by sa mala stať užitočným priestorom, a to aj v prípade, ak v nej auto neparkuje. Nemala by sa však stať miestom, do ktorého nanosíte neuveriteľné množstvo predmetov, ktoré musíte prekračovať. Jednoducho povedané, nemala by sa stať chaotickým miestom. Samotná brána je potom už len čerešničkou na torte, ktorá vám uľahčí život a skrášli dom. Garáž je totiž oveľa väčším pomocníkom, ako si myslíte a každý majiteľ by mal jej potenciál čo najviac využiť.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Preto, ak chcete bývať v dome alebo v ňom už bývate, skúste venovať garáži a garážovej bráne o čosi väčšiu pozornosť. Veď, kedy inokedy, ak nie v 21. storočí majú ľudia toľko možností. Garáž by sa mala stať miestom, za ktorý sa nemusíte hanbiť. No ani otváranie brány by sa nemalo stať nepríjemnou činnosťou, ktorej sa radšej vyhnete. K všetkému treba pristupovať racionálne.

(PR)