Ako a prečo si vybrať práve anatomický vankúš

Ak ste ako väčšina ľudí, ktorá sa nad svojím vankúšom veľmi nezamýšľa, ale váš spánok nie je ideálny, mali by ste sa zamyslieť Spánok je kritickým obdobím zotavenia sa pre telo aj myseľ. Ak máte problémy so spánkom alebo sa prebúdzate s bolesťami, najmä krku, pliec alebo chrbta, môže to súvisieť s vašim vankúšom. Samotný vankúš môže byť často tým, čo spôsobuje bolesti, najmä bolesti krku. Krk je jednou z najcitlivejších oblastí na bolesť a poranenie.

Výber správneho vankúša závisí od rôznych faktorov, ako je napríklad vaša spánková poloha, váha, telesná teplota pri spánku a anatómia oblasti krku a ramien. Medzi najčastejšie príčiny bolesti krku súvisiacej s vankúšmi patria:

  • váš vankúš je príliš tenký alebo príliš hrubý
  • váš vankúš nie je vhodný pre vašu polohu pri spánku
  • váš vankúš spôsobuje, že sa potíte alebo prehrievate
  • váš vankúš nepodopiera dobre krk, alebo plecia

Ako zlepšiť kvalitu spánku znížením úrovne bolesti, alebo nepohodlia v krku a pri takom obmedzenom trvaní spánku je veľmi dôležitá otázka, ktorá vedie mnohých k hľadaniu nového vankúša. Skúsme si posvietiť na to, ako zvoliť ten pravý vankúš pre vás.

Podpora vankúša je rozhodujúca pre problémy s chrbticou

Mnoho odborníkov naznačuje, že zlé držanie krku a nedostatočná podpora počas noci môžu byť zodpovedné za prebudenie sa s bolesťou a stuhnutosťou krku, bolesťami hlavy a lopatiek, alebo paží. Bolesti hlavy vychádzajúce z krku sa nazývajú cervikogénne bolesti. Vyžarujú od horných úrovní krku. Bolesť pliec a paží sa vzťahuje k dolným častiam krku. Ak sa ráno budíte s príznakmi, ktoré sú horšie ráno, ako keď ste išli spať, pravdepodobne používate nevhodný vankúš a máte zlé držanie krku počas spánku. Preukázalo sa, že riešením môže byť anatomický vankúš. Zlepší kvalitu spánku a zníži úroveň bolesti.

Kvalitu spánku ovplyvňuje veľa faktorov. Dobrý anatomický vankúš je podstatným faktorom, najmä pre tých, ktorí trpia bolesťami a diskomfortom krku. Na trhu je dnes k dispozícii široká škála vankúšov v rôznych materiáloch, tvaroch a veľkostiach. U osôb s problémami chrbtice je správny typ opory obzvlášť dôležitý. Dostatočný a regeneračný spánok je šanca tela vyliečiť sa z posturálnych, fyzických a nervových výziev dňa.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Je zrejmé, že nemôžete vyskúšať všetky vankúše, aby ste zistili, ktorý z nich funguje najlepšie. Nový vankúš často môže už nasledujúce ráno poskytnúť okamžitú spätnú väzbu, že je ten pravý. Niekedy je potrebný zhruba týždeň na to, aby ste zistili, či je to ten správny. Toto sa nazýva adaptačné obdobie a môže si vyžadovať určitý diskomfort, kým si zvyknete. Neznamená to akútnu bolesť, výrazné zvýšenie bolesti alebo poruchy spánku – iba určité nepohodlie.

Prečo je výber správneho vankúša výzvou?

Nájdenie správneho vankúša môže byť mätúce a frustrujúce, pretože možností je neuveriteľne veľa a stretnete sa aj s pretlakom veľmi lacných anatomických vankúšov. Tým by ste sa mali vyhnúť Ich funkčnosť je otázna a zvyčajne nemáte možnosť vrátenia, ani iné záruky. Rozumným prvým krokom pri výbere je staviť na renomované značky. Napríklad anatomické vankúše Dormeo, sú nielen zárukou kvality, ale aj ako zákazník ste chránený. A teraz si nájdite ešte chvíľu a my vás oboznámime so všeobecnými vlastnosťami týchto vankúšov, aby ste aj v ďalších krokoch minimalizovali chyby.

Materiál vankúša

Zďaleka najobľúbenejšou možnosťou je vankúš z pamäťovej peny. Ako viete, tento typ peny je už bežne používaným materiálom v matracoch a dnes je tiež jedným z lídrov vo svete vankúšov. Existujú anatomické vankúše na trakciu krku vyrobené z pevných kusov pamäťovej peny a tiež vyrobené z drvenej pamäťovej peny.

Prekvapujúco, vodné vankúše sú ďalšou možnosťou pre tých, ktorí trpia chronickými bolesťami krku a hlavy. Možno si nemyslíte, že voda je životaschopnou možnosťou pre materiál na výplň vankúšov, ale pri správnom použití funguje celkom dobre. Voda nemôže byť stlačená, takže takmer vždy ponúkne pevný pocit, keď v noci položíte hlavu na vankúš.  V závislosti od vašich spánkových polôh sa použitie vankúša na báze vody môže zdať trochu zvláštne, najmä pri spaní na boku, ale túto možnosť neodpisujte, kým bližšie nezistíte, ako to funguje.

Medzi ďalšie populárne možnosti patria latexové vankúše, ktoré sú priedušné, odolné a majú dlhú životnosť. Latexové jadro však nemusí vždy poskytnúť pevnú oporu, ktorú hľadáte, ako napríklad vankúše z pamäťovej peny.

Tvar je dôležitý

Okrem materiálu, ktorý vankúš používa ako výplň, je ďalšou premennou, ktorú budete musieť sledovať, tvar samotného vankúša. Na tomto trhu sa bežne vyskytujú tvarované vankúše, ktoré kopírujú kontúry vášho tela.

Vzhľadom na tvar oblasti hlavy a krku môže byť ťažké pohodlne ležať na rovnom povrchu bez toho, aby sa nevyskytla bolesť krku (alebo ramien), takže tenký, plochý vankúš nemusí byť vo vašom najlepšom záujme.Tento problém môže potenciálne vyriešiť použitie tvarovaného vankúša na podporu krčnej chrbtice.Tvarované vankúše pekne vyplnia priestor medzi krkom a matracom, poskytnú vám potrebnú podporu po celú noc, zmierňujú bolesti krku a sú považované za jedny z najlepších vankúšov na problémy s krkom. Správny tvar vankúša pre vás bude do značnej miery závisieť od vašich osobných preferencií, ale môžete zvážiť aj odporúčanie lekára založené na vašej polohe pri spánku. Zmiernenie bolesti krku má často veľa spoločného s udržiavaním správneho vyrovnania chrbtice, čo môže byť pre spáčov na bruchu ťažšie.

Mnoho vankúšov je vyrobených tak, aby vyhovovali rôznym polohám spánku, takže či už uprednostňujete spánok na chrbte, alebo patríte medzi bočných spáčov, potrebná podpora krku je podobná. Pre spáčov na bruchu tiež existujú možnosti, ktoré môžu pomôcť, aj keď z dlhodobého hľadiska môže byť pre bolesť krku užitočnejšie naučiť sa spať na boku.

Nepodceňujte spánok

V modernom svete sa akosi stalo „cool“, keď človek nespí veľa. Mnoho dospelých vidí spánok ako lenivosť a snažia sa dokázať, ako sú pracovití, tým, že hovoria o tom, ako málo spia. To je nezmysel. Oddych je základnou ľudskou funkciou a je nevyhnutný pre naše celkové zdravie. Ak chcete dať zo seba každý deň to najlepšie, musíte sa vyspať – je to také jednoduché.

Efektívny spôsob, ako vylepšiť spánok, je nájsť skvelý ergonomický vankúš, ktorý vám pomôže zmierniť chronické bolesti krku. Nielenže si užijete prebúdzanie sa bez stuhnutého krku, ale pravdepodobne budete aj lepšie spať počas noci, pretože vás nebude prebúdzať bolesť, pulzujúca migréna, alebo tŕpnutie rúk. Môže byť ťažké uskutočniť prechod na nový vankúš s trakciou v krku, aj keď je tento vankúš kvalitným výrobkom, ktorý dokonale vyhovuje vašim potrebám. Doprajte novému vankúšu istý čas, aby sa stal pohodlným a budete veľmi pravdepodobne z dlhodobého hľadiska spokojní. Ľudia, ktorí dobre spia, majú tendenciu hlásiť nižšiu hladinu stresu a silnejší pocit spokojnosti. Je ťažké uveriť, že niečo ako anatomický vankúš môže mať tak signifikantný vplyv na váš život, ale je to tak. Nájdite si vynikajúci vankúš proti bolesti krku a uvidíte že sa váš život zlepšuje spôsobom, akým by ste si ani nepredstavovali.

Zdroje informácií: