Dobrý spánok vďaka vašej posteli

Opakovanie je matkou múdrosti, a preto je nevyhnutné si stále opakovať, že spánok je veľmi dôležitou súčasťou každého dňa. Žijeme v uponáhľanej dobe plnej stresu, ženieme sa za pracovnými povinnosťami, chceme sa vzdelávať, cvičiť, zažívať nové veci, no nie vždy máme na všetko čas. A keď ho nemáme, tak ho ukrojíme práve zo spánku. To je však veľká chyba, pretože dlhodobý spánkový deficit môže viesť k nepríjemným zdravotným problémom.

Na to, aby bol váš spánok kvalitný, musíte mať vyriešené všetky externé faktory, ktoré spánok ovplyvňujú. V prvom rade podporte tvorbu hormónu melatonín, ktorý sa najviac vytvára v tme. Preto nie je odporúčané používanie elektroniky tesne predtým, ako sa chystáte do postele. Na spánok vplýva príliš ťažké jedlo na večer, stresujúce situácie či celková duševná nepohoda. Okrem tohto ale musíte mať aj kvalitnú posteľ a rošty, vďaka ktorým sa vyspíte do ružova.

Nepodceňujte výber roštov

Možno ste pri výbere postele nikdy nedbali na správny výber roštov a zvolili ste tie ekonomicky najvýhodnejšie, no práve rošt v posteli má veľký vplyv na to, ako sa ráno zobudíte. Rošty sú primárne rozdelené na lamelové a latkové, pričom tie lamelové sú viac flexibilnejšie, pružnejšie a budete mať na ňom pocit mäkšieho povrchu. Tie latkové sú vyrobené z tvrdšieho, pevnejšieho dreva, a teda aj spať budete na tvrdšom.

Pred kúpou roštu si rozmyslite, či budete chcieť aj to, aby ste si mohli jeho tvrdosť prispôsobovať. Niektoré rošty majú totižto pohyblivé časti, ktoré môžete k sebe prisúvať alebo rozťahovať, čím meníte tvrdosť povrchu. Rovnako tak je pri niektorých roštoch možnosť ich polohovania. Tu je tiež rozdiel, či je polohovanie možné robiť manuálne, alebo k tomu máte ovládač a polohy si meníte elektricky. Pri polohovateľných roštoch je rošt rozdelený do zón a záleží na jeho možnostiach, s ktorými zónami môžete hýbať. Najčastejšie ide o časť na nohy alebo hornú časť tela.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Správny matrac vydrží roky

Ak už máte vybratý kvalitný rošt, potom venujte dobrú pozornosť aj matracu, ktorý naň položíte. Práve matrace v spojení s roštom vám pomôžu dobre spať a ráno nebudete mať pocit dolámaného a stále unaveného tela.

Na matraci by ste v žiadnom prípade nemali šetriť. Zainvestujte do kvalitných materiálov, zvoľte si taký model, čo vám vydrží dlhé roky a nebudete na ňom pozorovať žiadne zmeny k horšiemu. Pri matracoch je dôležitá ich tvrdosť, pretože každému vyhovuje niečo iné. Niektoré matrace majú každú stranu inak tvrdú a vy si vyberiete tú vašu. Pri manželských posteliach si môžete zadovážiť matrac, ktorého jadrá sú samostatné, čím si každý partner vyberie svoju tvrdosť. Navyše sú izolované a pri pohybe toho druhého sa nebude hýbať vaša strana.

Aby ste predĺžili životnosť svojmu matracu, kúpte si naň matracový chránič. Ide o tenkú vrstvu, ktorá zachytí prebytočný pot, čo sa v noci prirodzene z tela vyparuje, zachytí vlasy i chlpy, ktoré sa do matraca pri spánku dostávajú. Takto ho budete držať čo najviac v čistote. Chránič jednoducho raz za čas dáte dole a vyperiete alebo ho zanesiete do čistiarne. Jednoduché a váš matrac bude hygienický čo najdlhšie.

V prípade, že aj používate chránič na matrac, nezabudnite z času na čas vyčistiť aj povrch matraca. Predsa len na ňom trávite každú noc, tak by jeho čistota mala byť na prvom mieste.

Ku kompletnému dobrému spánku vám už bude po rošte a matraci chýbať len skvelý vankúš. Vyskúšajte ten z pamäťovej peny, ktorý sa prispôsobí vášmu krku a hlave. Uvidíte, ako sa vám zlepší spánok.

Nezabudnite na nákup roštu či matraca využiť zľavové kódy, s ktorými sa nakupovanie oplatí ešte viac. Vy tak objednáte, čo potrebujete a navyše po zadaní kódu ušetríte. Kto by takéto zľavy nemiloval?