Lacný trik odkukaný od susedy na žiarivý lesk okien, čo dlho vydrží: Toto dokáže žihľavová voda!

Skúsila som a naozaj neľutujem. Žihľava naozaj dokáže vyčistiť aj veľmi znečistené okná a všetky sklá v byte skutočne na jednotku s hviezdičkou. Ja som tak vyčistila rok starú špinu na oknách na našej chatke. Teraz žiaria ako nové – túto radu mám od susedy a neviem si vynachváliť!

Lacný zlepšovák našich babičiek

V podstate nejde o žiadnu novinku. Len o zabudnutú radu našich babičiek, ktoré nemali k dispozícii leštidlá z obchodov a drahé čistiace prostriedky. Trocha žihľavy z vašej záhrady ich dokáže dokonale nahradiť. Všetko, čo musíte urobiť, je natrhať si čerstvú žihľavu a vybrať zo špajze ocot. Ocot uvoľní žihľavové silice, ktoré sa postarajú o nádherný lesk okien.

 

Žihľavová čistiaca voda

Vyrobíte ju úplne jednoducho. Stačí, ak do 1 litra destilovanej (prevarenej) vody nalejete 11 lyžíc octu a pridáte zväzok žihľavy. Dajte si rukavice a žihľavu vo vode dobre vyperte – asi 4 minúty – aby sa uvoľnilo čo najviac šťavy z rastlinky. Potom sceďte a vodou umyte okná. Funguje to aj na rok starú špinu, aj na okná, na ktorých je potrebná len bežná údržba. Rovnako takto vyčistíte aj sklo v byte.

...

 

Pomôže aj lacný žihľavový šampón


Stačí, ak asi 100 ml najlacnejšieho šampónu zo žihľavy primiešate do vandlíka s vodou a dáte sa do práce. Okná potom stačí už len prebehnúť novinovým papierom, ak uvidíte nejaké šmuhy. Rovnakým spôsobom sa dajú použiť aj zvyšky zo žihľavového čaju!