5 minút a všetko funguje ako má – najsilnejší likvidátor nečistôt v potrubí za pár centov: Už žiadne upchaté potrubie ani zápach!

Upchatý odtok v kuchyni alebo v kúpeľni nám dokáže narobiť poriadne nepríjemnosti. Tento problém sa však rozhodne neoplatí odkladať na neskôr, pretože miera zanesenia sa bude postupne zvyšovať až do bodu, kedy už bežné postupy nepomôžu.

Upchatý odtok v kuchyni alebo v kúpeľni nám dokáže narobiť poriadne nepríjemnosti. Tento problém sa však rozhodne neoplatí odkladať na neskôr, pretože miera zanesenia sa bude postupne zvyšovať až do bodu, kedy už bežné postupy nepomôžu.

Nepotrebujete žiadnu chémiu z obchodu – starý trik našej babičky

Ak sa práve teraz pasujete s problémom upchatého odtoku a nemáte poruke žiadne chemikálie z obchodu, ukážeme vám, ako tento problém vyriešiť podomácky. V skutočnosti na uvoľnenie odtoku nepotrebujete agresívne chemikálie, postačia vám bežné suroviny, ktoré každý deň používate v kuchyni. Prostriedky z obchodu sú síce účinné, no manipulácia s nimi môže byť nebezpečná a spôsobiť nepríjemné alergie, podráždenie očí, či respiračné ťažkosti. Určite ste tiež počuli o prípadoch, kedy tieto prostriedky poškodili aj samotné potrubie (táto hrozba platí predovšetkým v prípade starších potrubí).

Na účinné a rýchle uvoľnenie odtoku vám postačia 3 bežné suroviny:

Vriaca voda (4 šálky)

Jedlá sóda (2 šálky)

Ocot (1 šálka)

...

Postup:

Je to skutočne veľmi jednoduché. Najskôr do odtoku nasypeme 1 šálku jedlej sódy a zalejeme ju vriacou vodou.

Necháme pôsobiť niekoľko minút a následne pridáme zvyšnú sódu spolu s octom.

Potom odtok zakryjeme zátkou, aby zmes reagovala najmä vo vnútri a nie na povrchu. Necháme pôsobiť 5-10 minút.

Nakoniec odtok prepláchneme vriacou vodou. Teraz by odtok mal odtekať bez problémov.

V prípade väčšieho zanesnia odtoku bude potrebné postup zopakovať.

Prečo to funguje?

Keď hydrogén uhličitan sodný (jedlá sóda) príde do kontaktu s octom, nastane chemická reakcia, ktorá dokáže uvoľňovať nečistoty, usadeniny a kal vo vnútri potrubia. Keď sa k tejto sile pridá vriaca voda, vytvoríme zmes schopnú rozpúšťať mastnotu, tuky a ďalšie nečistoty, ktoré sú najčastejšou príčinou nepriechodného potrubia.

Tipy od vás

Perfektné proti zápachu a na prečistenie potrubia

Večer nasypem 2 bal. prášku do pečiva do odtoku na noc, ráno už len spláchnem silným prúdom vody. Mám pokoj aj na dva týždne – a to sa suseda na rovnakom poschodí sťažuje na zápach aj každý deň. Odporúčam hlavne tým, ktorí žijú na vrchných poschodiach v bytovke.

Pomocou prášku do pečiva som prišla aj na perfektný domáci uvoľňovač upchatého potrubia. Je skvelý a účinkuje rýchlo a spoľahlivo. Mňa ešte nesklamal. Skôr, ako ho nalejem do odtoku, vyberiem čo najviac vlasov a nečistôt čo sú na povrchu.

Potrebujeme:

200 g prášku do pečiva

200 g soli

150 g teplého octu

trochu horúcej vody

Ako na to?

Zmiešajte soľ a prášok do pečiva dohromady. Nasypte výslednú zmes do umývadla a nalejte na ňu teplý ocot.
Nalejte trochu horúcej vody a počkajte niekoľko minút. Octová zmes s práškom a soľou úplne rozpustí všetko, čo potrubie upchalo. Mám odskúšané.

Katka V.

Na upchaté potrubie aj proti zápachu

3 šumivé tablety a 1 šálka šálka octu – spoľahlivá kombinácia na upchaté potrubie.

Peťa V.

Na veľmi znečistený odtok v kúpeľni

Potrebujeme:

Dlhší zväzovač na káble (prípadne spojíme dva kratšie)

Kliešte

½ šálky bieleho octu

½ šálky jedlej sódy

Starý uterák

Postup:

Z odtoku odstránime kryt. Nečistoty, ktoré nie sú hlboko môžeme najskôr vybrať rukami (používame rukavice na čistenie).

Vezmeme plastový zväzovač na káble a pomocou klieští na ňom urobíme šikmé zárezy (ostne). Tieto rezy maximalizujú neskorší čistiaci účinok.

Ostne zahneme. Urobíme to tak, že špičky zárezov zachytíme a zahneme smerom von.

Teraz môžeme z odtoku loviť nečistoty, ktoré sa účinne zachytia do plastových  zúbkov. Pokračujeme, kým nevyberieme všetky nečistoty uviaznuté hlboko v odtoku.  Spoznáme to tak, že na zväzovači po vytiahnutí nie sú nijaké nečistoty.

Do vyčisteného odtoku nasypeme ½ šálky jedlej sódy a zalejeme  ½ šálky octu. Odtok prikryjeme uterákom. Necháme pôsobiť 10 minút (zmes odstráni nečistoty, ktoré sme nedokázali odstrániť mechanicky ).

Po uplynutí tohto času, odstránime uterák a do odtoku nalejeme vriacu vodu. Potom stačí vrátiť kryt na svoje miesto a máme hotovo. Môžeme si užiť zaslúženú sprchu! :-)

zdroj: instructables

Už žiaden zápach z odtoku

Ak vám pri zmene tlaku vždy zapácha odtok, skúste túto skvelú radu. Do odtoku pripevníte voňavú tabletu do WC, nielen si tak poistíte krásnu vôňu, ale látky, ktoré tableta obsahuje zároveň zabezpečia, že sa odtok neupchá.

Prvá pomoc proti zápachu z odtoku: Večer nasypeme 2 bal. prášku do pečiva do odtoku na noc,ráno už len spláchneme silným prúdom vody. Máte pokoj aj na viac dní.

Upchaté WC

Upchatá kanalizácia môže byť skutočne nepríjemná. Najmä staršie potrubia zo sovietskej éry majú tendenciu upchávať sa omnoho častejšie a horšie sa aj prečisťujú. Väčšinu prípadov dokážeme vyriešiť pomerne jednoducho napríklad pomocou zvonu, avšak v niektorých prípadoch je odpadová rúra upchatá natoľko, že tradičné postupy nepomáhajú a my sme nútení siahnuť po drahých chemikáliách alebo zavolať odborníkov, ktorí si za svoj čas a prácu účtujú nemalé poplatky.

Na internete sa však objavil nápad istého muža, ktorý v zúfalstve z upchatej odpadovej rúry vymyslel vlastný a veľmi efektívny spôsob, ako si poradiť. Všetko, čo použil, mal pritom doma.

Ako prečistiť upchatý odpad

Budete potrebovať

[line_list]

  • 250 gramov jedlej sódy
  • 100 g bieleho destilovaného octu
  • 2,5 litra horúcej vody
  • jednu väčšiu starú handru

[/line_list]

Postup

  1. Ocot s trochou vody uvaríme.
  2. 250 gramov jedlej sódy vysypeme do záchoda.
  3. Bezprostredne po tom namočíme do záchoda handru, ktorá bola predtým dôkladne namočená do uvareného octa. Interakcia octu a jedlej sódy spôsobí chemickú reakciu, ktorá napomáha vyčistiť u1pchaté potrubie.
  4. Zmes necháme pôsobiť aspoň po dobu 30 minút. Následne zalejeme 2,5 litrami horúcej vody. Vodu však lejte veľmi pomaly, nie nárazovo.

Tento postup by mal fungovať už po prvom pokuse, v prípade veľmi upchatého odtoku treba postup zopakovať.