Cítite počas dňa veľkú únavu, ste nesústredení a nezaberá ani káva? Stačí, ak urobíte túto jednoduchú vec!

Aj naoko malá vec môže priniesť úžasnú zmenu vo vašom každodennom živote. Neváhajte a vyskúšajte!

Tiež sa vám stáva, že počas dňa – predovšetkým popoludní pociťujete únavu, zhoršuje sa váš pracovný výkon a dokonca nezaberá ani obľúbený životabudič – káva? Pociťujete počas dňa  potrebu ísť si aspoň na chvíľku ľahnúť? Neváhajte a ak máte možnosť, urobte to! Obyčajné zdriemnutie si na 20 minút, dokáže s naším telom a psychikou zázraky. Tieto benefity pocítite po prebudení.

Čo s naším telom dokáže zdriemnutie počas dňa?

Lepšia pamäť a pozornosť

Krátke zdriemnutie pomôže maximalizovať vašu kognitívnu výkonnosť. Stačí len niekoľko minút oddychu a dokážete aktívne fungovať bez toho, aby ste boli unavení. Navyše, krátky oddych zvyšuje sústredenosť a teda aj vašu pracovnú výkonnosť.

Prospieva vášmu srdcu

Nedostatok spánku je pre naše zdravie veľmi nebezpečné – predovšetkým pre kondíciu nášho srdca. Štúdia z Harvardu ukázala, že ľudia, ktorí si aspoň 3 x do týždňa počas dňa zdriemnu aspoň na 30 minút, majú menej zdravotných problémov so srdcom a lepšiu fyzickú kondíciu.

Zmierňuje stres, napätie a úzkosť

Ľudia, ktorí si cez deň zdriemnu aspoň na 20 minút, dokážu lepšie zvládať stres, nepociťujú návaly úzkosti a napätia. Naopak, nedávna štúdia zistila, že ľudia, ktorí nemajú čas počas dňa na krátky spánok, sú viac vystresovaní, nervózni a častejšie trpia úzkosťou. Tento stav sa odráža aj na ich fyzickej kondícií a častejších zdravotných komplikáciách. Tento problém sa týka skôr mužov ako žien.

Pomôže vám schudnúť

Keď sa cítite unavení, intuitívne siahate po kalorickejších potravinách, ktoré vám dodajú rýchlu energiu. Účinok takejto formy dopingu je však veľmi krátkodobý a už po chvíli budete potrebovať opäť nejakú tu sladkosť, alebo mastné jedlo. Ak by ste si však namiesto toho na chvíľu zdriemli, načerpali by ste potrebnú energiu a zároveň by ste nepociťovali nutkanie siahať po rýchlych dopĺňačoch energie.

Zvyšuje výkonnosť počas celého dňa

Krátky spánok počas dňa odporúčajú aj vrcholový športovci. Dokonca, aj vedecké štúdie potvrdili, že tí, ktorí si cez deň zvyknú pospať dosahujú vo fyzických aktivitách lepšie výsledky, majú kratší reakčný čas a ich výkonová krivka je počas dňa stabilná bez výkyvov spôsobených únavou. So spánkom počas dňa to však nepreháňajte odporúča 20 – maximálne 40 minút denného spánku.

...

Káva bude lepšie účinkovať

Ak chcete zvýšiť účinok svojej šálky kávy, potom, ako ju vypijete si na minimálne 15 minút zdriemnite. Neuropsychologické skúmanie totiž preukázalo, že krátky odpočinok dokáže rapídne zvýšiť povzbudzujúci účinok kofeínu. Napokon, za skúšku nič nedáte.