Dajte si do bytu túto rastlinu a na osviežovače vzduchu môžete zabudnúť!

Rastliny v byte nám pomáhajú čistiť vzduch od toxínov a iných škodlivých látok a sú významnými producentmi kyslíku. Niektoré však dokážu okrem týchto prospešných vlastností plniť aj ďalšiu funkciu – dokážu naplniť krásnou vôňou celý byt.

Rastliny v byte nám pomáhajú čistiť vzduch od toxínov a iných škodlivých látok a sú významnými producentmi kyslíku. Niektoré však dokážu okrem týchto prospešných vlastností plniť aj ďalšiu funkciu – dokážu naplniť krásnou vôňou celý byt. Osviežovače vzduchu plné chémie tak môžete pokojne pustiť z hlavy. Zoznámte sa s voňavým zázrakom – vencovcom kvetnatým (Stephanotis floribunda).

Najvoňavejšia izbovka

Vencovec má oproti iným kvitnúcim izbovkám schopnosť šíriť vôňu ďaleko do svojho okolia. Vôňa tejto rastliny je skutočne nádherná, ale pritom jemná a veľmi príjemná. Hovorí sa, že vôňa tejto rastliny sa šíri doďaleka preto, aby do bytu pritiahla lásku a šťastie.

Ako sa oň starať?

Vencovec zakvitne až po prekonaní chladného obdobia v zime – obdobie pokoja potrebuje na nazbieranie sily na tvorbu kvetov. Na jar a v lete rastlina rýchlo rastie a potrebuje veľa vlahy (pravidelne zalievame aj rosíme, nie však na kvety). Substrát udržujeme stále vlhký, v zime zálievku znížime.

Rastlina potrebuje svetlé stanovisko, nie však priame slnko. V zime odložíme do chladnejšej miestnosti (teplota max 15 stupňov).

...

Rastline počas rastu zabezpečte oporu, po ktorej sa bude stlať.

Od marca do augusta prihnojujeme každé dva týždne tekutým hnojivom, podporí sa tak dlhšie a intenzívnejšie kvitnutie rastliny.

Na jar a koncom jesene holé výhonky bez listov zrežeme.

Naše tipy:

Vencovec dajte v byte na čo najchladnejšie, ale svetlé miesto. Ja ho mám v otvorenej hale pri okne – vôňa sa tak krásne rozlieha do celého bytu.

Keď zhodí listy v období jari a leta, najčastejšie to znamená, že mu je buď príliš teplo, ale má málo vlahy. Vencovec podobne ako orchidea neznáša dobre zmeny stanoviska.

Dôležité je zintenzívniť zálievku, keď začne vencovec vyháňať výhonky, výdatne zalievame. Aby však výhonky dozreli a rozkvitli, zálievku na nejaký čas obmedzíme.

Zalievajte vždy odstátou alebo dažďovou vodou.