Pestovateľ poradil najlepšiu metódu, ako sadiť hrušky: Urobte to takto a stromčeky porastú ako divé – čoskoro budú aj prvé plody!

Niektoré hrušky začnú prinášať ovocie už v druhom, alebo treťom roku od výsadby a iné až v piatom, či šiestom. Záleží od odrody, ale aj od spôsobu výsadby. Je veľmi dôležité dať stromu všetko, čo potrebuje pre zdravý rast a vývoj, aby ich plodné obdobie začalo čo najskôr. Ideálne je sadiť jednoročné sadenice. Majú menšiu výšku, ale ich korene po presadení trpia najmenej. Dvojročné sadenice sú menej kvalitné. Jama na výsadbu hrušky musí mať hĺbku 50 cm a priemer asi 80 cm. Tieto rozmery je potrebné dodržať, pretože v tomto priestore sa bude vyvíjať koreňový systém. Je tiež veľmi dôležité, dať tejto pôde všetky potrebné živiny pre strom. To znamená, že treba pridať asi 15 kg humusu, 200 – 250 g superfosfátu, 100 g síranu draselného a 50 g dusičnanu amónneho.

Hnojivo však nehádžte priamo do jamy, pretože by mohlo spáliť korene. Je potrebné všetko dobre zmiešať s pôdou, dať do jamy a na to navrstviť ešte 15 – 20 cm čistej pôdy. Tá ochráni korene pred priamym pôsobením hnojív, ktoré sa takto rozpúšťajú na bezpečnú koncentráciu. Sadenice by sa mali umiestniť na hromadu úrodnej pôdy, ktorú treba pred sadením vysypať na dno jamy. Korene rovnomerne rozložte a zakryte pôdou. Pôdu na spodku stromčeka treba jemne pritlačiť nohou tak, že prsty sú otočené smerom k stromčeku a váha je prenesená na päte.

Pred výsadbou však musia byť korene sadeníc ponorené do hliny s trochou drevného popola a stimulátora pre zakorenenie. Pred výsadbou nie je potrebné korene skracovať. Urobte tak iba vtedy, ak sú poškodené. V opačnom prípade by to len oslabil koreňový systém stromčeka. Pred výsadbou treba sadenice skrátiť asi o 1/3. V druhom roku života sa však už strihanie vykonáva len minimálne, alebo sa mu snažte úplne vyhnúť. Docielite tým rýchlejší rast koruny a stromček bude skôr rodiť.

Hnojenie stromov dusíkom je veľmi dôležité pre ich rýchly rast. Pre tento účel použite pre každý strom 40 – 60 g dusičnanu amónneho. Hnojí sa na povrchu pôdy, ktorá sa potom prekope. Je účinné iba 2 týždne, ale tento čas je pre výrazný rast výhonkov postačujúci. Neskôr sa používa močovina, ktorá stimuluje rast listov. Humát sodný je tiež veľmi účinný pre rýchlu rast výhonkov. Používa sa trikrát do roka:

prvýkrát – počas objavovania púčikov

druhýkrát – v júli

tretíkrát – na konci augusta

Táto zlúčenina spôsobuje intenzívny rast listov a výhonkov, významne tiež urýchľuje začiatok obdobia plodenia.

Zdroj: retete-usoare.eu

 


 


 

Picture of Miroslava

Miroslava

Redaktorka magazínu To je nápad!

Dnes najobľúbenejšie