Zhromaždili desiatky prázdnych plastových fliaš. To, čo sa im podarilo vytvoriť, môže poslúžiť aj vám

Experiment na začiatku ktorého stálo množstvo plastového odpadu - prázdnych pet fliaš. pozrite sa, čo z nich vzniklo o pár týždňov neskôr.

Belgický profesor so svojim tímom sa rozhodol pre zaujímavý experiment. Zhromaždil desiatky plastových fliaš, z ktorých na malom priestore vykladal rozsiahlu vertikálnu záhradu. Ukázalo sa, že záhrada je schopná dlhodobo produkovať veľké množstvo rastlín a plodov, bez väčšej starostlivosti a zásahu človeka. Okrem toho, dokáže byť produktívna počas obdobia niekoľkých rokov, bez nutnosti vymeniť substrát vo vnútri fliaš. Táto metóda, môže veľmi užitočná nielen pre bežného človeka, ale aj pre celé ľudstvo – ako nástroj účinnej recyklácie a ochrany pôdy.

Vertikálna záhrada z pet fliaš je veľmi efektívna, lacná a schopná na niekoľkých metroch priestoru vyprodukovať veľké množstvo zeleniny, byliniek či iných rastlín. Navyše, táto záhrada vám bez väčších starostí zabezpečí bohatú úrodu zeleniny a byliniek počas niekoľkých rokov a to všetko bez potreby výmeny substrátu vo vnútri fliaš!

Dôkazom je tento experiment profesora  Willema a jeho asistentov z Univerzity v Belgicku.

Všetko sa začalo vyskladaním prvých fliaš naplnených substrátom (vo fľašiach boli urobené otvory pre budúce rastlinky. Na vrch každej veže bola umiestnená jedna plniaca fľaša, ktorá slúžila na zavlažovanie celého sytému. Jedna veža pozostávala z 4-5 plastových fliaš a jednej plniacej fľaše.

No-Bake-Banana-Eclair-Cake--550x413

fľaše 1

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Zo semienok a priesad v substráte fliaš začali skoro vyrastať prvé rastlinky. Po dvoch týždňoch od začiatku experimentu sa mohli tešiť z prvých plodov svojej práce – byliniek, šalátu a zarodila aj zelená paprika. Vertikálna záhrada bola už po mesiaci plná zelených byliniek a zeleniny. Záhrada rodila až do zimy.

p1070055

fľaše 1

Keď bol na konci sezóny zber zeleniny a plodov ukončený, v zemine naplnenej vo fľašiach boli ponechané korene rastlín, za účelom vytvorenia kvalitného kompostu, pripraveného pre použitie v ďalšej sezóne.

V júly nasledujúceho roku sa začalo s novou výsadbu priesad a semienok do fliaš z minulého roku. Poli použité rôzne druhy zeleniny a byliniek.

fľaše 1

Na zavlažovanie bol použitý nový systém s pieskom, ktorý vodu filtroval a zároveň udržiaval. Zavlažovacie fľaše naplnené pieskom boli uzatvorené vrchnákmi, do ktorých sa navŕtali malé otvory.

fľaše 1

Plastové veže z minulého roku začali čoskoro produkovať zelenú úrodu. Jediné, čo bolo potrebné urobiť? Zbierať bohatú úrodu zo záhrady, ktorá produkovala množstvo plodov až do zimy. O všetko ostatné sa postaral dážď a kvalitný organický kompost, ktorý vznikol z koreňov rastlín.

vertikalno-vrtlarstvo3

fľaše 1